UWAGA!

Lekcja Grudnia nie poszła na marne

 
Elbląg, Lekcja Grudnia nie poszła na marne
fot. AD

Ponad 13 tys. strajkujących pracowników, uliczne walki i łapanki, śmierć trzech młodych elblążan – wydarzenia określane mianem Grudnia 1970 zapisały się tragicznie na kartach historii Elbląga. Wczoraj (18 grudnia) odbyły się Obchody 42. rocznicy Grudnia 1970. Zobacz zdjęcia.

Nie byłoby Porozumień Sierpniowych ani Solidarności, gdyby nie krwawo stłumiony bunt robotników w grudniu 1970 r., który wyszedł na ulice miast Wybrzeża, w tym także Elbląga. Wczorajsze uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia 1970 rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja. Następnie odbył się przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odbyło się złożenie wieńców oraz kwiatów.
       – Grudzień 70 zapisał się na kartach historii miasta tragicznymi wydarzeniami związanymi z wystąpieniem robotników, którego przyczyną były problemy w zakładach pracy, a bezpośrednio podwyżka cen żywności. Należy dodać, że w zakładach pracy już wcześniej wybuchały małe strajki, ale władza lekceważyła je, a robotników karała, na przykład potrącaniem premii oraz przekonywała elblążan, że wszystko jest w porządku. Skala protestów w naszym mieście była olbrzymia. Na 90 tys. mieszkańców strajkowało wówczas ponad 13 tys. pracowników, zgłoszono ponad 2 300 postulatów, a w niektórych informacjach trafiających do biura politycznego KC PZPR Elbląg był określany jako największy ośrodek oporu. Mimo że Grudzień 70 Polakom kojarzy się przede wszystkim z krwawymi wydarzeniami na Wybrzeżu, to miejsce Elbląga na opozycyjnej mapie kraju jest bardzo ważne – przypominał o elbląskiej historii Grudnia 1970 Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu. – Chcemy i nadal będziemy upamiętniać Wydarzenia Grudniowe, czyli ogromne protesty społeczne wymierzone w Polską Rzeczpospolitą Ludową, w państwo złe, i jak pokazały Grudnie 1970 i 1981 państwo zbrodnicze. O ile od lat wiemy o olbrzymiej ofierze trzech elblążan, którzy stracili życie w czasie dramatycznego Grudnia 1970 a byli to Waldemar Rebinin, Zbyszek Godlewski i Marian Sawicz, to nadal mało znany jest obraz Elbląga z tamtych dni- walki uliczne, łapanki na ulicach, ludzie zabierani z domów, maltretowani. Ten wielki zryw w grudniu 1970 r. w skali całego kraju doprowadził do istotnej zmiany politycznej, która stała się przepustką do powstania Solidarności w sierpniu 1980 r.
      

 

 
       – 42 lata temu, w ciągu kilku grudniowych dni na ulicach Wybrzeża, a także naszego miasta rozegrała się tragedia. Robotnicze protesty przerodziły się w masowe manifestacje, krwawo tłumione przez wojsko, milicję i służby bezpieczeństwa. Państwo, zamiast ochraniać swoich obywateli zaczęło do nich strzelać. Do świadomości społecznej udało się przeforsować stwierdzenie „wydarzenia grudniowe”. To celowy zabieg komunistycznych władz, który miał doprowadzić do umniejszania rozmiarów tej tragedii – mówił Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Elbląga. – Brutalnie stłumione robotnicze protesty dekadę później zrodziły Solidarność. Doświadczenie Grudnia pomogło w przemyślany i zorganizowany sposób wprowadzić w Sierpniu 1980 r. robotniczy protest oraz rozmawiać z władzą. To nie przypadek, że Grudzień, który wydarzył się w Trójmieście miał również swoje miejsce w Elblągu. To nie przypadek, że Solidarność miała miejsce w Stoczni Gdańskiej, a strajki te wsparli również robotnicy z elbląskich zakładów. Lekcja Grudnia nie poszła na marne.
       Obecni byli także m.in. rodziny ofiar, przedstawiciele władz miasta, elbląscy radni, a także przedstawiciele elbląskiej oraz gdańskiej Solidarności, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy, w tym kibice jednego z elbląskich klubów sportowych. 

