UWAGA!

Kierowcy jeszcze poczekają na nowy ośrodek szkolenia

 Elbląg, Teren przy ul. Skrzydlatej, na którym ma powstać nowy ośrodek, sąsiaduje z terenem WORD. Na zdjęciu widać jej fragment po prawej stronie
Teren przy ul. Skrzydlatej, na którym ma powstać nowy ośrodek, sąsiaduje z terenem WORD. Na zdjęciu widać jej fragment po prawej stronie (fot. Michał Skroboszewski)

Co dalej z Ośrodkiem Doskonalenia Jazdy Kierowców, który miał powstać na trzyhektarowej działce za siedzibą Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ul. Skrzydlatej? Prezydent zgodził się na przesunięcie terminu zabudowy działki do końca 2024 roku.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu otrzymał od miasta działkę w użytkowanie wieczyste na 40 lat za 1 milion 111 tys. zł. Akt notarialny podpisano w 2017 roku.

- Na zakupionym terenie sąsiadującym z WORD i ogrodami działkowymi oraz należącej do miasta działce przy ul. Skrzydlatej, zamierzamy wybudować Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy z profesjonalnym torem, płytą poślizgową i placem manewrowym. Inwestycja ma ruszyć z chwilą wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. „młodego kierowcy”, co planowane jest w połowie 2018 r. – mówiła nam wówczas Izabela Nowaczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
       Zgodnie z tymi przepisami świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy miał m.in. jeździć z zielonym listkiem na szybie, miał go również objąć dwuletni okres próbny, a także limit prędkości – do 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h na poza nim. Oprócz tego młody kierowca miał odbyć też dodatkowe szkolenie, złożone z części teoretycznej i praktycznej, które miałyby się odbywać właśnie w planowanym przez WORD Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Uczestnik miałby się na niej nauczyć m.in. jak wyprowadzać auto z poślizgu. Ośrodek ma też służyć tym, którzy będą zainteresowani poprawą swojej techniki jazdy oraz kandydatom na zawodowych kierowców.

Problem w tym, że przepisy o „młodym kierowy” nie weszły do tej pory w życie (chodzi m.in. o jedno z rozporządzeń ministra transportu). Inwestycja też więc nie może ruszyć.

„Kilkukrotnie przesuwano datę wejścia w życie przepisów (2016, 2017, 2018), ostatecznie w 2018 roku zawieszono ich procedowanie, do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających przekazywanie danych do Ministerstwa Cyfryzacji” - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia prezydenta Elbląga, który zgodził się na przedłużenie terminu zabudowy działki przez WORD.

Najpierw termin władze miasta przedłużyły do końca 2021 r. W maju 2021 r. WORD uzyskał decyzję o warunkach zabudowy. Miesiąc później, wskutek dalszego zawieszenia wejścia w życie przepisów „o młodych kierowcach” i w sprawie kursów doszkalających, WORD złożył wniosek do prezydenta o ponowne przedłużenie terminu realizacji inwestycji. Nowy termin prezydent wyznaczył na koniec grudnia 2024 r. Gdy ten termin nie zostanie dotrzymany, za każdy rok zwłoki będzie musiał zapłacić 100 tys. złotych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lepiej niech WORD sie wytłumaczy, dlaczego po oblanym egzaminie np juz na placu nie mamy możliwości kontynuowania egzaminu w celu np sprawdzenia naszych dalszych umiejętności. Dlaczego drogi egzamin jest przerywany i robi się wypad z pojazdu? Zapłaciłem to wymagam sprawdzenia na każdym etapie egzaminu!
 • Ten cały ośrodek doszkałcania kierowców to po prostu lipa a co do zdawania egzaminu tylko w Polsce przerywają egzamin ja zdawałem ezgamin w Szkocji aby jeździć na wyspach i wynik miałem zawsze na końcu Hashtagi: #Otwarteoczy
 • Przeszkolić instruktorów ELITY - z uporem maniaka kursanci włączają lewy kierunkowskaz na rondach. Wielokrotnie problem ten był poruszany i nic. .. ..
 • a myślałeś, że cena jest za przejechane kilometry? to jest egzamin robisz błąd, nie zdajesz i dalsza jazda nie ma sensu.
 • Potrącony pieszy to dobry powód żeby przerwać egzamin
 • Powinno się obowiązkowo zmienić finansowanie WORD'ów. Kasa za egzaminy do budżetu państwa a nie do osobistego skarbca WORD. Bo w wypadku tego co teraz się dzieje to wiadomo jak im zależy na "rzetelnym"egzaminowaniu. Np. mnie popędzał już podczas przygotowywania się do jazdy po łuku bo hrabia musiał stać na zewnątrz i mu deszczyk padał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Kkkkk1(2021-10-21)
 • Skrzydlata jest zablokowana, jedzie kolumna elek, zatrzymuja sie, cofaja a obok jest parking, co ci instruktorzy ich ucza, zawracaja przy mostku /malborska -skrzdlata/ a tu nie ma ronda, cudna nauka jazdy!
 • WORD to państwo w państwie. Czas z tym skończyć.
 • Egzamin na prawo jazdy w Polsce to relikt systemu słusznie minionego, który z powodzeniem utrzymuje się i nikt nie jest zainteresowany jego unormalnieniem. Dlaczego egzamin jest przerywany mimo opłacenia pełnej procedury ? Powinien odbyć się do końca. Egzaminator powinien krótko omówić jego przebieg, co uważa za dobrze wykonane, co się nie powiodło i dlaczego ? Stan obecny to kuriozum przysparzające zdającym potężnego i zupełnie zbędnego stresu. Należy spojrzeć na egzamin jako na prezentację umiejętności, które rzadko bywają potrzebne realnie na drodze.
 • Gdyż ponieważ jak oblewasz na placu gdzie nie ma osób postronnych - to jesteś zagrożeniem na mieście. Gdy oblewasz egzamin teoretyczny tzn. nie znasz przepisów jak bezpiecznie poruszać się autem. Więc w czym masz problem?? A czas na sprawdzanie masz podczas nauki w szkółce, po przez naukę i egzaminy wewnętrzne. Moim skromnym zdaniem w szkółkach pierwsze godziny też odbywać się tylko i wyłącznie na placu, i dopiero gdy kursant zna podstawy z teorii i z praktyki potrafi chociażby ruszać płynnie.
 • Dodając jeszcze że, "płacisz i wymagasz"tylko dla czego od WORDu - a od siebie nie wymagasz by do egzaminu podejść na 100% przygotowany. Przecież nie musisz podchodzić do egzaminu gdy nie czujesz się na sile.
 • A co z barakami?ozdoba Zatorza pozostanie ?Jezeli tak, to na ich miejscu radze blokowac inwestycje, bo halas zarzynanych silnilow i smrod palonej gumy bedzie na porzadku dziennym
Reklama