UWAGA!

Komendant apeluje o rozwagę

Elbląg, Szef elbląskich policjantów mł. insp. Marek Osik
Szef elbląskich policjantów mł. insp. Marek Osik

Komendant Miejski Policji w Elblągu mł. insp. Marek Osik zwraca się z apelem do mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego o zachowanie rozwagi na drodze w okresie święta Wszystkich Świętych.

W związku ze zbliżającymi się obchodami Wszystkich Świętych, na polskich drogach nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach
     wjazdowych i wyjazdowych do miasta. W ubiegłym roku w dniach od 31 października do 4 listopada na polskich drogach zginęło 99 osób, 942 zostały ranne - jest to tragiczny bilans 761 wypadków. Zatrzymano prawie 2 tys. nietrzeźwych kierowców.
     Dlatego też, aby uniknąć podobnych sytuacji warto stosować się do kilku podstawowych zasad.
     Pamiętajmy, aby prowadzić samochód z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp między pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest kierowanie po alkoholu.
     Istotnym jest również, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy
     etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.
     W związku z tym, że tak wiele osób chce odwiedzić groby najbliższych, niektóre ulice będą wyłączone z ruchu kołowego. Dlatego też radzimy, aby korzystać ze specjalnie zorganizowanych linii autobusowych, kursujących do cmentarzy. Jednak dla tych wszystkich, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem, będą przygotowane specjalne parkingi.
     Dzień Wszystkich Świętych jest również okazją dla złodziei i włamywaczy. Aby nie stać się ofiarą kradzieży apelujemy o rozwagę. Złodzieje kieszonkowi działają wszędzie. Spotkać ich będzie można również w tłoku na cmentarzach. Z kolei, aby zabezpieczyć samochód przed kradzieżą lub włamaniem należy korzystać z parkingów strzeżonych, nie zostawiać bagażu i innych przedmiotów na widocznym miejscu. Warto sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okna, bagażnik, włączyliśmy alarm.
     Policjanci ruchu drogowego, prewencji, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i harcerze będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc, rozsądek i zrozumienie.
Komendant Miejski Policji w Elblągu mł. insp. Marek Osik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama