UWAGA!

Leśna nekropolia w Kadynach

 Elbląg, Dawny cmentarz w Kadynach,
Dawny cmentarz w Kadynach, fot. Anna Dawid

Spoczywają na niej dawni mieszkańcy Kadyn i okolic. Zaniedbaną i zapomnianą leśną nekropolią zaopiekowała się w 2004 roku młodzież z gimnazjum w Tolkmicku oraz Nadleśnictwo Elbląg.

Żeby dotrzeć do cmentarza, musimy w centrum Kadyn odnaleźć kierunkowskaz do Leśnictwa Kadyny. Tuż przed barem „Pod Dębem” skręcamy w drogę polną, historycznie zwaną Drogą Kościelną. Po około 400m spaceru, podziwiając piękne widoki barokowego pałacu oraz uroki Wysoczyzny Elbląskiej, natrafiamy na cmentarz. Pochowany jest na nim m.in. właściciel dawnej restauracji w Kadynach Fritz Gottschalk.

W 2004 roku zapomnianą i zaniedbana nekropolię uporządkowała młodzież gimnazjum w Tolkmicku we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg, w ramach projektu "Ślady przeszłości". Do prac włączyli się również mieszkańcy Kadyn. Uporządkowano nagrobki i postumenty, poziomując je i ustawiając w określonym szyku. Pomiędzy grobami wysypano kamienny grys. Teren obsadzono cisami i jałowcami oraz utwardzono miejsca między pozostałymi grobami. Postawiono drewniany krzyż i pamiątkowy kamień ze słowami: „Pamięci tych, którzy żyli tu przed nami”.

  Elbląg, Aleksander Durkiewicz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Aleksander Durkiewicz, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

W odległości około 40m od cmentarza zobaczyć można też to, co pozostało (ruiny, fundamenty) z neogotyckiego kościoła ewangelickiego „Świątyni Pokoju”, zbudowanego w latach 1913-1917 na polecenie cesarza Prus Wilhelma II, dla którego Kadyny w tamtym czasie były letnią rezydencją. Architektowi budynku udało się stworzyć budowlę o doskonałej akustyce. Z mistrzowską precyzją wykonano wystrój wnętrza z wykorzystaniem możliwości technicznych i artystycznych miejscowej cegielni i fabryki majoliki. Kościół poświęcono w roku 1920 roku. Przetrwał II wojnę światową, niestety, w 1958 roku został rozebrany. Główny ołtarz tej świątyni można współcześnie podziwiać w elbląskiej katedrze. Cegłę z rozbiórki także wykorzystano m.in. przy remontach elbląskich kościołów.

oprac.daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po reformie oswiaty nie ma już młodzieży gimnazjalnej !!!!
 • @lipa - W 2004 była, przeczytaj cały tekst, a nie tylko pierwsze dwa zdania
 • Bylam tam w zeszlym roku, juz wtedy to "odnowili"
 • @Karolina Julia - I co, nie wpadło to w twój wygórowany gust, że aż użyłaś cudzysłowia paniusiu?
 • Kler katolicki znaczy okradł ewangelików?
 • W takim momencie jak dziś sięgamy pamięcią w czas przeszły. Normalnie, gdy sprawy bieżące dominują w naszym życiu, trochę zapominamy o tych sprawach. A przecież nie tylko po naszym kraju, ale i świecie mamy rozsiane groby i cmentarze, które z racji upływu czasu zniknęły lub giną z naszego krajobrazu. Często pochówki były momentem chwili jak wojna, pożoga czy niszczycielska choroba zakaźna. A potomkowie tych ludzi teraz nawet nie mają pojęcia, źe ich bliscy byli gdzieś tam pochowani. A przecież człowiek po śmierci żyje dotąd dopóki jest w pamięci jego najbliższych. Stąd chociaż w tym dniu pomyślmy o tych, których obecnie nie można już odnaleźć w ich miejscu spoczynku. A wtedy nie szukajmy, ani przyczyn takiej sytuacji, ani winnych tego stanu rzeczy. Po prostu wspomnijmy wszystkich nawet bezimiennych zmarłych. I to jest nasz podstawowy obowiązek wobec czasu minionego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  Pamiętajmy o ogrodach...(2021-11-01)
 • Przez powojenne lata niszczono wszystko co było kiedyś niemieckie, a, że na tych terenach przez prawie 200 lat do 1945 roku byli Niemcy to niewiele zostalo, a nawet do tego co uniklo dewastacji i rozbiórki wladze nie mają żadnego szacunku. Może za kilkadziesiąt lat to się zmieni,
 • Ta leśna nekropolia, już współcześnie miała swoje lepsze i gorsze dni. Niestety ludzi głupich i różnej maści zwyrodnialców jest wielu, nic na to nie można poradzić. A miejsce urokliwe i dobre na wieczny spoczynek. Cześć pamięci tam pochowanym.
 • Mieszkamy dosłownie na cmentarzach. Parki na Traugutta, Brzeskiej, Giermków, Dąbka, to dawne cmentarze. Jadąc Grota Roweckiego, jedziesz dawnym cmentarzem. Ku refleksji. ..
 • Blisko od miejsc pochówku dawnych mieszkańców, widać całkiem dobrze zachowane fundamenty pięknego kościoła który został przez komunistów rozebrany. Bolszewicy to jedna z najwiekszych porażek w historii ludzkości, tak kiedyś jak i teraz. Piękna rezydencję Ziese'go w parku Modrzewie rozebrali jakoś w tym samym czasie. Została tylko wieżyczka na skraju parku.
 • Jedz na szparagi i wyremontuj
 • Sztuthoff zbudowali co Twoi wspaniali Niemcy i nikt tego nie niszczy, tak więc nie kłam volksdeutschu
Reklama