UWAGA!

Kurs CREVAL w Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód

 Elbląg, Kurs CREVAL w Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód
Fot. mjr Krzysztof Olkowski / kpt. Agnieszka Pytko

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód (DWDP-W) brali udział w zorganizowanym zdalnie kursie Oceny Gotowości Bojowej Wojsk Lądowych według kryteriów Sojuszu Północnoatlantyckiego (ang. Combat Readiness Evaluation – CREVAL).

W kursie Oceny Gotowości Bojowej Wojsk Lądowych według kryteriów Sojuszu Północno atlantyckiego żołnierze DWDP-W brali udział już po raz drugi. Za pierwszym razem kurs realizowany był w systemie stacjonarnym w 2018 roku. Obecnie, w dniach 26 – 29 kwietnia, żołnierze doskonalili swoje umiejętności zdalnie, za pomocą środków technicznych, aby ograniczyć ilość uczestników przebywających w dowództwie dywizji w związku z COVID–19. Kurs miał na celu przeszkolenie wybranych żołnierzy do prowadzenia i monitorowania oceny gotowości bojowej wojsk lądowych.

Podczas kursu zajęcia prowadzili instruktorzy z SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) z Mons w Belgii oraz LANDCOM (Allied Land Command) z Izmiru w Turcji. Udział w nim brali, oprócz żołnierzy z Elbląga, przedstawiciele Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Południowy – Wschód i jego Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód.

  Elbląg, Kurs CREVAL w Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód
Fot. mjr Krzysztof Olkowski / kpt. Agnieszka Pytko

Pozytywne ukończenie kursu umożliwia udział w prowadzonych w przyszłości certyfikacjach prowadzonych według kryteriów NATO.

Combat Readiness Evaluation (CREVAL) –Ocena Gotowości Bojowej Wojsk Lądowych (według kryteriów Sojuszu Północnoatlantyckiego)– to sprawdzian przygotowania do działania realizowany według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej. Takiemu sprawdzianowi elbląskie dowództwo poddane zostało w 2018 roku. Certyfikacja rozpoczęła się w czerwcu i składała się z kilku faz. Początek certyfikacji to planowanie działań bojowych do ćwiczenia pk. „Anakonda – 18”. Na początku października 2018 roku odbyła się pierwsza faza, podczas której sprawdzone zostało przygotowanie i wyposażenie żołnierzy dowództwa. Druga faza certyfikacji miała miejsce w trakcie ćwiczenia „Anakonda”, podczas którego oceniane były zdolności praktycznego dowodzenia wielonarodową dywizją w czasie prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności.

Ogółem podczas sprawdzianu, kontrolowanych było pięć różnych obszarów zawierających w sobie około 1400, podlegających ocenie, wskaźników. Przygotowanie i działanie dowództwa oceniała komisja organizowana przez LANDCOM. W jej skład wchodzili również reprezentanci Wielonarodowego Korpusu Północny – Wschód, Wielonarodowej Dywizji Południowy – Wschód, NATO Rapid Deployable Corps z Turcji i Hiszpanii oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Certyfikacja Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód zakończyła się 6 grudnia. Tego dnia dowództwo osiągnęło Pełną Gotowość Operacyjną.

ppłk Dariusz Guzenda, Wielonarodowa Dywizja Północny - Wschód
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • przydałby się kurs obrony przed zielonymi ludzikami i przeciw broni atomowej
 • HAHAHA zdalnie tak jak w 39 zdalnie pomagali nam sojusznicy. Historia lubi się powtarzać. "Zdalne wojsko". Ale kasa podatnika za to już realna. To u tych panów pracował gość co umawiał się z nieletnią co tam u niego teraz (pomroczność jasna)?
 • To fantastyczna informacja dla Elblążan, może więcej artykułów na podobny temat bo zainteresowanie jest ogromne, a także przydałoby się przeprowadzenie serii wykładów czy sympozjów dla mieszkańców miasta dla prowadzenia i monitorowania oceny gotowości bojowej wojsk, a także głównie z obszarów zawierających w sobie około 1400,podlegających ocenie wskaźników. To ogromnie prestiżowe osiągnięcia stałyby się bliższe elblążanom. Wszystkiego najlepszego dla dowódcy i żołnierzy z okazji 1-majoweho święta pracy zwłaszcza dla naszej ogromnie pracującej ponad siły ludzkie dywizji.
 • ta informacja dla elblążan to potrzebna jak świni siodło
 • Ale kogo to obchodzi ? Gotowość można sprawdzać ale na poligonach i nie jednodniowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  1
  Pozory , certyfikaty : )(2021-04-30)
 • @Pozory , certyfikaty : ) - no tak ale teraz nawet ja dowódca zrobi guwno to jest sukces
 • Szkolenie swoje, ale niedługo trzeba to będzie udowodnić w realu. A tu jak się okazuje w naszej armii brak. .. .nie dokończę aby rosjanom nie ułatwiać pracy wywiadowczej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Samson(2021-05-01)
Reklama