UWAGA!

Ma zapłacić dług, którego... nie ma

 
Elbląg, Ma zapłacić dług, którego... nie ma
fot. Anna Dembińska

Pan Janusz Dyl z Młynar czternaście lat temu kupił w salonie telefon. Szybko okazało się, że nie będzie mógł z niego korzystać z powodu braku zasięgu. Telefon zwrócił, kierowniczka salonu podpisała pismo, w którym przyznała, że zwrot przyjmuje i zwalnia z opłat za usługi świadczone przez firmę. Myślał, że na tym sprawa się skończy. Okazało się jednak, że to dopiero początek.

Najpierw przyszedł pierwszy rachunek, ale pan Janusz od operatora usłyszał, że to na pewno pomyłka. Później zaczęły przychodzić kolejne, w sumie było ich pięć.
       W 2002 r. sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Braniewie, bo operator...domagał się spłacenia rachunków oraz kary za przedwczesne zerwanie umowy – razem prawie 900 zł.
       Mężczyzna odwołał się od nakazu zapłaty, a sąd prawomocnym wyrokiem przyznał, że to pan Janusz ma rację, a PTK Centertel nie może domagać się spłaty. Minęły lata, aż w 2011 r. mieszkaniec Młynar otrzymał pismo od bydgoskiej firmy windykacyjnej, która poinformowała go, że ma zapłacić prawie 2,9 tys. zł. Pan Janusz powołał się na wyrok z 2002 r. i myślał, że na tym sprawa się zakończy. Stało się jednak inaczej. We wrześniu po raz kolejny otrzymał wezwanie do spłaty długu, gdzie dowiedział się, że wynosi on już blisko 3,3 tys. zł.
       - Zostały podjęte działania wyjaśniające, ciężko wyrokować gdzie pojawił się błąd, ale na pewno nie jesteśmy spółką, która działa wbrew prawu – komentuje tę sprawę Ewa Kubiak, dyrektor bydgoskiej firmy.
       Mimo to w ubiegłym tygodniu mężczyzna zwrócił się do Prokuratury Rejonowej w Braniewie o wszczęcie postępowania o naruszenie dóbr osobistych przez bydgoską firmę.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Windykacje skupują wszystko i wysyłają, szukają naiwnych, facet dobrze zrobił, najważniejszy jest wyrok sadu. Mam nadzieję że zarzadał kilka tysiecy odszkodowania.
 • Naruszenie dóbr osobistych jest objęte postepowaniem cywilnym, to nie sprawa dla prokuratury.
 • trzeba pamiętać o przedawnieniu roszczeń, zaś wszelkie nakazy zapłaty negować powołując się na przedawnienie. Roszczenia operatorów telekomunikacyjnych dotyczące opłaty abonamentu lub rachunku telefonicznego przedawniają się na zasadach ogólnych zawartych w art. 118 kodeksu cywilnego. To oznacza, że przedsiębiorca, którym jest operator, ma 3 lata od czasu kiedy stało się ono wymagalne, by dochodzić od nas zapłaty zaległego rachunku. Czym jest przedawnienie Zarzut przedawnienia daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Oznacza to, iż wskazując na upłynięcie terminu przedawnienia dłużnik uniemożliwia dochodzenie roszczeń względem niego. W trakcie postępowania sądowego kwestia przedawnienia nie jest badana z urzędu. By móc skorzystać z uprawnień zarzut ten musi być podniesiony przez samego dłużnika. Podstawa prawna Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. 2004 nr 171 poz. 1800) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  JerzyK.(2014-10-08)
 • Solidnie ukarać firmę windykacyjną, następnym razem dziesięć razy sprawdzą nim wyślą komuś wezwanie. Bezkarna biurokracja.
 • A ja Wam powiem o innym numerze, też ciekawym. Znajomej Plus wysłał fakturę z terminem płatności na 10.102014r, na kwotę 0.00.- (słownie:zero złotych i zero groszy ). I nib nic wielkiego sie nie stało, ale faktura jest za. .. nie istniejącą usługę.
 • W przypadku firm telekomunikacyjnych przedawnienie roszczen wynosi 2 lata. 3 lata dotyczy np. banków.
 • "PTK Centertel" obecnie "pomarańczowa firma". .. jak najdalej od tej frmy
 • Ktoś tu nielegalnie przetwarza dane osobowe.
 • po wyroku można udostępnić dane :P
 • a czxemu ni em a nzawy firmy wstydzi se ta pomarańczowa zarazA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  ANTY-TELEKOMUN(2014-10-08)
 • Wyrok był korzystny dla klienta więc dlaczego przekazali jego dane?
 • trzeba nie odpuszczać naciągaczom bo się strasznie panoszą cwaniaczki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  bulldog(2014-10-08)
Reklama