UWAGA!

Kontrowersje wokół zeznań świadka

Dziś (25 stycznia) w elbląskim Sądzie Okręgowym zeznawali kolejni świadkowie w sprawie dotyczącej pobicia ze skutkiem śmiertelnym 24-letniego Pawła M., do jakiego doszło w lipcu ubiegłego roku w pobliżu Bowling Clubu. O tym, co pamięta z tej tragicznej nocy, opowiadał m.in. mężczyzna, który wezwał pogotowie do pobitego chłopaka. To, co dziś powiedział, różni się znacznie od zeznania, jakie złożył krótko po zajściu.

Mężczyzna, który wezwał pogotowie, został dziś doprowadzony do sądu z Zakładu Karnego w Gdańsku, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności. W nocy z 21 na 22 lipca 2007 r. przebywał na przepustce z elbląskiego Aresztu Śledczego.
     - Bawiłem się w klubie nocnym "Tygrys" - zeznawał dziś przed sądem. - Gdy nad ranem wracałem do domu widziałem zdarzenie, które działo się za moimi plecami na ul. Robotniczej. Byłem już wówczas przy przejściu dla pieszych na ul. Teatralnej, gdy usłyszałem pisk opon taksówek odjeżdżających spod Bowling Clubu. Obejrzałem się i zobaczyłem sylwetki ludzi biegnących w kierunku "Tygrysa". Jedna z tych osób jakby się potknęła. Gdy odwróciłem się po raz drugi, widziałem grupę skupioną przy przystanku autobusowym na ul. Robotniczej. Chyba doszło do jakiejś szarpaniny. Zadzwoniłem po karetkę, bo prosiła mnie o to kobieta, z którą szedłem. Twierdziła, że tam jest jej znajomy, ale nie podała ani jego imienia ani nazwiska. Ja nie mogę również podać jej danych, bo była to osoba przypadkowo poznana tej nocy, którą odprowadzałem do domu.
     - Nie chciałem się mieszać w to zdarzenie, bo byłem wówczas na przepustce z Aresztu Śledczego w Elblągu i nie chciałem zwracać na siebie uwagi - dodał. - Zresztą za dużo nie widziałem, bo było ciemno. Poza tym byłem daleko i cały czas się przemieszczałem.
     
     Wersja druga
     Jednak zeznania, jakie świadek złożył podczas przesłuchania po zdarzeniu, znacznie różniły się od dzisiejszych. Wówczas był on bardziej szczegółowy w opisie tego, co widział. Zeznał bowiem, że widział, jak od strony Bowling Clubu biegł najpierw jeden mężczyzna, a za nim trzech innych. Pierwszy z goniących złapał uciekającego za koszulkę i tamten upadł. Jego głowa leżała na chodniku. Wówczas ten sam mężczyzna skoczył leżącemu na głowę. Następnie kopali go. Później cała trójka pobiegła w kierunku budynku ZUS.
     - Nie zauważyłem, by w tej grupie był jakiś obcokrajowiec - odczytano słowa świadka spisane wcześniej, podczas przesłuchania w KMP w Elblągu. - Byli też inni świadkowie zdarzenia, bo 5-osobowa grupa stała tam, gdzie pobiegła ta trójka i widziałem, jak jeden z napastników rozmawiał ze stojącymi.
     
     Świadek dementuje
     - Nie potwierdzam tych zeznań - mówił dziś w sądzie świadek. - Policjant, który je odbierał ode mnie sugerował odpowiedzi na zadawane pytania. Moim błędem było to, że nie przeczytałem spisanych wypowiedzi - tylko ze dwa pierwsze zdania - a podpisałem.
     - Nie zgadza się to, że powiedziałem, że szedłem sam - dementował. - Nie zgadza się też opis zdarzenia. Wielokrotnie powtarzałem policjantowi, że było zbyt ciemno, bym mógł coś zobaczyć. Byłem też zbyt daleko, by podawać takie szczegóły. Nie mogłem w związku z tym podać także liczby osób goniących tego człowieka, ani widzieć, jak ktoś skacze mu na głowę. Nic takiego nie mówiłem.
     W związku z tymi rozbieżnymi zeznaniami prokurator wystąpiła o przesłanie protokołu z dzisiejszego przesłuchania świadka, bo istnieje, jej zdaniem, uzasadnione podejrzenie składania przez niego fałszywych zeznań.
     Temu sprzeciwił się mecenas Stanisław Borzdyński, który jest obrońcą oskarżonych.
     Natomiast mecenas Krzysztof Kanty, który jest pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego, czyli ojca Pawła M., złożył wniosek o powołanie na świadka przesłuchującego policjanta i skonfrontowanie go z dzisiejszym świadkiem.
     Świadek zaprzeczał, by ktoś z oskarżonych bądź ich znajomych, kontaktował się z nim w czasie od lipcowego zdarzenia do dziś.
     
