UWAGA!

Licytacja mieszkania pani Danuty zawieszona (śladem publikacji, aktualizacja)

2019-08-22
Aktualizowany 2019-08-23 13:50
 
Elbląg, Pani Danuta może liczyć na pomoc wielu osób w tej sprawie
Pani Danuta może liczyć na pomoc wielu osób w tej sprawie (fot. Michał Skroboszewski)

- Złożyliśmy do komornika wniosek o zawieszenie egzekucji w sprawie mieszkania pani Danuty do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę – poinformował nas w czwartek ok. godz. 15 przedstawiciel TF Banku. Pomoc prawną pani Danucie zaoferowało elbląskie Stowarzyszenie Obywateli Rzeczpospolitej. W piątek potwierdziło się, że licytacja się nie odbędzie. 

Publikacje na temat historii pani Danuty w lokalnych mediach (w tym w portEl.pl) odbiły się szerokim echem. Sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media (TVP, Polsat i TVN), pomoc oferują różnego rodzaju instytucje. Ale najważniejsza okazała się decyzja TF Banku, czyli wierzyciela na wniosek którego miała być przeprowadzona licytacja mieszkania pani Danuty.
      
       Mail do TF Banku
      
We wtorek wysłaliśmy maila do TF Banku następującej treści: „Piszę do Państwa w kontrowersyjnej sprawie, dotyczącej mieszkanki Elbląga Danuty (nazwiska podane w mailu usunęliśmy – red.). Ta pani ma zadłużenie wynoszące ok. 20 tysięcy złotych z tytułu niespłaconej należności za produkty, które dostała podczas jednej z prezentacji, podpisując – jak się później okazało – umowę kredytową na jej zakup (choć prezenterzy twierdzili, że to podpis poświadczający odbiór nagród).
       W piątek, 23 sierpnia, komornik w Elblągu na Państwa wniosek ma przeprowadzić licytację mieszkania pani Danuty, wartego 150 tysięcy złotych, by odzyskać należną TF Bank kwotę.
       Pani Danuta jest osobą nieporadną życiowo, z przewlekłą chorobą, która wymaga specjalistycznej pomocy, którą na szczęście dzięki nagłośnieniu tej sprawy w naszym mieście otrzymała.
       Proszę o informację, czy TF Bank jako wierzyciel może odstąpić, albo chociażby zawiesić na pewien czas postępowanie egzekucyjne w tej sprawie właśnie ze względów społecznych. Nadmieniam, że prawnicy, którzy pomagają obecnie pani Danucie wystąpili do prokuratury przeciwko firmie, która oszukała panią Danutę, sprzedając jej swoje produkty. A do sądu w Elblągu, gdzie ma odbyć się piątkowa licytacja, skierowany zostanie skarga na działania komornika w tej sprawie, która może wstrzymać całą procedurę. Proszę o komentarz TF Banku na ten temat. Czy Państwa firma z uwagi na szczególny charakter sprawy i sytuację pani Danuty jest w stanie w inny sposób podejść to tej sprawy i uwzględnić trudną sytuację życiową swojej dłużniczki?”
       Dzisiaj około godz. 15 do naszej redakcji zadzwonił Michał Węsierski, kierownik Zespołu Operacji i Obsługi Klienta TF Banku, który zapewnił nas, że bank wystąpił do komornika z wnioskiem o zawieszenie egzekucji i odwołanie piątkowej licytacji mieszkania pani Danuty. - Czekamy na ustalenia prokuratury w tej sprawie. Nie chcemy, by nasza klientka została poszkodowana, jeśli w tej sprawie doszło wcześniej do oszustwa – powiedział nam Michał Węsierski.
      
       „To ewidentne oszustwo”
      
Prawną pomoc w tej sprawie obiecał także za naszym pośrednictwem Krzysztof Daszkowski z elbląskiego Stowarzyszenia Obywateli Rzeczpospolitej. - Jako stowarzyszenie mamy prawo wystąpić do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o zawieszenie komornika w tej sprawie i jak będzie trzeba, to z tego skorzystamy. Minister często takie decyzje w podobnych sprawach podejmuje – uważa Krzysztof Daszkowski. - Sprawa, w której jest poszkodowana ta pani, to ewidentne oszustwo.
       Wcześniej, jak już informowaliśmy, sprawą zajęła się prokuratura, która zawnioskowała do sądu o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i o udział w tym postępowaniu jako strona. Wszystko wskazuje więc na to, że piątkowa licytacja nie dojdzie do skutku. 
      
