UWAGA!

Kasacja nie pomogła, pójdzie do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami

 Elbląg, Kasacja nie pomogła, pójdzie do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami
(fot. archiwum portEl.pl)

Sąd Najwyższy odrzucił kasację złożoną przez obywatela Niemiec, który został skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd Okręgowy w Elblągu za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarskimi. Stefan D. ma spędzić 2,5 roku w więzieniu w Niemczech.

Stefan D. prowadził gospodarstwo w Cielętniku koło Braniewa. "To była farma grozy" - określili miejsce obrońcy praw zwierząt. Został też oskarżony o kradzieże, fałszowanie paszportu klaczy i posiadanie amunicji bez zezwolenia. W marcu 2018 r. Sąd Rejonowy w Braniewie skazał mężczyznę na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Po apelacji wyrok w mocy utrzymał Sąd Okręgowy w Elblągu. Ponadto nakazał wypłatę 10 tys. zł na rzecz OTOZ Animals oraz na okres 10 zakazał Stefanowi D. posiadania zwierząt.

- Naraził zwierzęta na ból i cierpienie. Chore pozostawiał bez opieki, wszystkie bez pokarmu, dostępu do wody, bez czystej ściółki - wskazywała w uzasadnieniu wyroku sędzia Irena Linkiewicz. - Oskarżony był wcześniej wielokrotnie karany, orzeczono wobec niego grzywnę, karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, co nie poskutkowało. Teraz kara nie mogła więc być inna jak bezwzględnego więzienia.

We wrześniu 2019 r. Sąd Okręgowy w Elblągu zwrócił się do Bundesamt für Justiz (Federalnego Biura Sprawiedliwości) o przejęcie wykonania na terenie Niemiec orzeczonej w stosunku do Stefana D. kary. - Mężczyzna jest obywatelem niemieckim, a przy tym we wniosku o przejęcie wykonania kary organowi niemieckiemu wskazał miejsce zamieszkania w Niemczech. Dodam, że podstawą prawną postanowienia był art. 611t kpk - wniosek taki uwzględnia się, jeżeli przekazanie orzeczenia do wykonania pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary – wyjaśniał wówczas sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO w Elblągu.

Stefan D. nie mógł pogodzić się z prawomocnym wyrokiem i wystąpił do Sądu Najwyższego w wnioskiem o jego kasację. Bezskutecznie.

- Postanowieniem z 11 lutego 2020 r. Sąd Najwyższy oddalił jako oczywiście bezzasadną kasację oskarżonego od wyroku Sądu Okręgowego w Elblągu. Sąd Okręgowy w Elblągu zwrócił się do Federalnego Biura Sprawiedliwości w Niemczech o przejęcie wykonania kary. Nie wpłynęła dotąd informacja, czy kara jest już wykonywana – poinformował nas Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Świetnie. To b Dobra wiadomość. Ale dlaczego nadal nie idzie skazany gwałciciel do więzienia? Albo koleś, który na własne dzieci latami nie płaci alimentów wcześniej znęcając się nad ich matką? Zwierzęta są bezbronne i trzeba ich bronić. Ale czy dzieci i gwałcone kobiety na to nie zasługują?
 • Ale długi artykuł ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  StefanK(2020-04-23)
 • Niemiec? Widocznie takie geny,ja sie nie dziwie.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  6
  Zbyszek 1(2020-04-23)
 • W Niemczech resocjalizacja dziala nie to co u nas,
 • Pewnie Niemiec uznał Polskie zwierzęta za podzwierzęta niegodne dobrego traktowania i pozbawione praw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Kkkkk1(2020-04-23)
 • PORTEL, TO JEST KOMPROMITACJA - kto ? Za co ? Czy uwazacie , ze naglowek zrobi cala robote za Was Jak juz cos piszecie , to dokonczcie , te zadzumiona mysl, moze ktos Was zrozumie.
 • ". .. oraz na okres 10 zakazał Stefanowi D. posiadania zwierząt. "czego ? dziesięć? dni, miesięcy, lat, kopniaków ? A propos kopniaków to powinno się go potraktować tak jak on traktował zwierzęta, powinno się mu odpłacić pięknym za nadobne.
 • @Olom kompromitacją jest to że nie chce ci się czytać artykułu.
 • Olom- również zauważyłem już kilka razy że artykuły są wrzucane na strony bez sprawdzenia czy są błędy językowe czy kształt i forma jest odpowiednia. Panie Gesicki jest Pan redaktorem tej gazety to proszę zwracać na to uwagę. Bo oprócz niekiedy genialnych artykułów , coraz częściej pojawiają się takie lapsusy jak ten
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  El komendante(2020-04-23)
 • tak tak polski sąd zmusi sąd niemiecki bo jest fajnie i prawo i niemiec w niemczech pójdzie siedzieć za 2,5 roku bo polski sąd wydał taki wyrok hahahahaha tak tak a świstak siedzi i zawija je w te sreberka, syjoniści do syjamu, i święto 6 króli, i ukradli 850 mln w amber gold i nikt nic nie wie a ślimak to ryba i prostować banany trzeba aby był postęp i demokracja nooo i fajnie
 • mógł pobić człowieka "ze skutkiem śmiertelnym"to dostałby mniej
 • Jak mam czytac artykol ? Ktorego nie ma Redsktorow lenistwo wrxucaja tytul , a po czasie jak dojda do siebie - wypociny o co im chodxi
Reklama