UWAGA!

Lewica obiecuje 300 tysięcy mieszkań

 Elbląg, Lewica obiecuje 300 tysięcy mieszkań
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Nie wyważajmy otwartych drzwi, idealnym programem rozwoju budownictwa dla młodych ludzi są Towarzystwa Budownictwa Społecznego – uważają działacze Lewicy. W Elblągu podczas konferencji prasowej mówili o swoich obietnicach związanych z rozwojem mieszkalnictwa.

Posłanka Lewicy Monika Falej wraz z wiceprezydentem Elbląga Januszem Nowakiem, który jest szefem miejskich struktur Lewicy, zwołali w walentynki konferencję prasową pod hasłem „Mieszkanie dla zakochanych”.

- Jako Lewica jesteśmy jednym ugrupowaniem, które nie zagląda ludziom do mieszkań, do łóżek. Dzisiaj jest wyjątkowa okazja, by mówić o mieszkaniach, które powinni mieć młodzi ludzie. W Polsce ponad 64 procent młodych dorosłych Polaków nadal mieszka z rodzicami i to jest naprawdę bardzo poważny problem. Młodzi ludzie nie mają poczucia bezpieczeństwa, nie mają jak zakładać rodzin, bo nie mają własnego dachu nad głową. Pracując często za najniższą krajową nie mają szans, by wynająć mieszkanie czy je kupić, bo ich na to nie stać – mówiła posłanka Falej. - Dlatego przy okazji walentynek mówimy o naszym programie „Mieszkanie dla zakochanych”. Planujemy po wygranych wyborach budowę 300 tysięcy nowych mieszkań na wynajem. Każdego roku chcielibyśmy przekazywać ok. 1 proc. PKB, czyli ok. 20 mld złotych na ten cel. W ciągu 4 lat byłoby to więc 80 mld złotych. Chcielibyśmy, by to samorządy decydowały, gdzie takie mieszkania powstaną i by nimi zarządzały. Powołamy do życia Państwową Agencję Mieszkaniową, która miałaby ogłada sytuacji, gdzie mieszkań potrzeba więcej gdzie mniej, w zależności od potrzeb samorządów. By nie decydowali o tym deweloperzy – dodała.

Wiceprezydent Janusz Nowak apelował o to, by promować ideę Towarzystw Budownictwa Społecznego. – Nie trzeba wyważać otwartych drzwi. TBS-y to idealny program, który zaistniał nie tylko w naszym mieście. Pomysł świętej pamięci Barbary Blidy wspaniale sprawdził się w wielu miastach – mówił Janusz Nowak. – W zasobach elbląskiego TBS mamy już 300 mieszkań. W tym roku oddamy kolejny budynek na 60 mieszkań, w przyszłym następny – przyznał. – Rządowy Program Mieszkanie Plus nie wypalił. Miało być 100 tys. mieszkań, jest 15 tysięcy i pewnie słyszycie, ile w takich mieszkaniach wynosi czynsz. Waha się od 30 do 35 złotych za metr kwadratowy. W zasobach ETBS czynsz to 10,50 zł. Przewidujemy, że w tych nowych budynkach będzie wynosił nie więcej niż 13 zł za m kw. Jak młodzi ludzie mają płacić czynsz w wysokości 30 czy 35 zł za metr? Pieniądze, które poszły na Mieszkanie Plus można było przekazać TBS-om i wybudować mieszkania w tym samym standardzie i czynszem na poziomie kilkunastu zł. Przekazywanie przez samorządy gruntów jako aportów pod takie inwestycje obniża koszty. Wróćmy do finansowania TBS-ów, bo one są i działają – apelował Janusz Nowak.

Jak Lewica chce zbudować 300 tys. mieszkań, skoro obecnemu rządowi nie udało się oddać 100 tysięcy? Posłanka Falej twierdzi, że jest to możliwe dzięki współpracy z samorządami. – One doskonale wiedzą, jak sobie z tym tematem poradzić. Potrzebują tylko dofinansowania, także unijnego. Będzie łatwiej budować, gdy już fundusze unijne do Polski dotrą – powiedziała posłanka.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hahahaha lewica obiecuje
 • Wysokie stawki czynszu i mgliste obietnice dotyczące możliwości dojścia do własności — tak wygląda rzeczywistość lokatorów Mieszkań plus. Rządowy program już na etapie politycznych deklaracji okazał się fiaskiem, ale teraz skutki wszelkiego rodzaju niedopowiedzeń i fuszerki spadają na mieszkańców. — Ściany się sypią, panele wyginają od wilgoci, z okien wieje, a spod wanny cieknie woda — wymieniają kolejni lokatorzy. Odpowiedzialna za budowę mieszkań spółka PFR Nieruchomości odpowiada, że to usterki "typowe dla nowych budynków"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  12
  Pisuary budujo(2023-02-15)
 • Lewica właśnie się wygadała w europarlamencie co ma zamiar zrobić:• Zakaz spożywania mięsa i nabiału • Limit 3 ubrań rocznie • Zakaz jazdy autem spalinowym • ETS2: + 4000 zł do ogrzewania domu i paliwo po 10 zł • Paszport węglowy To wyborcy Opozycji totalnej od dziś na piechotę, robaki na obiad i z ubrań worki po ziemniakach ?!
 • Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że do końca 2019 r. powstanie 100 tys. nowych mieszkań. Niespełna rok temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego jasno wynika, że program okazał się fiaskiem. Do końca października 2021 r. w ramach programu Mieszkanie plus wybudowano 15,3 tys. mieszkań
 • Idę zrobić kupę, nie mogę tego czytać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  6
  uuuuuuuuuuuu(2023-02-15)
 • Dziś czują się oszukani. — Po nowym roku dostaliśmy informację od spółki, że nastąpiła waloryzacja czynszu i za 70-metrowe mieszkanie musimy płacić teraz 3500 tys. zł — mówi lokatorka Mieszkania plus z Dębicy na Podkarpaciu.
 • Za 44 metry w Nowym Targu płacę już 2353 zł. Mniej wydawałam za wynajęcie domu w mieście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  17
  Pis goli frajerów(2023-02-15)
 • Buahahahahhahah 300 tysiecy tbsow - bantustanow chyba. A czynsz jaki? Chyba wiekszy niz u patodewelopera. Spodobala im sie patodeweloperka Hashtagi: #Wisznu
 • 3700 złotych za trzy pokoje Na tym nie koniec. Szybko też okazało się, że lokatorzy muszą za lokale dużo płacić. Tak dużo, że państwo dopłaca im do rachunków. I to też nie koniec ich kłopotów, bo teraz podwyżki opłat nie omijają ludzi z Mieszkania Plus.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  10
  Złodzieje pisu +(2023-02-15)
 • Zadaję pytanie skąd ci ludzie w podeszłym wieku (mają swoje problemy związane z powodu wieku z różnymi chorobami) wezmą mieszkania dla ludzi obcych jak ich wnuki i prawnuki mieszkają w mieszkaniach obciążonych 30-letnimi kredytami ?
 • Jedni postkomuniści już oszukali Polaków na " Mieszkanie +. Chyba liczą na wspólną listę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  12
  PZPR 2(2023-02-15)
 • Lewica obiecuje hahahahhahaa. Aby do koryta a potem zganiać na inne partie.
Reklama