[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ma ponad 200 lat, teraz przechodzi gruntowny remont

 
Elbląg, Ma ponad 200 lat, teraz przechodzi gruntowny remont
fot. Michał Skroboszewski

Ten pałac wybudowano na początku XIX w. na polecenie radcy handlowego Augusta Abegga. W rękach prywatnych właścicieli pozostawał przez kilkadziesiąt lat, później został przejęty przez ówczesną radę miasta. Po wojnie ten budynek zlokalizowany przy ul. Marymonckiej stał się siedzibą Nadleśnictwa Elbląg. Obecnie zabytek jest odnawiany - to pierwszy, tak gruntowny remont w latach powojennych. Zobacz więcej zdjęć. 

- Remont w pałacu Augusta Abegga, jednym z najcenniejszych obiektów elbląskiej Bażantarni, wykonywany jest pod opieką konserwatora zabytków – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Odnawiane są piwnice, stropy i dachy, wymieniane są wszystkie instalacje oraz wykonywana jest termomodernizacja budynku, z wymianą stolarki okiennej, drzwiowej oraz wymianą źródła ciepła z tradycyjnego pieca CO na pompy ciepła.
       Jak tłumaczy pracownik Nadleśnictwa Elbląg tak duży zakres prac wynika ze złego stanu technicznego elementów konstrukcyjnych wnętrza budynku.
       - Budynek ten w okresie powojennym po raz pierwszy doczekał się tak kompleksowego remontu – mówi Jan Piotrowski. - Dotychczasowe prace i remonty były wykonywane częściowo. Miedzy innymi elementy stropów, wymieniane już w okresie powojennym, okazały się jednymi z najsłabszych elementów konstrukcyjnych i wymagały wymiany. Natomiast ze względu na dobry stan techniczny pozostawiono stare, przedwojenne belki.
       Remont zaczął się w kwietniu 2018 roku i według planów potrwa do końca drugiegio kwartału 2019 r. Będzie kosztował ok. 4 mln.
       Jak dodaje Jan Piotrowski termomodernizację budynku przy ul. Marymonckiej wykonano w ramach ogólnopolskiego projektu Lasów Państwowych. Dzięki niemu dwie leśniczówki – Dębica przy ul. Chrobrego oraz Dąbrowa przy ul. Jagodowej – również odnowiono. M.in. ocieplono ściany oraz dachy, wymieniono okna oraz drzwi, a także zamieniono piec węglowy na powietrzną pompę ciepła.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • teraz już wiadomo dlaczego tną na potęgą między Kadynami a Łęczem, na Próchniku etc. kasa na remont potrzebna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 13
  (2018-12-27)
 • Nadleśnictwo jak wiekszość mundurowych maką swohe przywileje oczywiscie za nasze podatki. MY jako podatnicy (i tym samym sponsorzy tego remontu) pewnie sie nie doczekamy mozliwosci zwiedzania tego obiektu a i turystycznie elblag by sie wzbogacil gdyby umozliwiono cykliczne chcby letnie jego zwiedzanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 18
  To wszystko wspolne(2018-12-27)
 • Lasy ponstwowe to jeszcze jedyna rzecz, ktorej ci wspaniali reformatorzy nie zdazyli sprzedac, ale znajac zycie to i do nich sie tez dobiora, gdy trzeba bedzie pokryc dlugi , ktore wciaz rosna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 6
  Zatroskany(2018-12-27)
 • zabytkowe drzwi wejściowe z plastiku zrobione w IXX wieku to zapewne wizytówka pałacu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  (2018-12-27)
 • Płyty gipsowe, plastykowe okna i drzwi. Zabytek XXI wieku. Nic nie zostało ze starego wyposażenia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  Etnolog(2018-12-27)
 • Oczywiście jak zwykle sami spece w komentarzach się odzywają. Jak byście cokolwiek się interesowali to byście wiedzieli za Lasy Państwowe to nie jest instytucja budżetowa - więc z podatków nie ciągną. Sprzedają drewno i z tego się utrzymują i też płaca podatki oraz robią inne rzeczy z tych pieniędzy jak choćby, parkingi leśne, punkty widokowe, drogi gminne, i wiele innych. Np Remontują zabytki - to chyba nie jest takie złe -- nooo chyba że wy byście woleli żeby piękne elbląskie zabytki zarosły mchem i paprocią i wtedy byśmy mieli prawdziwie Polski obraz syfu i bajzlu. Wtedy byście narzekali że nikt nie umie o zabytki w tym mieście zadbać :( Mi się podoba że ktoś dba o ten teren i robi to nieźle :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 2
  TurystaElbląski(2018-12-27)
 • najpierw trzeba wyciac najwspanialsze okazy, drzew z lasów kadynskich i Lecza, a później sprzedać jako nowe nasadzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  mieszkadyn(2018-12-27)
 • Jak sie wjezdza do Kadyn na zakrętach po prawej stronie tna na potęgę kilkusetletnie buki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  autoch(2018-12-27)
 • Prawda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  Zen(2018-12-27)
 • Drzewa należy wycinać, las to nie muzeum, i sadzić młode drzewa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 6
  $$$$$$$$$(2018-12-27)
 • Lasy Państwowe to ostatni relikt postkomuny, siedzą pijawki na ogromnym majątku państwowym, tną sprzedają i wszystko przejadają na swoje potrzeby, czyli pensyjki z kosmosu, leśniczówki a, la dwory feudalne, remonty za 4 melony, dajcie te lasy po zarząd normalnej korporacji to zobaczycie ile z tego Państwo mogłoby wyciągnąć przy zachowaniu wszystkiego co teraz jest dla normalnych ludzi,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 7
  htrtwq(2018-12-27)
 • @htrtwq - Korpo jako wzór dobrze działającego zarządzania. Gratuluję poczucia humoru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2018-12-27)
Reklama