UWAGA!

Kto pochowa ludzkie szczątki?

Elbląg, Kto pochowa ludzkie szczątki?
(fot. mad)

4 sierpnia w okolicy Góry Chrobrego, gdzie wywożony był gruz i ziemia z placu budowy na ul. Grota-Roweckiego, znaleziono ludzkie szczątki. Leżą tam do dziś. Zobacz zdjęcia.

- Nie są to szczątki ludzi pochowanych w tym miejscu, bo w latach 70., kiedy urządzano Park Traugutta, teren ten został oczyszczony, nie było tu żadnych grobów - zapewniał wówczas Wincenty Kulbacki, inżynier kontraktu. - Wiem, bo w tym czasie byłem kierownikiem przebudowy ulicy. Wówczas kontaktowaliśmy się w tej sprawie z odpowiednimi instytucjami, szczątki zostały uprzątnięte i pochowane na cmentarzu Agrykola. Kości na tym odcinku Alei Grota Roweckiego zostały prawdopodobnie przywiezione kilkanaście lat temu wraz z ziemią, która posłużyła do usypania rozdziałów pomiędzy jezdniami. Jesteśmy przygotowani na taka ewentualność. Nasi pracownicy wiedzą, co mają robić. Najpierw powiadomić policję i prokuraturę. Po ich wizycie zebrać szczątki do specjalnych pojemników. Później przekażemy je na cmentarz komunalny, który dokona pochówku...
       Minęły dwa tygodnie, a ludzkie szczątki dalej leżą u podnóża góry. Albo budowniczowie wciąż czekają na wizytę policjantów i prokuratora, albo nie dowieziono jeszcze specjalnych pojemników, albo też zbierali te szczątki niezbyt dokładnie. A może czekają na wizytę dziennikarzy z programu „Uwaga” lub „Prosto z Polski” i telewizyjny debiut...
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie wiem jaką techniką w tym zakresie dysponuje miasto. Ale teren od szkoły muzycznej do sądu i część ul Hetmańskiej pod kątem szczątków ludzkich i niewypałów trzeba by dokładnie zbadać-TEŻ DOŚWIADCZONY.
 • Mam nadzieję, ze na tym przykładzie wszyscy mieszkańcy zobaczą na własne oczy jak krótkowzroczna i nieporadna jest nasza władza! Władza, która miedzy innymi organizuje spotkania wigilijne w grudniu z mieszkańcami. Podkreśla swoje przywiązanie do wiary i tradycji, a pochówek wszak jest jednym z tradycji!
 • Niech sobie tam leżą. KOgo obchodzą szwabskie kości.
 • oi, to szwaby wymyślili (może dopracowali) Twoją ideologię. Zal mi Ciebie :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  komisek(2009-08-17)
 • .. .że teren ten pod tym względem jest trefny, to jest pewne. Ale jak dalece trzeba roztrząsać ten problem tego nie wiem. Wg mnie komunalna pogrzebówka powinna mieć umowę i po zgłoszeniu-sfotografowaniu, zarejestrowaniu dokonać pochówku w kilka godzin. Radzę dobrze przeglądać miejsca odnalezienia szczątków, bo drobiazgi potrafią określić osobę. Rodziny czekają.
 • Jakiś żałosny kierownik budowy wypowiadał się że to "on kiedyś już budował tę trasę i te szczątki zostały tu przywiezione!!!!?" Ot gamoni w naszym mieście mamy sporo, okazuje się, że nawet na średnim szczeblu! Przecież każdy - średnio wykształcony mieszkaniec Elbląga wie, że to dopiero początek znalezisk ludzkich szczątków! Za chwile budowlańcy (pod kierunkiem tego "wybitnego znawcy cmentarzy") dojdą z przebudową Trasy Gen. Stefana "Grota" - Roweckiego na wysokość więzienia i ul. Ratuszowej i tu będzie podobny, a może jeszcze większy problem z ludzkimi szczątkami!
 • Panie Kulbacki, puknij się Pan w swoją mózgownicę, ale nie za mocno, bo echo wypłoszy wszystkie gawrony z tego wysypiska, które utworzyliście pod Górą Chrobrego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Thumberg(2009-08-17)
 • szczerze powiedziawszy może nie jestem specjalistką od anatomii ale ta czaszka (?) jest jak dla mnie trochę zbyt wydłużona. .. no chyba że to człowiek z wadą rozwojową. ..
 • Wstyd dla Elbląga. Szczątki zmarłych należy uszanować! Władze sąsiedniego Malborka, wiedziały, jak należy postąpić. Tak blisko po wiedzę, wystarczy telefon.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysztof 44(2009-08-17)
 • Władze Malborka wypadły w podobnej sprawie raczej słabo na ich korzyść przemawia jedynie fakt że naprawdę nikt nie mógł przewidzieć że natrafi się tam na zbiorową mogiłę, tymczasem w Elblągu inwestycja prowadzona jest w rejonie 2 dawnych cmentarzy (Ewangelickiego i Katolickiego parafii św. Mikołaja) - kierownik budowy ma racje te ciała tam przywieziono - 100 lat temu, jak prokurator poszpera to znajdzie nazwiska grabarzy i dotrze do zleceniodawców (ich potomkowie w RFN nie będą spać spokojnie). To musi być szok - szczątki ludzkie na byłym cmentarzu, co one tam robią ? zwłaszcza że 25 lat temu kładzino tam rury ciepłownicze i pracownicy ówczesnego EPECu pownini wszystkie wywieźć do kolegów z MPO (widziałem na własne oczy gdzie lądowały - choć muszę przyznać że nie była to odgórnie zorganizowana akcja, kości walały się bezładnie ciągały je dzieciaki - coś trzeba było zrobić - no cóż jak widać mentalnie zmieniło się niewiele). Ironią pokrywam głęboki smutek nad zaistniałymi faktami :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2009-08-17)
 • Szczątki znaleźli dziennikarze konkurencyjnego portalu.
 • no to niech ci cnotliwi dziennikarze "konkurencyjnego portalu" zajma sie ta sprawa
Reklama