UWAGA!

Klub Warmiaków i Mazurów w Brukseli

Wczoraj (8 kwietnia) w Brukseli zaczął działalność Klub Warmiaków i Mazurów. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas był gościem specjalnym na pierwszym spotkaniu klubu - informuje Gabinet Marszałka.

- To na razie grupa ponad 30 osób, które spotkały się na obczyźnie, ale w sercu nadal noszą ślad Warmii i Mazur, swojej małej ojczyzny - mówi Jacek Protas. - Do Klubu należą osoby pochodzące z naszego województwa i zajmujące stanowiska urzędnicze w instytucjach unijnych, takich jak Komisja Europejska, Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Parlament Europejski, nasi euro deputowani, a także urzędnicy NATO. Ideą jest nawiązanie kontaktów z osobami wpływowymi, na których pomoc, wsparcie można liczyć w ważnych dla regionu sprawach i interesach. Takie kontakty niebywale się przydają także na przykład w promocji regionu.
     Marszałek Jacek Protas uczestniczy w Brukseli w dwudniowym posiedzeniu Komitetu Regionów. Komitet Regionów, powołany do życia w 1994 r. na mocy Traktatu o Unii Europejskiej (Maastricht), jest organem doradczym złożonym z przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych w Europie. Zapewnia on tym władzom możliwość wywierania wpływu na określanie kierunków polityki Unii Europejskiej, a także dba o poszanowanie regionalnej i lokalnej tożsamości. Inne organa są zobowiązane do konsultowania się z Komitetem w sprawach dotyczących władz lokalnych i regionalnych, np. w odniesieniu do polityki regionalnej, ochrony środowiska, edukacji i transportu.
     Podczas 74. sesji plenarnej Komitetu Regionów, która odbywa się w Brukseli 9 i 10 kwietnia, wystąpią komisarze UE: Viviane Reding (odpowiedzialna za społeczeństwo informacyjne i media) oraz Andris Piebalgs (odpowiedzialny za energię). Komitet będzie głosować nad 13 opiniami dotyczącymi m.in. liberalizacji rynku energii elektrycznej i gazu, niedoborów wody, transportu miejskiego, azylu, polityki morskiej i portowej, przyszłego budżetu UE, polityki ochrony zdrowia oraz strategii rozszerzenia dla państw kandydujących i potencjalnie kandydujących.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama