UWAGA!

Kiedy projekt staje się rzeczywistością

 
Elbląg, Tak według projektu będzie wyglądał skwer przed Katedrą. Prace właśnie ruszyły
Tak według projektu będzie wyglądał skwer przed Katedrą. Prace właśnie ruszyły (fot. UM Elbląg)

Najpierw były dwie koncepcje, jedna zakładała postawienie na skwerze pod Katedrą powiększonych narzędzi rzemieślniczych, druga stawiała na odtworzenie wykopaliska archeologiczne. Ostatecznie żadna z nich nie uzyskała aprobaty Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, dopiero trzeci projekt okazał się trafny. A teraz stanie się on rzeczywistością - ruszyły prace pod Katedrą.

Według projektu głównymi atrakcjami tego terenu będzie fontanna posadzkowa usytuowana w centralnej części placu, gra planszowa - wycieczka po starówce Elbląga oraz tablica interaktywna wyposażona w minimum pięć programów tematycznych związanych z historią Elbląga. Prace właśnie ruszyły i zgodnie z zapowiedziami Urzędu Miejskiego planuje się, że zakończą się one 30 czerwca. Koszt wyniesie ok. 1,4 mln zł brutto, z czego 70 proc. pokryją środki unijne.
       Również i 97- metrowa wieża Katedry zostanie odnowiona. Po remoncie zostanie ona udostępniona mieszkańcom i turystom. Na tarasie zostaną zamontowane lunety umożliwiające obserwację okolic. W połowie drogi na szczyt przewidziano strefę odpoczynku z miejscami do siedzenia. W drodze na górę będzie można również podziwiać widok na unikalne sklepienie katedry. Zabytkowe elementy wieży, stare elementy zegarowe zostaną odrestaurowane i wyeksponowane. Projektanci dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa zwiedzających. Jednorazowo na wieży będzie mogło przebywać 10 osób. Wejście kolejnej grupy będą pilnowały specjalne bramki. Przebudowane zostaną klatki schodowe, a elementy nadajników i kabli schowane w obudowach. Remont wieży ma potrwać do listopada tego roku.

  Elbląg, Kiedy projekt staje się rzeczywistością
fot. AD


      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ta fontanna potrzebna jak swini siodlo!!!! Odbudowac kamienice!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  21
  jaon(2014-05-07)
 • Komu i dlaczego do ciężkiej cholery zależy na tym by starówka była przaśna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  loalala(2014-05-07)
 • kamienic na starówce jest już od zaj. .. nia, ludzie potrzebują trochę zieleni a nie tylko morza betonu
 • Miejscowi " urbaniści" lub ci, którzy się za nich uważają kombinują nad tym terenem, wraz z kościołem jakieś dziwne zaklęcia i wizje urojone. Skoro jednak Starówka w tej lokalizacji była cała zabudowana a pierzeja nadbrzeżna stanowiła niewątpliwie najistotniejszy element architektoniczny - nad czym tu deliberować i tworzyć " ogródki" rodem z harcerskiego obozu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  MiejscowyAborygen(2014-05-07)
 • Elbląg będzie piękniał
 • Co za bzdura !!!! Kto bedzie chodził i oglądał te kolorowe chodniki i ile razy??? Gdzie jest płac zabaw dla dzieci??? Ruszcie głowa i zróbcie cos porzytecznego !
 • Bardziej idiotycznej decyzji nie można było podjąć choć te wcześniejsze również do mądrych nie należały. Przecież sama nazwa mówi, że na tym terenie jest Stare Miasto, a oznacza to nic innego jak kamienice. Powinien być utrzymany klimat tej części miasta, a tego rodzaju decyzje doprowadzają wszelką przyjazną atmosferę do ruiny. Osoby, które podpisały się pod tym projektem powinny ponieść kary finansowe i pozbawione miejsc pracy gdyż nie znają się na rzeczy. Fachowcy od takich wątpliwych decyzji powinni się wstydzić jeżeli mają w sobie choć odrobinę honoru.
 • tragiczne ławeczki, dlaczego w Elblągu jest tak mało normalnych ławeczek z oparciami??? przecież na takich jak na wizualizacjach posiedzi się góra 10 minut. ..
 • 1,4 mln brutto. .za trochę bruku, krzaczków i jedną fontannę???? i tablicę, która jak zwykle się nie sprawdzi, bo małokto stoi przed takimi tablicami i przegląda? znów trzeba bezsensownie wydać dużą kasę
 • tablica sie przyda do alleycata!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alleycat(2014-05-07)
 • Mając na uwadze, że np logo komisji eu. kosztowało pół miliona, albo logo turbo e-g ala kupa kosztowało 250 tys. zł to wcale nie jest dużą kwota.
 • W końcu miasto doczeka się fontanny z prawdziwego zdarzenia, jeszcze lepiej, że będzie ona znajdowała się w tak reprezentacyjnym miejscu jakim jest Stare Miasto. A elbląscy malkontenci. .. cóż, jak ktoś jest niereformowalny to tyle jego, że sobie poszczeka w internecie. Dla ratusza i prezydenta wielki plus za podjęcie prac jeszcze przed wakacjami. Miło będzie w lipcu i sierpniu posiedzieć na Starym Mieście przy nowej fontannie.
Reklama