UWAGA!

Komendant broni Straży Miejskiej

 
Elbląg, Jan Korzeniowski przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej
Jan Korzeniowski przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej (fot. RG)

- Nie polujemy na kierowców, ale nie może być tolerancji dla łamania prawa. Dlatego głównie pouczamy, rozdając żółte kartki. Skupiamy się na sprawach związanych z porządkiem i czystością, bo mimo nowych przepisów, umów i deklaracji podpisywanych przez mieszkańców, problem ze śmieciami nadal istnieje. Dlatego Straż Miejska jest potrzebna – mówił dzisiaj na sesji Rady Miejskiej komendant Jan Korzeniowski.

Komendant Straży Miejskiej przedstawił radnym sprawozdanie z działalności tej formacji, której działalność od dłuższego czasu budzi emocje wśród mieszkańców. Przypomnijmy, że likwidację Straży Miejskiej zapowiadał w poprzedniej kampanii Jerzy Wilk, ale gdy został prezydentem, okazało się, obietnica nie zostanie spełniona. Na rozwiązanie tej formacji nie zgodzili się radni opozycji, negatywne opinie wyrazili również komendanci policji, dlatego zamiast likwidacji prezydent zaczął mówić o reorganizacji.
       - Nie jestem politykiem, tylko pracownikiem samorządowym. Kieruję tą formacją od 18 lat, tworzyłem ją od podstaw. Straż Miejska powstała po to, by odciążyć policję i zająć się sprawami, którymi nikt wcześniej się nie zajmował, między innymi dbaniem o czystość i porządek w mieście – przypomniał radnym komendant Jan Korzeniowski. - W najbliższym czasie chcemy wprowadzić kilka zmian w naszej działalności. Podzielimy miasto na osiem rejonów, przydzielając do nich odpowiednią liczbę strażników, by być skuteczniejszym. Kładziemy nacisk na edukację w szkołach, regularnie organizując spotkania z dziećmi, od 1 września w naszych szeregach pracuje specjalista ds. profilaktyki społecznej. W przyszłym roku chcemy uruchomić ekopatrol. Potrzebne są na to pieniądze, by kupić nowy samochód, bo nasze dwa auta są już całkowicie wyeksploatowane.
       Obecnie w Straży Miejskiej pracują 24 osoby (w tym 5 kobiet): 22 strażników i dwie osoby administracji. Koszt jej utrzymania to ponad 1,4 miliona złotych. Większość pieniędzy jest przeznaczana na pensję (średnia miesięczna pensja netto to 2153 zł), bieżące utrzymanie (paliwo, naprawy aut, koszty biurowe) to 133 tysięcy złotych rocznie.
       - Nie polujemy na kierowców, ale nie może być tolerancji dla łamania prawa. Dlatego głównie pouczamy, rozdając żółte kartki. Skupiamy się na sprawach związanych z porządkiem i czystością, bo mimo nowych przepisów, umów i deklaracji podpisywanych przez mieszkańców, problem ze śmieciami nadal istnieje. Dlatego Straż Miejska jest potrzebna – mówił Jan Korzeniowski. - W wielu przypadkach pouczamy mieszkańców, w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy wystawiliśmy 1010 mandatów, żaden nie został anulowany przez sąd, co świadczy o naszej skuteczności – przekonywał komendant.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie Korzeniowski, zgłoszenie szkody na mieniu miasta, wskazałem kto szkodę zrobił, dnia 16 września 2014r. Mejl do Straży Miejskiej wysłałem. Załaczyłem zdjęcie. Telefonu w tym dniu 986 przez 40 minut nikt nie odbierał. ŻADNEJ REAKCJI, . ŻADNEJ ODPOWIEDZI NA INTERWENCJE. Korzeniowski, nie pieprz bzdur, bronisz swojej dupy, bo to jest "UŁAD ZAMKNIĘTY".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  2
  STOPSITWIEMIEJSKIEJ(2014-09-30)
 • ZA komuny nie było tyle służb, i jakoś dawali radę a teraz urzędniki dbają o własne stołki i gdzie te obietnice wyborcze nie idę na żadne wybory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  1
  wyborca46(2014-09-30)
 • Przez Straż Miejska Wilk przegrał wybory które sie odbędą.
 • na bruk, niech idą ulice remontować, darmozjady, a nie nękać ludzi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  2
  elbaelba(2014-09-30)
 • Panie komendancie marne to wystąpienie przez 18 lat trzy przypadki złapania na gorącym uczynku. A jeśli chodzi o pouczenia to te statystyki jakoś mało wiarygodne.
 • Ha ha ha a psy srają i straż nic nie robi, młodzież klnie jak szewcy i też nic (a taki dumny byłem z Elbląga jak duńskie gazety pisały o wysokich mandatach za przeklinanie na ulicach naszego miasta i stawiały za wzór duńskim samorządowcom).
 • Strażnicy Miejscy w Elblągu znalezli sobie cichy zakątek do. .. obżerania się pizzą i hamburgerami w godzinach pracy w pizzerii "U Benka", przy ul. Kopernika, róg Traugutta. Możecie ich tam nakryć często. Ja ich spotkałem, to jeden gruby mi groził, ze mnie do sądu poda albo mandat wlepi. Tylko za co? Nie dokonałem przecież przestepstwa, nakrywając ich w trakcie żarcia w godzinach pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  3
  Widzęiwiem(2014-09-30)
 • Nie bronię ich pod obronę, ale. .. Zanim oskarżysz - sprawdź, czy nie mieli akurat przerwy. .. I zmierzyć czas rzekomego przesiadywania w lokalu. Wystarczyło dyskretnie włączyć nagrywanie filmu w komórce i wtedy śmiało walczysz :) A tak to Twe słowa są deczko pustawe i nic nie warte :) Co nie zmienia faktu, że Straż Miejska w Elblągu jest niepotrzebna. Szkoda, że obecnie rządzący prezio nie dotrzymał w tej kwestii obietnicy przedwyborczej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  11
  paraszut(2014-09-30)
 • dziwny tytuł jak co to najwyżej broni własne cztery litery
 • taaaaa, żółte kartki, pouczenia. Mam pecha bo nigdy ich nie dostalem, zawsze mandat i to za grzechy, ktore wychwycila kamera, na ktora w cieplym pokoiku wpatruje sie pracownik strazy
 • 'Skupiamy się na sprawach związanych z porządkiem i czystością, bo mimo nowych przepisów, umów i deklaracji podpisywanych przez mieszkańców, problem ze śmieciami nadal istnieje"- skoro tak, to proszę bardzo! może skupcie się już teraz, natychmiast nad problemem wywozu śmieci wielkogabarytowych przy Wigilijnej, bo mimo tego, że Urząd Miejski zawarł umowę o wywóz śmieci ze Spółdzielnią, to firma wywożąca ma głęboko gdzieś terminy wywozu i oto za kamienicami, które mają być wizytówką Starego Miasta, leżą graty, które według grafiku powinny być wywiezione 26 września!! A Urząd Miejski ma gdzieś, ze firma której płaci się kase z budżetu miasta nie wywiązuje się z usług, za które my mieszkancy płacimy! Gdzie ta straż miejska, skupiona na śmieciach i bałaganie?? Może w ramach tego skupiania się Pan Korzeniowski ruszy cztery litery i przejdzie się do departamentu odpowiedzialnego za wywóz nieczystości na terenie miasta, ma pan okazje się wykazać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  mieszkaniecstarówki(2014-09-30)
 • Trzymaj się Janek robicie bardzo dobrą robotę. Pisiory chcą być bezkarni.
Reklama