UWAGA!

Kwarantanna z domowym oprawcą. "Ofiary cierpią w milczeniu"

 Elbląg, Kwarantanna z domowym oprawcą. "Ofiary cierpią w milczeniu"
fot. pixabay

Izolacja z powodu epidemii koronawirusa, wspólne przebywanie na niewielkiej powierzchni, niepewność finansowa oraz lęk o przyszłość to przepis na eskalację domowej przemocy. - Jej ofiary przeważnie cierpią teraz w milczeniu. Są przekonane, że procedury prawne stworzone, by im pomagać, nie funkcjonują. To nie jest prawda - mówi Anna Olszewska z Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Elblągu.

Ze statystyk Komendy Miejskiej Policji w Elblągu nie wynika, aby gwałtownie w ostatnim czasie wzrosła liczba interwencji związanych z przemocą domową.

- Nie zaobserwowaliśmy tego, znacznie częściej mamy teraz interwencje związane z zakłócaniem porządku, czy łamaniem zakazu grupowania się - mówi komisarz Krzysztof Nowacki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Anna Olszewska z Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Elblągu wyjaśnia, że policyjne statystyki nie odzwierciedlają tego, co dzieje się podczas lockdownu w domach dotkniętych przemocą.

- Jest więcej przypadków przemocy domowej. Najmocniej eskaluje teraz przemoc ekonomiczna i psychiczna. Jednak jej ofiary cierpią w milczeniu. Są przekonane, że procedury prawne stworzone, by im pomagać, obecnie nie funkcjonują. Chcą ten czas przeczekać, jakoś go przetrwać. Dosłownie kilka minut temu rozmawiałam z jedną z naszych podopiecznych. Ona i mąż, sprawca przemocy,  są na postojowym. Ona żadnych pieniędzy z tego tytułu jeszcze nie otrzymała. Kobieta nie zgłasza przemocy, bo mąż jest jedyną w tej chwili osobą, która ma pieniądze i może kupić jedzenie dla niej i dla dzieci. A matka przecież zrobi dla dzieci wszystko - mówi Anna Olszewska.

Jak podkreśla prawniczka, wiele osób dotkniętych obecnie przemocą nie ma wiedzy na temat, jak podczas pandemii działają sądy, prokuratura, policja oraz ośrodki wsparcia.

- Z tego powodu nie podejmują one żadnych działań, rezygnując po prostu ze zgłaszania przemocy. Niesłusznie są te osoby przekonane, że teraz sąd i tak  z takim zgłoszeniem nic nie zrobi. Chciałabym zaapelować, by nie trwać w takiej sytuacji, by informować służby i ośrodki wsparcia o przemocy. Nasz ośrodek przy ulicy Jaszczurczego działa, można do nas zadzwonić, można też przyjść osobiście – mówi Anna Olszewska.

Podkreśla, że działania wszystkich instytucji prawnych związanych z ochroną osób pokrzywdzonych przestępstwem nie zostały zawieszone.

- Mamy wszelkie możliwości prawne, które były przed pandemią: nakaz opuszczenia lokalu przez sprawcę, czy ustanowienie zakazu zbliżania i kontaktowania również. Sądy w tym zakresie normalnie obradują, prokuratorzy również pracują - mówi Anna Olszewska.

Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Elblągu przy ulicy Związku Jaszczurczego 17 pok. 101 czynny jest w poniedziałek w godz. 9-20, od wtorku do piątku w godz. 8-15 oraz w sobotę w godz. 8-12. Można również kontaktować się telefonicznie: 55 642 44 25.

Również Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich przygotował we współpracy z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieską Linii IPZ. tzw. „osobisty plan awaryjny”. To krótka, licząca sześć stron, instrukcja, która podpowiada jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w przypadku przemocy domowej. Gdzie szukać schronienia, do kogo zwrócić się o pomoc, jak zabezpieczyć dzieci, czy nawet - w jakich pomieszczeniach w domu lepiej się nie ukrywać i co zapakować do awaryjnej torby, którą trzeba chwycić w momencie ucieczki z domu. Można z nią zapoznać się klikając w link

 

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama