UWAGA!

Kiedyś Mała Krynica Morska, a dziś...

 
Elbląg, Historyk Lech Słodownik o basenie przy ul. Spacerowej: - To była kiedyś chluba Elbląga
Historyk Lech Słodownik o basenie przy ul. Spacerowej: - To była kiedyś chluba Elbląga (fot. WS)

Basen przy ulicy Spacerowej przypomina dziś bardziej ogród botaniczny niż kąpielisko miejskie. W dawnej niecce rozgościła się bujna roślinność, obiekt niszczeje i nadal brak pomysłu na to, jak go zagospodarować. - A przed wybuchem drugiej wojny światowej miejsce to nazywane było Małą Krynicą Morską, było chlubą miasta – mówi ze smutkiem elbląski historyk Lech Słodownik. Zobacz jak dziś wygląda kąpielisko miejskie.

Budowę kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej „wymusiła” Kumiela. Niesforna rzeczka (jej charakter oddaje też inna nazwa: Dzikuska) przysparzała dawnym elblążanom wiele kłopotów.
       - Plany budowy basenu pojawiły się już w latach 20. XX w., ale były to lata kryzysu więc ciągle je przekładano – mówi historyk Lech Słodownik. - Kumiela dawała o sobie znać powodziami, podtopieniami zwłaszcza rejonu ulic Związku Jaszczurczego i Grunwaldzkiej. Znana powódź w 1924 r. oraz późniejsza, w 1932 r., zmobilizowały władze miejskie do podjęcia szybkich działań - opracowania projektu i rozpoczęcia prac budowlanych. Basen był też budowany z okazji rocznicy 700-lecia założenia Elbląga – wskazuje historyk. - Miał być ukończony na 1937 r. Wówczas został, co prawda, oddany do użytku, ale obiekty mu towarzyszące były dalej budowane jeszcze w 1938 r. Planowano kolejne prace, ale wybuchła II wojna światowa.
       Jak podkreśla Lech Słodownik, basen przy ul. Spacerowej miał pełnić trzy funkcje.
       - Funkcja podstawowa to regulacja przebiegu Kumieli, która swego czasu (ale także i dziś) robiła problemy powodziowe. Trzeba było ujarzmić rzeczkę, nurt puszczono więc równolegle do basenu, który pełnił rolę zbiornika retencyjnego – mówi historyk. – Było to także kąpielisko miejskie: cywilne oraz kąpielisko dla celów wojskowych, bowiem powstały w Elblągu duże jednostki, szczególnie po przejęciu władzy przez Hitlera i wprowadzeniu w 1935 r. ponownego obowiązku służby wojskowej.
       - Tam, gdzie dziś jest boisko, na którym trenują piłkarze Olimpii 2004 był plac defilad, przemarszów – kontynuuje opowieść Lech Słodownik. - Po przejęciu władzy przez Hitlera, w Elblągu naziści mieli coś do powiedzenia, odbywały się zgromadzenia, przemarsze Hitlerjugend, NSDAP czy innych organizacji militarnych, ale też tu, 12 grudnia 1937 r., miała miejsce duża przysięga jednostek garnizonu elbląskiego Wehrmachtu.
       - A dalej, basen – pierwsza część dla mieszkańców, druga dla wojska – mówi historyk. - Ten mostek, który w środku obiektu zachował się do dziś to była granica części cywilnej i wojskowej. Po południowej stronie zbudowano basenik dla dzieci, który też się zachował.
       To, czego nie udało się dokończyć przed wybuchem II wojny światowej to pawilony z przebieralniami dla pań, panów i dzieci oraz natryski i rynny, w których po zażyciu kąpieli w basenie, można byłoby się opłukać.
       Dawni elblążanie chętnie korzystali z tego basenu. W upalne dni był on oblegany przez użytkowników, w równym stopniu, co plaże na Mierzei Wiślanej.
       - Ten teren leży na dawnych dobrach ziemskich Klein Röbern, czyli Małe Rubno – mówi Lech Słodownik. – Był to majątek Wunderlicha, właściciela także majątku Bielany Wielkie. To on sprzedał go miastu. Basen przy ul. Spacerowej nazywany był Klein Kahlberg, czyli Mała Krynica Morska. Nazwa była popularna. Nie wszystkich stać było bowiem na podróż statkiem do Krynicy więc z kąpieliska miejskiego korzystano w sposób masowy. Na basenie, na stałe, zatrudnionych było trzech ratowników. Co ciekawe, jeden z nich był sędzią na zawodach pływackich na słynnej olimpiadzie w Berlinie w roku 1936 r. Byli to więc fachowcy.

