UWAGA!

Katastrofa samolotu MiG-29 pod Pasłękiem. Oskarżeni stanęli przed sądem

 Elbląg, Do katastrofy samolotu doszło w lipcu 2018 r.
Do katastrofy samolotu doszło w lipcu 2018 r. (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W Bydgoszczy ruszył proces w sprawie katastrofy samolotu MiG-29, który rozbił się w 2018 r. pod Pasłękiem. Przed sądem stanęło trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Mają być odpowiedzialni za wadliwe pierścienie zamontowane w samolotowych fotelach katapultowych. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do pięciu lat więzienia - podaje portal www.onet.pl.

W katastrofie myśliwca zginął pilot z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku kapitan Krzysztof Sobański. Pilot katapultował się, jednak nie doszło do oddzielenia się od fotela i otwarcia spadochronu. Według ekspertów przyczyną tego było zamontowanie nieprawidłowej części.

Na ławie oskarżonych zasiadło trzech byłych pracowników Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy: Grzegorz K., Jerzy D. oraz Zbigniew S. Odpowiadali oni za opracowanie i wdrożenie do produkcji części zamiennej fotela katapultowego - pierścienia ścinanego. Jego parametry, jak ustalono, znacznie odbiegały od oryginalnych. Wadliwe pierścienie zostały zamontowane w fotelach katapultowych w samolotach lotnictwa taktycznego Sił Powietrznych RP - wskazuje TVN24.

Prokuratura oskarża mężczyzn o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji nieumyślne spowodowanie śmierci kpt. Krzysztofa Sobańskiego oraz o narażenie innych pilotów Sił Powietrznych RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Więcej na www.onet.pl.

oprac. daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe czy został ukarany, ten który ukradł pilotowi obrączkę, już po śmierci.
 • RobertKoliński Styropianowe nieudaczniki na waszyngtońskim pasku i jankeskie jurgieltnicze podnóżki zawiniły, a inżyniorów i mechaników powieszą. Tradycyjna, przaśna, nadwiślańska hipokryzja za kartony z dolarami. Państwo upadłe. [Proszę nie regulować odbiorników. ] #irackieKontrakty, #offsety, #NieOddamyAniGuzika!, #upadek Hashtagi: #NasiOkupanci, #yanksGoHome, #styropiany, #cyrk
 • Smutne. ..
 • A co to ma wspólnego z mieszkańcami Elbląga i samym miastem ?
 • Co trzeba pojątrzyć, ponapuszczać ludzi na siebie, skłócić ? I jeszcze "źródło"- najgorsze Ś C I E R W O miedialne Der Onet
 • Zaraz, zaraz to TAK łatwo jest w Bydgoszczy wdrožyč bubel do produkcji bez wymaganego atestu, a za co pobierają pensję kontrolerzy jakości, którzy widać nawet NIE przeprowadzili testów tak odpowiedzialnej części, zdaje się że winnych jest trochę więcej I to przed wdrożeniem do produkcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  Też kontroler(2021-12-01)
 • A za tym domem ja mieszkam, ,dobrze, że maszynę skierował na pole, dla mnie, to bohater a projektanci tych pierścieni, - szkoda gadać-, dyplomy zdobyte za jajka, ,a sumienie?, czy daje im spokojnie zasnąć?.
 • @RobertKoliński - weżmiesz ty się za szukanie pracy jełopie, a nie tylko liczysz na nasze podatki stary koniu
 • @RobertKoliński - Powiem tak ten mem zdecydowanie nie na miejscu bo w Polsce codziennie umiera dużo więcej osób niż n wasz wyimaginowany stworzony do zniewolenia wirus.
 • RobertKoliński @Kordek. - Te pierścienie to nie powinny być po januszowemu doklepywane w Polsce w pierwszej kolejności, tylko powinny zostać zamówione przez polski rząd od rządu rosyjskiego wprost od producenta części. Ale że mamy głupi rząd (nie ten jedyny, ofc)na waszyngtońskiej smyczy, to zafundowaliśmy sobie m. in. klęskę w Iraku czy w Afganistanie, klęskę Jamału-2 połączoną z podwójną klęską Nord-Streamu 1 i 2,klęskę w dostawach części do po-radzieckiego sprzętu polskiego wojska i generalnie jedną wielką klęskę za klęską na arenie międzynarodowej od circa 32 lat styropianowego lizania butów waszyngtońskiemu okupantowi. To nie ci projektanci i wdrożeniowcy są tu najbardziej winni, skazana powinna zostać spora część polskojęzycznej klasy politycznej po 1989 roku, żeby było choć trochę sprawiedliwie. 🚩 Hashtagi: #patoprawica, #rusofobia, #propaganda, #yanksGoHome
 • Jełopie, otwórz pośredniak to do ciebie przyjdę po pieczątkę, że poszukuje pracy, albo mogę ewentualnie przyjąć posadę od doradcy minimum prezydenta miasta w górę tj. może być doradca wojewody, albo przy którymkolwiek ministrze.
 • Teee, doradca. Doradzać to ty możesz najwyżej kucharce przy smażeniu kaszanki.
Reklama