UWAGA!

Kolorowa góra w morzu zieleni (Opowieści z lasu, odc. 292)

 Elbląg, Kolorowa góra w morzu zieleni (Opowieści z lasu, odc. 292)
Fot. pixabay.com

Lasy Nadleśnictwa Elbląg, szczególnie na Wysoczyźnie Elbląskiej, dopiero jesienią pokazują swoje ukryte piękno. Co ciekawe, ukryte nigdzie indziej jak tylko w liściach.

Liściaste drzewostany lokalnych lasów sprawiają, że jesienią Wysoczyzna Elbląska zamienia się w kolorową górę. W zasadzie wszyscy wiemy, że tak jest, ale jak to się odbywa?

- Kolor liścia uzależniony jest od barwnika, którego jest w nim najwięcej – tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - W większości liści, w okresie wegetacyjnym, przeważa barwnik zielony, czyli chlorofil. To dzięki niemu pochłaniana jest energia z promieniowania słonecznego, za pomocą której z dwutlenku węgla i wody powstają cukry służące za pożywnie dla drzewa.

Jednak gdy nastaje jesień, robi się chłodniej, dzień staje się krótszy, a promienie słoneczne zaczynają padać pod mniejszym kątem i barwniki zawarte w liściach zaczynają się rozpadać. Najszybciej rozpada się chlorofil, dzięki czemu wzrost udziału innych barwników w liściu rośnie. Żółte liście to duża ilość ksantofili, a pomarańczowe stają się, gdy przeważają karotenoidy. Z kolorem czerwonym jest nieco inaczej.

- Barwnik odpowiedzialny za tą barwę nie znajduje się w liściu od wiosny. Na jesień w ogonku liściowym powstaje tkanka zwana korkową. Ona odcina liść od pozostałej części drzewa, blokując przepływ związków odżywczych i wody. Uwięzione w liściu cukry po wpływem między innymi niższej temperatury zaczynają przekształcać się w barwniki zwane antocyjanami, nadającymi liściom barwę czerwoną, fioletową lub różową – tłumaczy leśnik.

Dużą rolę w tym procesie odgrywa temperatura. Jeśli mamy krótką i bardzo chłodną jesień, chlorofil szybko się rozłoży i powstaną żółte liście, które przy utrzymującej się niskiej temperaturze i przy udziale wiatrów i deszczu szybko opadną na ziemię. Natomiast jeśli temperatura się obniża, ale długo utrzymuje się dość ładna pogoda o stosunkowo wysokich dodatnich temperaturach wtedy proces przemiany cukrów w antocyjany będzie na tyle intensywny, że liście nabiorą czerwonej barwy.

- Oczywiście w każdym drzewie proces ten odbywa się nieco inaczej, co zapewne zauważymy spacerując w lasach Wysoczyzny Elbląskiej. Ostatecznie liście opadają i w przeciągu kilku najbliższych lat zasilą glebę, a następnie również drzewa w cenne związki odżywcze. Natomiast wszystkie związki, które zdążyły przed odcięciem liścia przeniknąć do pnia i korzeni drzewa pozostaną, w nich do początku następnego okresu wegetacyjnego – podkreśla Jan Piotrowski.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Piękny artykuł, a teraz napiszcie jak szybko tniecie Wycoczyzne Elbląską bo niedługo jej kolory się zmienią na szare, bure i ponure
 • super artykuł, dużo cennych informacji
 • Takie treści można też poznać osobiście, podczas Rowerowych spacerów z leśnikiem, i to tym samym Janem Piotrowskim, podczas krótkiej przejażdżki po Bażantarni. Zapraszamy. Najbliższy już za 2 dni, 19 października, o godzinie 16:30 przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg na Marymonckiej 5.
 • Ukryte piękno lasów wysoczyzny obecnie skrywa się zazwyczaj 50 metrów od skraju lasu, a przy drodze do Kadyn to nawet się nie skrywa tylko puste poręby porażają wzrok swoją zabójczą urodą przy samej drodze. .. Piękne puste kwadraty po jakie tam pół hektara. .. albo i po całym. No. .. ale wreszcie otworzył się widok na Zalew Wiślany i jak się wdrapać na taką łysą górkę to można zobaczyć kolejny efekt patriotycznej dewastacji, bardzo potrzebny regionowi kaczy dół za 3 000 000 000 zł fundowany z podatków uczciwych Polaków i kredytów, które będą spłacać kolejne pokolenia. .. Wiwat Populizm i Socjotechnika !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  GłębokaMyśl(2021-10-18)
Reklama