  Elbląg, Ten imponujących rozmiarów basen służył przed wojną i cywilom, i wojskowym
Ten imponujących rozmiarów basen służył przed wojną i cywilom, i wojskowym (fot. WS)


       Dziś, zamiast basenu jest dziki ogród, ale pojawiają się głosy, by ten obiekt uratować, np. prosząc o pomoc i wsparcie… kanclerz Niemiec, Angelę Merkel. Stowarzyszenie Na Rzecz Praw i Poszanowania Obywateli RP Przez Urzędy Konsularne w Niemczech motywuje swój pomysł bliskimi związkami pani Merkel z Elblągiem.
       - To ciekawa inicjatywa – przyznaje Lech Słodownik. - Po prostu trzeba szukać możliwości, by ten basen nie wyglądał tak, jak dziś. A podobna pomoc miała już miejsce w Elblągu – przypomina historyk. - Przykładem jest zegar na Bramie Targowej, który ufundował były burmistrz Hamburga Ortwin Runde, który urodził się w 1943 r. w Elblągu. Dziś z jego daru bardzo się cieszymy i pokazujemy go turystom.
       - Przodkowie Angeli Merkel ze strony mamy pochodzą z Elbląga – wraca do korzeni pani Merkel Lech Słodownik. - Jej mama, Herlind Kasner zd. Jentzsch, co prawda urodziła się w Gdańsku [dom nadal stoi, przy ul. Batorego we Wrzeszczu – red.], ale z Elbląga pochodzą pradziadkowie pani kanclerz. Emil Richard Drange z żoną Emmą i córką Gertrud zajmowali 100-metrowe mieszkanie na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 63. Ich grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Sadowej.
       Jednak sama kanclerz Niemiec do swoich korzeni wraca niezbyt chętnie. - Chociaż była już w Gdańsku kilka razy, domu rodzinnego swojej mamy nie odwiedziła – zauważa elbląski historyk.
       Elbląg natomiast odwiedza bliski współpracownik Angeli Merkel, Bernd Neumann - minister w urzędzie kanclerskim ds. mediów i kultury.
       - On urodził się w Elblągu w 1942 r., czuje to miasto i chętnie o nim opowiada – mówi Lech Słodownik. - Można więc poszukać pomocy idąc w tym kierunku. Każda możliwość, która sprawi, że ten kiedyś piękny, chyba największy w Europie basen zostanie zrewitalizowany, będzie dobra. Dziś mówi się o retrowersji Starego Miasta. Zróbmy i retrowersję basenu, nazywanego Małą Krynicą Morską.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przejeżdzałam wymarła ulica Spacerowa, w te upały. To wstyd, aby takie miejsce bylo tak zaniedbane, przeciez tu powinni tętnic życie latem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  2
  dddssd(2013-08-09)
 • nie chyba, a na pewno największy w europie
 • Wystarczy że w sezonie otworzy sie basen, a wewnatrz wydzierżawi miejsce na budki z żarciem czy ciuchami
 • Kasa wpompowana w bezsensowne referendum zapewne pokryła by koszty doprowadzenia basenu do porządku. Jak znam życie to na teren z przyległymi ogródkami czai się inwestor który z chęcią zbuduje tam coś o odmiennym charakterze.
 • Wstyd mi. Wstydze się ze tu mieszkam. Jak można prosić o pomoc Merkel??Tu nie ma już niczego. To chyba jakas polityka by pozbyc sie mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  12
  samosia(2013-08-09)
 • Dobry pomysł
 • wstyd dla tych co rzadza naszym miastem nic dziwnego ze ludzie kampia sie w kanale bo gdzie maja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  Czytelnik_MOBI_89426(2013-08-09)
 • jeśli już udajemy się na żebry, to dobrze by było skorzystać z podpowiedzi P. Słodownika. Pomysłodawcy kontaktów z P. Merkel to czytają ?
 • Hmm pomysłów wiele, każdy chybiony - elblążanie wydali pieniądze na referendum zamiast na basen. Jeśli nie pojawi się inwestor prywatny nikt nie da pieniędzy na to aby ktoś inny mógł ze złoba wcinać. A dnem totalnym tego basenu jest proszenie o pomoc kogoś, kogo przodkowie żyli wiele lat temu w Elblągu. Idąc tym tropem teoretycznie i statystycznie każdą ważną osobę można by poprosić o pomoc. Tu krewny, tam bliski przyjaciel, tam sentyment do hanzy, tam najlepsze wakacje. Bzdura. Jedyną ale i tak mizernie sensowną opcją jest zorganizowanie akcji - koncertu - i zbiórki pieniędzy. Albo z innej beczki :założenie firmy w której udziały będą uzależnione od wpłaty (każdy z elblążan może wpłacić) - i wtedy się okaże, iż nikt się nie zgłosi bo się dowie iż nigdy na tym nie zarobi. 'Nie ma nic za darmo a ten biznes jest wtopą finansową - nigdzie się nie zamyka i dlatego tego basenu nie ma.
 • Nie jest źle. Wrzucić tam trzeba tylko trochę ziemi, wpuścić odrobinę wody i ryż zasadźmy. Miasto zarobi, a przy dobrym nawożeniu i prawidłowym dozowaniu wody można niezły biznes rozkręcić, ba i bezrobocie spadnie.
 • sezon trwa 2 moze 3 miesiace takie baseny nie w polsce zrobic staw dla wedkarzy mozna korzystac caly rok a wedkarze zaplaca za lowienie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  POLAWIACZ(2013-08-09)
 • Ale za to zima by bylo lodowisko wiec korzystanie z obiektu nie tylko latem mogloby byc.
Reklama