UWAGA!

Ma ponad 200 lat, teraz przechodzi gruntowny remont

 
Elbląg, Ma ponad 200 lat, teraz przechodzi gruntowny remont
fot. Michał Skroboszewski

Ten pałac wybudowano na początku XIX w. na polecenie radcy handlowego Augusta Abegga. W rękach prywatnych właścicieli pozostawał przez kilkadziesiąt lat, później został przejęty przez ówczesną radę miasta. Po wojnie ten budynek zlokalizowany przy ul. Marymonckiej stał się siedzibą Nadleśnictwa Elbląg. Obecnie zabytek jest odnawiany - to pierwszy, tak gruntowny remont w latach powojennych. Zobacz więcej zdjęć. 

- Remont w pałacu Augusta Abegga, jednym z najcenniejszych obiektów elbląskiej Bażantarni, wykonywany jest pod opieką konserwatora zabytków – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Odnawiane są piwnice, stropy i dachy, wymieniane są wszystkie instalacje oraz wykonywana jest termomodernizacja budynku, z wymianą stolarki okiennej, drzwiowej oraz wymianą źródła ciepła z tradycyjnego pieca CO na pompy ciepła.
       Jak tłumaczy pracownik Nadleśnictwa Elbląg tak duży zakres prac wynika ze złego stanu technicznego elementów konstrukcyjnych wnętrza budynku.
       - Budynek ten w okresie powojennym po raz pierwszy doczekał się tak kompleksowego remontu – mówi Jan Piotrowski. - Dotychczasowe prace i remonty były wykonywane częściowo. Miedzy innymi elementy stropów, wymieniane już w okresie powojennym, okazały się jednymi z najsłabszych elementów konstrukcyjnych i wymagały wymiany. Natomiast ze względu na dobry stan techniczny pozostawiono stare, przedwojenne belki.
       Remont zaczął się w kwietniu 2018 roku i według planów potrwa do końca drugiegio kwartału 2019 r. Będzie kosztował ok. 4 mln.
       Jak dodaje Jan Piotrowski termomodernizację budynku przy ul. Marymonckiej wykonano w ramach ogólnopolskiego projektu Lasów Państwowych. Dzięki niemu dwie leśniczówki – Dębica przy ul. Chrobrego oraz Dąbrowa przy ul. Jagodowej – również odnowiono. M.in. ocieplono ściany oraz dachy, wymieniono okna oraz drzwi, a także zamieniono piec węglowy na powietrzną pompę ciepła.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • teraz już wiadomo dlaczego tną na potęgą między Kadynami a Łęczem, na Próchniku etc. kasa na remont potrzebna
 • Nadleśnictwo jak wiekszość mundurowych maką swohe przywileje oczywiscie za nasze podatki. MY jako podatnicy (i tym samym sponsorzy tego remontu) pewnie sie nie doczekamy mozliwosci zwiedzania tego obiektu a i turystycznie elblag by sie wzbogacil gdyby umozliwiono cykliczne chcby letnie jego zwiedzanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  18
  To wszystko wspolne(2018-12-27)
 • Lasy ponstwowe to jeszcze jedyna rzecz, ktorej ci wspaniali reformatorzy nie zdazyli sprzedac, ale znajac zycie to i do nich sie tez dobiora, gdy trzeba bedzie pokryc dlugi , ktore wciaz rosna
 • zabytkowe drzwi wejściowe z plastiku zrobione w IXX wieku to zapewne wizytówka pałacu. .. ..
 • Płyty gipsowe, plastykowe okna i drzwi. Zabytek XXI wieku. Nic nie zostało ze starego wyposażenia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Etnolog(2018-12-27)
 • Oczywiście jak zwykle sami spece w komentarzach się odzywają. Jak byście cokolwiek się interesowali to byście wiedzieli za Lasy Państwowe to nie jest instytucja budżetowa - więc z podatków nie ciągną. Sprzedają drewno i z tego się utrzymują i też płaca podatki oraz robią inne rzeczy z tych pieniędzy jak choćby, parkingi leśne, punkty widokowe, drogi gminne, i wiele innych. Np Remontują zabytki - to chyba nie jest takie złe -- nooo chyba że wy byście woleli żeby piękne elbląskie zabytki zarosły mchem i paprocią i wtedy byśmy mieli prawdziwie Polski obraz syfu i bajzlu. Wtedy byście narzekali że nikt nie umie o zabytki w tym mieście zadbać :( Mi się podoba że ktoś dba o ten teren i robi to nieźle :)
 • najpierw trzeba wyciac najwspanialsze okazy, drzew z lasów kadynskich i Lecza, a później sprzedać jako nowe nasadzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  9
  mieszkadyn(2018-12-27)
 • Jak sie wjezdza do Kadyn na zakrętach po prawej stronie tna na potęgę kilkusetletnie buki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  autoch(2018-12-27)
 • Prawda
 • Drzewa należy wycinać, las to nie muzeum, i sadzić młode drzewa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  6
  $$$$$$$$$(2018-12-27)
 • Lasy Państwowe to ostatni relikt postkomuny, siedzą pijawki na ogromnym majątku państwowym, tną sprzedają i wszystko przejadają na swoje potrzeby, czyli pensyjki z kosmosu, leśniczówki a, la dwory feudalne, remonty za 4 melony, dajcie te lasy po zarząd normalnej korporacji to zobaczycie ile z tego Państwo mogłoby wyciągnąć przy zachowaniu wszystkiego co teraz jest dla normalnych ludzi,
 • @htrtwq - Korpo jako wzór dobrze działającego zarządzania. Gratuluję poczucia humoru.
Reklama