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ci co pałowali mają po 4 tysiące emerytury a pałowani po 800 zł - jeżeli ktoś wierzy w to że ludzie z PRL odsunęli się od władzy to jest psychicznie chory ! Oni rządzą nieprzerwanie od 1945 ! Kiedyś jezdzili Wołgami i Polonezami teraz mają mercedesy
 • Co za idiota wplątuje w obchody grudniowe wojsko i policje, zawsze te formacje będą kojarzyły się z pałowaniem i krwią pracowników. Widać kto dorwał się do władzy. POLICYJNE PAŃSTWO.
 • To byli kibice Olimpii, i bardzo ładnie się zaprezentowali, przygotowani byli z całą oprawą SUPER ! Przy okazji jako młodzi ludzie powiedzieli (skandując hasła) co myślą o oprawcach z lat 70 i całym systemie komunistycznym, nie omieszkali wyrazić swojej dezaprobaty dla dzisiaj rządzącej nieudolnie ekipy PO z PSL z Premierem na czele. Myślę że Polska przezwycięży wszystkie problemy mając tak uświadomione młode pokolenie. WIELKI SZACUN DLA KIBICÓW OLIMPII ELBLĄG !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  58-latek(2012-12-19)
 • "w tym kibice jednego z elbląskich klubów sportowych" mieszkamy w Elblągu ciekawe o kibicach którego klubu mowa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  123654(2012-12-19)
 • Przykre, że tylko portEl pisze o tej chlubnej, a zarazem tragicznej karcie Elbląga i Elblążan. Powinniśmy pamiętać i być dumni z tego co wydarzyło się w naszym mieście. Coraz mniej ludzi o tym pamięta. Tym większe podziękowania dla kibiców Olimpii! Gdzie są pozostałe "wolne media" tego miasta? Wszędzie cisza. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Mr.Enrich(2012-12-19)
 • Norymberga dla komuny!!
 • Permanentna i nieustająca rewolucja teraz już w wymiarze socjalistyczno-narodowym zaszczepiana narodowi przez jedynie słuszne poglądy głoszone przez 70 lat przynosi nadspodziewane efekty - klienci biegający z pustymi taczkami to jakże bliski nam i powszechny obraz realu, co by panowie tu jeszcze udupić - no jeszcze trochę tego zostało. Codziennie zaskakiwani jesteśmy festiwalem nowych pomysłów na prowadzenie dnia codziennego w naszej siermiężnej rzeczywistości i pomysłów z pogranicza psajchodelicznych prądów - a twórcy i wybitni przedstawiciele ekonomii, fizyki, matematyki i logistyki, bo nie wspomnę o komunikacji i urbanistyce - przewracają się w grobach patrząc ze zdziwienie na ten sen idioty. Atrofia, prawdę powiedziawszy namiastki, nigdy nie zaistniałej na tych ziemiach po 1945 roku samorządności o korzeniach PGR-owskich i radzieckich jest nad wyraz widoczna.
 • co autor mial na mysli uzywajac tytul, ,lekcja grudnia nie poszla na marne, ,? bo mi sie wydaje ze od 1945 rzadzi jedna nacja ktora zmienia tylko plaszcz i pod przykrywka w dalszym ciagu okrada kraj a spoleczenstwo dobrowadaza do coraz wiekszego ubostwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PIOTR75(2012-12-19)
 • I znów jak co roku w TVP i regionalnych TV o wydarzeniach grudniowych i o Elblągu i ofiarach była cisza, WSTYD!!!!!
 • To byli kibice OLIMPII ELBLĄG!!! Patriotyczną postawę i wartości prezentują także podczas meczów swojej drużyny przygotowując okolicznościowe oprawy, czy podczas innych patriotycznych uroczystości w mieście. Więcej obiektywizmu Pani Redaktor. Warto docenić tych młodych ludzi, za ich postawę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwer(2012-12-19)
 • Może i kibice, tylko strach przechodzić ulicą Chrobrego róg Kościuszki w dniach piłki kopanej, a sklepik z piwem to dopiero akwen o wysokim stopniu niebezpieczeństwa. .. .. nawet policja te miejsce omija z daleka. .. .
Reklama