UWAGA!

Kanadyjski generał pod wrażeniem polskich żołnierzy i elbląskiej starówki

16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną odwiedził Dowódca Wojsk Lądowych Kanady, gen. broni Andrew B. Leslie oraz attache Obrony Kanady w Polsce płk Jim Petryk wraz z małżonkami. Goście obejrzeli wyposażenie jednostek 16 PDZ, byli zainteresowani szkoleniami, jakie przechodzą nasi żołnierze przed wyjazdem do Afganistanu. Wybrali się również na spacer po elbląskiej starówce.

Gospodarzem spotkania był Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Wiesław Michnowicz. Zapoznał gości z przeznaczeniem, strukturą i wyposażeniem jednostek 16 PDZ.
     - W trakcie spotkania omawiano zarówno problemy dotyczące szkolenia, a w szczególności przygotowania naszych żołnierzy do pełnienia służby w misjach, w tym tych najtrudniejszych w Iraku i Afganistanie, ale także zabezpieczenia logistycznego zarówno jednostek w kraju, jak i zabezpieczenia i zaopatrywania naszych kontyngentów zagranicznych – relacjonuje mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Duże zainteresowanie naszych gości wzbudziły działania dotyczące uzawodowienia Sił Zbrojnych, a konkretnie działań podejmowanych i realizowanych w jednostkach wojskowych 16 PDZ.
     Następnie kanadyjscy goście udali się do Garnizonu Braniewo, gdzie zapoznali się ze strukturą organizacyjną, zadaniami i wyposażeniem 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Na przykoszarowych placach ćwiczeń i strzelnicach garnizonowych obserwowali szkolenie pododdziałów Brygady, a w szczególności kompanii odwodowej, która w maju przechodziła intensywne szkolenie w Wędrzynie przygotowujące do pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie.
     - Generał Andrew B. Leslie interesował się zasadami i tematyką prowadzonego szkolenia, rozmawiał z żołnierzami na temat ich uzbrojenia i wyposażenia, które z wielkim zainteresowaniem oglądał – mówi mjr Tuszyński. - Jak zaznaczyli goście, Wojska Lądowe Kanady są bardzo zainteresowane wspólnym szkoleniem i wymianą doświadczeń z naszymi Związkami Taktycznymi pod względem szkolenia przygotowującego do pełnienia misji, jak i działaniem w rejonie misji, a szczególnie w Afganistanie.
     Po powrocie do Elbląga goście wybrali się na spacer po Starym Mieście. Tu przewodnikiem był wiceprezydent miasta Witold Wróblewski, który przedstawił historię Elbląga, jego teraźniejszość oraz plany rozwoju.
     - Nasi goście byli urzeczeni pięknem elbląskiej starówki, jej niepowtarzalnym klimatem i urokiem – zapewnia mjr Tuszyński. - Podkreślali także, iż Elbląg wywarł na nich bardzo duże wrażenie.
     

 

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bidulek pomyślał, że te czarne słupki na Starówce, to wunderwaffe na ruskie czołgi i oniemiał z zachwytu.
 • Kto następny ?
 • To już mamy stworzony przez Panią Rzecznik UM prawdziwy fan-club naszej Starówki! Jest w nim zachwycony ukraiński konsul, teraz dołącza zachwycony kanadyjski generał. Nabór wciąż trwa więc lada dzień poznamy kolejnych członków tego fan-clubu. Ale już dziś można przewidzieć, że na pewno każdy kolejny będzie albo zachwycony albo urzeczony ewentualnie zauroczony. A do której publicznej toalety na Starówce pokierował Generała Prezydent Słonina?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piszącynaforum(2008-05-29)
 • a ja żądam, żeby dla Prezydenta i osób odpowiedzialnych w UM za rozwój miasta przewidziana była pula pieniędzy w budżecie na wycieczki typu "Poznaj Świat" i "Poznaj Polskę", bo skąd niby maja czerpać dobre wzorce i wiedzę jak to powinno wyglądać. Wiadomo, że kulturalni goście z zagranicy będą się zachwycać, bo tak nakazuje etykieta, niestety obiektywnie rzecz biorąc wciąż wyglądamy mizernie. A poprawę możemy uzyskać jedynie poprzez duże inwestycje prywatne w mieście, wtedy samo pójdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kazika(2008-05-29)
 • Niech się lepiej nasi za robotę wezmą a nie sobie spacerki z usa uskuteczniają.
 • To przykre, ze w naszym miescie zyja tacy glupole ktorzy sie tak na tym forum popisuja. To przykre, ze was nikt nie nauczyl elementarnej kultury towarzyskiej
 • Sam jesteś głupol jest wolność słowa i każdy ma prawo się wypowiadać.
 • Wlasnie jak cale zycie siedzialem w Elblagu to nawet miasto wydawalo sie ladne czy piekne ale jak zaczalem zwiedzac Europe i miasta w niej to stwierdzam stanowczo ze moje rodzinne miasto to wiocha. .. i naprawde nie wiem czym ma sie podniecac obcokrajowiec. My Elblazanie mamy owszem czym ale niestety nie u nas. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kingdom(2008-05-30)
Reklama