UWAGA!

„Kopernik” dla kolekcjonerów

Elbląg, „Kopernik”  dla kolekcjonerów

Do 31 maja we Fromborku nabyć będzie można drugi już kolekcjonerski bon miejski o symbolicznym nominale „15 Koperników” upamiętniający jubileusz 700-lecia nadania Fromborkowi praw miejskich. Emitentem ekskluzywnego bonu w nakładzie tylko 2.500 egzemplarzy jest Urząd Miasta i Gminy Frombork, a producentem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Wizerunki Mikołaja Kopernika oraz daty 1473 – 1543 – 2010 na obwolucie bonu wskazują, że emisja jest związana z majowymi uroczystościami kopernikańskimi, które odbywają się w tych dniach w mieście.

Piąty Kopernik
      
       W dotychczasowej historii polskich banknotów Mikołaj Kopernik pojawiał się już czterokrotnie. Po raz pierwszy wizerunek warszawskiego pomnika astronoma został umieszczony na tzw. bilecie zdawkowym, czyli bilonowym banknocie o nominale 20 groszy wydanym przez Ministerstwo Skarbu w 1924 r.
       W okresie powojennym portret Kopernika dwukrotnie zdobił banknoty Narodowego Banku Polskiego o nominale 1000 zł – pierwszy został wyemitowany w PRL w 1966 r., a drugi w III RP w 1996 r. Czwarty banknotowy wizerunek Kopernika pojawił się na fromborskim bonie kolekcjonerskim o nominale „20 Koperników” wyemitowanym 1 stycznia br.
       Bon „15 Koperników” to już piąty „banknotowy Kopernik”, ale tym razem jest na nim prawdziwy portret fromborskiego astronoma odtworzony w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP na podstawie odnalezionej w katedrze czaszki. Warto podkreślić, że ten rekonstrukcyjny wizerunek widniejący zarówno na bonie, jak i na jego obwolucie reprodukowany jest na podstawie specjalnej licencji udzielonej organizatorowi emisji przez CLK KGP.
      
       Szczegóły emisji
      
       Emitentem „15 Koperników” – podobnie jak poprzedniego bonu – jest Urząd Miasta i Gminy Frombork, a producentem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
       W związku z ogromnym zainteresowaniem poprzednią emisją tym razem nakład fromborskich bonów kolekcjonerskich zwiększono do 2.500 sztuk, choć i tak oznacza to, że mamy do czynienia z bardzo limitowaną, ekskluzywną emisją. Tradycyjnie przy produkcji bonu zastosowane zostały profesjonalne zabezpieczenia: papier ze znakiem wodnym, druk giloszowy, hologram PWPW z numeracją. Każdy bon umieszczony jest w dekoracyjnej obwolucie z okolicznościowymi napisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, w zabezpieczającym hawidzie.
       Bony „15 Koperników”, podobnie jak wcześniej emitowane banknoty tego typu, a także popularne dukaty lokalne, nie są zastępczym pieniądzem lokalnym. W Polsce jedynym emitentem pieniędzy – zarówno monet, jak i banknotów – jest Narodowy Bank Polski. Fromborskie bony to niezwykle atrakcyjna pamiątka numizmatyczna i kolekcjonerska promująca historię i wizerunek miasta.
       Jednak w okresie swojego obowiązywania, od 1 do 31 maja 2010 r., bony „15 Koperników” mogą być używane jako bony towarowe służące do regulowania należności za towary lub usługi w placówkach handlowych, gastronomicznych i usługowych na terenie Fromborka, które przystąpią do akcji promocyjnej. Wykaz tych placówek będzie dostępny na stronie www.frombork.pl. Zgodnie z regulaminem emisji – dostępnym w Urzędzie Miasta i Gminy Frombork oraz u organizatora emisji – w punktach akceptujących bon będzie honorowany w relacji „15 Koperników” = 15 złotych.
       Mieszkańcy miasta oraz odwiedzający nas turyści i goście mogą nabyć bony w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Fromborku. MGOK informuje, że istnieje możliwość zamówienia „15 Koperników” drogą korespondencyjną w cenie 15,50 zł brutto za sztukę wraz z obwolutą.
      
       Źródło: UM Frombork
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A olsztyn powinien jako pamiątkę sprzedawać malutkie trumny z napisem Kopernik, pasowało by to do tego jak stworzyli jarmark objazdowy z prochami człowieka któremu należy się spokój. I to jest miasto wojewódzkie?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    meloman(2010-05-19)
Reklama