       Aktualizacja z piątku: Przed południem do Sądu Rejonowego w Elblągu wpłynęła informacja z Kancelarii Komornika Sądowego Stanisława Kocemby o odwołaniu dzisiejszej licytacji mieszkania pani Danuty. Mimo to w sądzie pojawili się chętni uczestnicy licytacji, którzy wpłacili wadium (w sumie 7 osób), by wziąć w niej udział. Do licytacji nie doszło. 
       Do sądu, o czym już informowaliśmy, wpłynął pozew z Prokuratury Rejonowej w Elblągu, działającej na rzecz pani Danuty, o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, będącego podstawą egzekucji prowadzonej przeciwko elblążance. W tym pozwie prokuratura domagała się również zawieszenia postępowania egzekucyjnego, ale wniosek został oddalony przez sąd, a postanowienie w tej sprawie nie jest prawomocne. 
       Co to wszystko oznacza? Na razie pewien czas spokoju dla pani Danuty, ale to oczywiście nie koniec sprawy. Dług pani Danuty nadal istnieje, od działań prokuratury, która prowadzi dochodzenie w sprawie oszustwa, i sądu, będzie teraz m.in. innymi zależeć, co  dalej się z tą sprawą stanie. Będziemy o niej informować, jeśli w tej kwestii pojawią się nowe wątki. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A gdzie inspekcja handlowa? Dlaczego nie nadzoruje tego typu działalności?
 • @Mis - Bo inspekcja handlowa może gó. .o w naszym kraju, po prostu nie może nic, trzeba czytać to co się podpisuje zamiast podniecać się chińskim badziewiem i tyle w temacie.
 • W Republice-Kolonii Bolanda korporacje obywateli kroić mogą jak się podoba. Byłem w UK, De - tam po prostu takie numery z banksterką jak tutaj by nie przeszły! I uwaga dla "myślących inaczej" - podobnie jak z kredytami "frankowymi" (największy przekręt na społeczeństwie poprz. dekady, obok zUS/OFE) - więc w UK mogę być naiwnym, niemyślącym obywatelem i podpisać jakiś oszukański kontrakt. .. wówczas jeśli się głośniej o tym zrobi i zabierze się za to jakaś agencja rządowa - np. bank oddaje ludziom kasę co do pensa (znam taki przypadek przy przekrętach z naliczaniem ubezpieczeń kredytów). .. Tymczasem jak coś podpisuje Polak we własnym kraju - to (nie)rząd mówi mu: "widziały gały co brały", "widział pan co pan podpisuje" itp. dyrdymały. .. Czyli w UK jak podpiszę nieuczciwą (jak się okaże) umowę - jestem chroniony, w Polsce - jestem wystawiony na żer fachowcom od krojenia :/ Tak to wygląda. PS. W Niemczech, jeśli % kredytu jest za wysokie (w prawie funkcjonuje pojęcie "lichwa"-nie pamiętam w tej chwili progu) -można iść po prostu z tym na zwykła policję. .. dlatego większe wały się tam po prostu nie zdarzają, nie tak jak u nas :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  4
  GastEmigrant(2019-08-22)
 • stop bankowej przemocy! Hashtagi: #stop
 • Druga forma oszustwa jst taka jak tu opiszę. Firmy windykacyjne Dzisiaj 09:30 Polskie prawo jest dobre ale nie działa. W tej sprawie, komornik skoro wie, że zaszło przestępstwo a nie reaguje, to trzeba złożyć skargę na czynności komornicze.* Firmy windykacyjne zaś skupują długi albo preparują fikcyjne długi, potem dzwonią do losowo wybranych osób próbując wyłudzić dane przez telefon by uzupełnić dane w zadaniu zapłaty fikcyjnego długu. Kierują sprawy do e sądu w Lublinie, i tam otrzymują nakaz zapłaty nie istniejącego długu. Straszą telefonicznie ludzi, windykacja terenową, itp. stosują metody zastraszania telefonicznego. Skąd mają numery ?Z ukradzionych baz danych sieci telekomunikacyjnych lub kupione od nich od byłych tych sieci. Te firmy czują się bezkarne. Jakoś Ministerstwo Sprawiedliwości dziwnie milczy w tym temacie. Te firmy działają w Polsce nie legalnie. Ściągać długi w/g polskiego prawa może Tylko komornik mając prawomocny wyrok sądu. Firmy windykacyjne nie mają do tego prawa.
 • Dzięki Bogu są jeszcze dobrzy ludzie A jak się okazało również instytucje które nie pozwolą zgnoic tej Pani przez oszustów. Lżej się robi jak można przeczytać że będzie dobrze.
 • Co to za dyrdymały wypisuje ten "obywatel RP" wniosek o zawieszenie komornika w sprawie.... analfabeta powinien wiedzieć że komornik jest od wykonania wyroku a nie od dyskutowania z nim. Minister nawet obecny nie może zawieszać urzędnika za to że wykonuje swoje obowiązki. Ktoś próbuje się wypromować na tragedii starszej Pani.
 • Co za bzdury piszesz Minister może zawiesić komornika na podstawie art 18 i przeprowadzić postępowanie wyjaśniające czy aby ten nie przekroczył uprawnień w związku z art 231 kk Poducz się prawa a dopiero potem bzdury wypisui.
 • Na podstawie art 18 ustawy o komornikach sądowych Minister Sprawiedliwości może zawiesić komornika w czynnościach i zlecić wykonanie postępowania wyjaśniającego. A także czy czynności komornika są zgodne z prawem i jue został złamany art 231 kk l. Komornik znając akta sprawy doskonale zdawał sobie sprawę z tego iż mógło tu dojść do przestępstwa z art 286 par 1 tryb podstawowy i w związku z powyższym powinien był powiadomić organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Poducz się prawa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Do ręce opadają (2019-08-22)
 • Horror. Współczuję tej Pani. Państwo obiecywało wziąć się za te prezentacje, parabanki. i komorników.
 • Wizerunki tych oszustów powinny być upublicznione, a każdy z nich powinien mieć wypalone na czole piętno "jestem oszustem".
 • Takich BABEK w Elblągu to jest mnóstwo.
Reklama