UWAGA!

Księgowych ze szkół czeka przeprowadzka

 Elbląg, W tym budynku ma się mieścić Centrum Usług Wspólnych
W tym budynku ma się mieścić Centrum Usług Wspólnych (fot. Michał Skroboszewski)

Władze miasta chcą utworzyć Centrum Usług Wspólnych, w którym będą pracować wszyscy księgowi z poszczególnych szkół i innych placówek oświatowych. CUW ma powstać 1 kwietnia w pomieszczeniach po Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Saperów. Decyzję o tym radni mają podjąć na czwartkowej sesji.

- Celem jest przede wszystkim podniesienie finansowego bezpieczeństwa szkół. Już w 10 placówkach mamy problem ze znalezieniem księgowych, niektóre zatrudniają emerytów, by miał kto prowadzić takie sprawy – mówi Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga, odpowiedzialny za oświatę. - Powstanie CUW pozwoli usprawnić procesy decyzyjne i ujednolicić programy księgowe, stanowiska pracy i zadania księgowych. Nikt z księgowych nie straci pracy, przejdą w nowe miejsce na tych samych warunkach, a w przyszłości w zależności od wykonywanych zadań ich pensje mogą rosnąć. Od razu poprawią się za to warunki pracy.

Centrum Usług Wspólnych ma się mieścić w pomieszczeniach po Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Saperów 14c (przed laty mieścił się tam również Zespół Szkół Handlowych). Powinno powstać 1 kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu pomieszczenia przejdą remont (szacowany na 550 tys. złotych), a samorząd zakupi nowe komputery i oprogramowanie, co zostanie sfinansowane - jak zapewnia Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji – z części oświatowych projektów unijnych.

Elbląg przy organizacji CUW-u korzysta z doświadczeń Torunia, w którym taka instytucja istnieje od kilku lat i to rozwiązanie się tam sprawdziło. Jak będzie w Elblągu? - o to szczegółowo pytali radni podczas ostatniego posiedzenia komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki. - Proszę porozmawiać z księgowymi w szkołach, bo wielu z nich nie wie, co ich czeka. Żeby nie było tak, że CUW powstanie, a nie będzie komu w nim pracować – przestrzegał radny Bogusław Tołwiński.

Z kolei radny Paweł Kowszyński podawał przykład Olsztyna, w którym CUW nie powstał, a samorząd zainwestował w nowe oprogramowanie, które ujednoliciło systemy księgowe w szkołach i ułatwiło zarządzanie takimi sprawami w miejskiej oświacie.

- Systematycznie spotykam się w szkołach z pracownikami księgowości i płac, wyjaśniam wszystkie wątpliwości. Jeszcze trochę szkół do odwiedzenia mi pozostało – odpowiedział Edward Pietrulewicz.

Do CUW zostałoby przeniesionych 89 etatów z elbląskich szkół i innych placówek oświatowych: 56 księgowych, 33 – dotyczących płac. Średnie wynagrodzenie wśród tych pracowników to 3470 zł brutto. Nową jednostką będzie kierował dyrektor, który wkrótce ma być wybrany.

W czwartek plany dotyczące utworzenia CUW mają przegłosować radni na sesji. Miasto już ogłosiło przetarg na remont pomieszczeń przy ul. Saperów 14c. Otwarcie ofert zainteresowanych firm nastąpi 2 grudnia.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Panie drogi. Co za bajki pan odpowiadasz? Ogłoście konkursy na księgowe, a na pewno się znajdą. Może niektóre księgowe nie chcą odejść? Jest w mieście taka jednostka, gdzie księgowa odeszła na emeryturę, wzięła odprawę, a później została GŁOWNĄ księgową na cały etat.
 • Za komuny też tak było. Dyrektor żeby mieć kontrasygnate to latał do takiego CUW tamtych czasów. Dodatki na paliwo dla dyrektorów przewidujecie? Korki na Bema, więc dyrektorzy więcej czasu będą spędzać w trasie między szkołą a Saperów. Przyjdzie taki moment ze miasto sie z tego bedzie wycofywać rakiem, bo te przykłady działań cuwow jakie znam Nie nastrajaja optymistycznie.
 • Zrobić mieszkania!
 • No to wszystkie księgowe w szkołach muszą być szczęśliwe, że trafią do jednej fabryki a UM chce stworzyć stanowisko dyrektorski dla kolegi lub koleżanki.
 • Kolejny urojony pomysl umiejskiego i poszukiwania znalezienia stolka dla kolegi...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  3
  Gosc1(2019-11-27)
 • Co łoni wymymyślajo, a na co komu to??
 • Mogą tramwajem przyjechać - korona z głowy nie spadnie
 • Szanowna redakcjo. Prześledżcie proces w wyłanianiu etatu głównej księgowej podczas łączenia CSB z MOSiRem. Ja niczego nie sugeruję. Zwróćcie się po prostu z zapytaniem jak tam było z wyłonieniem etatu głównej księgowej.
 • W miejsce 3 LO ich przenieść na Saperów 14 F a ten budynek po Zespole Szkół Handlowych przeznaczyć pod mieszkaniówkę. Nie będzie takich problemów jak z dawnym 3 LO, bo drogi pożarowe będą zapewnione. Wykorzystać stary budynek 3 LO a ten po handlowym jeszcze się nadaje do remontu na mieszkania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Saperów 14 F(2019-11-27)
 • Bzdura jak węzeł przesiadkowy. Tetaz nabór na księgowych, dyrektorów,zastępców. Budynek duży pomieści biurokratow. KOMPUTERY ISTNIEJA JUZ. 2019 rok nie PRL.
 • Ten Kowszański coś mądrego kiedyś powiedział?
 • Remont budynku jego utrzymanie pensja dyrektora jego fanaberie, mozna lepiej spożytkować pieniądze ktorych przecież nie ma.
Reklama