     Wątek ormiański
     Dziś przed sądem zeznawali także Ormianie, znajomi i rodzina Varushana M., który jest oskarżony o pobicie Marcina M. Było wśród nich dwóch 15-latków. Jeden tak opowiadał o nocy z 21 na 22 lipca 2007 r.
     - Tego lata byłem tylko raz na dyskotece w Bowlingu. Byłem ze znajomymi, m.in. z Varushanem M. i jego bratem. Gdy nad ranem wyszedłem przed klub z kolegą w pobliżu stał brat Varushana ze swoim kolegą. W innym miejscu stał mężczyzna, który zachowywał się agresywnie i szukał zaczepki. Gdy Varushan wyszedł z klubu i podszedł do swojego brata, ten mężczyzna zaczął go wyzywać i uderzył go w twarz, po czym uciekł w kierunku Multikina. Za nim ruszył Varushan, jego brat i ten kolega. Ja ze swoim kolegą wróciłem do klubu po dziewczyny. Gdy zeszliśmy na dół, Varushan z bratem i jego kolegą już wracali. W niedalekiej odległości szedł również ten mężczyzna, który wszczął kłótnię. Podszedł do nas i poprosił o papierosa. Mówił jednocześnie, że nic do nas nie ma. Nie widziałem, by miał jakieś obrażenia. My zaraz później pojechaliśmy do domów.
     15-latek twierdził również, że nic szczególnego tej nocy w klubie się nie działo.
     Przed sądem miało się dziś stawić 15 świadków. Przesłuchania trwały wiele godzin.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I co teraz każdy zasrany. .. nie wiem nie było mnie nie widziałem za ciemno. .. śmiech na sali. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Horacjusz(2008-01-25)
 • Tak to jest jak policja chce pokazac jak "dobrze" dba o bezpieczenstwo w naszym miescie, sadze ze ktokolwiek kto przywitalby sie z bramkarzem tamtego wieczoru i byloby to na kamerze moglby zostac oskarzony. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblazanin(2008-01-25)
 • 15latek na disko w bowlu?; d dowody sprawdzać !!!!! :>
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ikswomen(2008-01-25)
 • Myśle że to było tak, że ten co zginął biegł do taksówki i sie wywalił, Ci dwaj widzieli i chcieli pomóc mu, biegli jeden sie potknął i przypadkowo kilka razy nadepną na twarz, a drugi zobaczył że leżący przestał oddychać to postanowił zrobic masaż serca, jak wiadomo można najpierw uderzyć w klatkę aby serce zaczęło znowu pracować, przez nieuwagę i przypadkiem nie trafił w klatkę piersiową tylko w twarz, tak więc są to bohaterowie którzy walczyli o przywrócenie życia chłopakowi, ale mimo usilnych starań nie wyszło nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zartownis(2008-01-25)
 • W sądzie zeznawał 15 latek bawiący się w klubie BOWLING a przecież "klub pochłania tylko osoby pełnoletnie" szumnie informuje od paru lat BOWLING w Internecie. To co przepraszam robił 15 latek w klubie skoro wg kierownictwa i ochrona i "selekcjoner" czuwają aby były tam tylko osoby pełnoletnie. A przy okazji czy ten 15 latek pił tam alkohol i kto mu sprzedał? Parodia. ..
 • .. .niech zabiora koncesje na alkochol i po sprawie. .. :P :D :)
 • Zartowniś ma racje. Skakali mu po głowie, bo mysleli że w ten sposób odzyska przytomność. .. .. Resystutacja po elbląsku, a myślałem że w Elblągu zapanuje chociaż mała sprawiedliwość. ..
 • czy mozna wierzyc takiemu swiadkowi skoro sam ma problemy z prawem i sam wracal z imprezy wiec trzezwy na pewno nie byl? to jakas paranoja on chce po prostu wyrwac sie z celi choc na chwile. a teraz za skladanie falszywych zeznan moze jeszcze pogorszyc swoja sytuacje. taki swiadek nie jest wiarygodny
 • Nikt nie wie i nikt nie bedzie wiedzial taka jest prawda
 • przecież ZUS ma kamery dookoła swojego budynku czy ktos oglądał zapis z tych kamer? na pewno zarejestrowały by one kolesia ktory ucieka i kto za nim biegnie!!!!
 • nie rozumiem nicCo 15-latek robiił w Bowlingu? Ludzie, to jakas paranoja! Ogficjalnie zgąłszam wniosek o dokładne skontrolowanie tej knajpy. Jak to możliwe?
 • wiadomo ze tych mordercow uniewinnia. Polska to kraj gdzie bandytow i mordercow chroni prawo a zwyklych obywateli sciga sie za np. nie zaplacenie mandatu lub jakiegos emeryta ktory przeszedl jezdnie w niedozwolonym miejscu.