UWAGA!

Marszałek i porządni ludzie

2007-01-17
Aktualizowany 2007-01-18 11:51
Elbląg, Od lewej: Władysław Mańkut, Wojciech Olejniczak i Witold Gintowt-Dziewałtowski
Od lewej: Władysław Mańkut, Wojciech Olejniczak i Witold Gintowt-Dziewałtowski (fot. Paweł Serocki).

W Elblągu z wizytą poparcia dla kandydata SLD na senatora bawił wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak.

Marszałek przyjechał w zasadzie po próżnicy, bo w sali Biblioteki Wojewódzkiej, gdzie odbywało się spotkanie, nie widać było nieprzekonanych do kandydatury Władysława Mańkuta. Poza wyrażeniem rutynowego poparcia, przewodniczący SLD wysłuchał licznych pytań od zebranych na sali sympatyków i członków swojej partii. Odpowiedzi udzielił jednej, nie do końca wprawdzie wyczerpującej, ale za to pełnej młodzieńczego entuzjazmu i momentami porażająco szczerej. Ciekawe było chociażby nawoływanie do jedności i unikania wewnętrznych konfliktów, bo przecież i tak SLD nie ma teraz stanowisk, o które można by się bić.
     Marszałek Olejniczak odniósł się też do swojego głośnego stwierdzenia, że w SB pracowało „wielu porządnych ludzi”. Według niego, zdanie to zostało wyrwane z kontekstu oraz błędnie zinterpretowane i rozdmuchane przez media, ale w sumie przyznał, że wyraził się dosyć niefortunnie. Jednym tchem jednak oskarżył swoich politycznych przeciwników i medialnych prześladowców o dokonanie nad nim sądu kapturowego i stosowanie takich samych metod, jak w minionej epoce.
     Przyznaję, że trochę mnie to obruszyło. Pora sobie bowiem uświadomić, że, szczęśliwie, w Polsce nic nie już tak samo. I dlatego pan przewodniczący może w publicznej telewizji kierowanej przez „reżimowego” nominata prezentować swoje opinie, a na opozycyjne wiece, takie jak ten dzisiaj, nie wkraczają już „porządni ludzie” w asyście ZOMO, żeby wybić mu głowy nieprawomyślne poglądy. Tak się składa, że w czasach, gdy mieszkałem na Zawadzie, poznałem dwóch sąsiadów, o których wiadomo było, że są oficerami SB. Faktycznie, sprawiali wrażenie zwykłych, porządnych ludzi, ojców dzieciom, mężów żonom. Żaden z nich nie miał zapewne na koncie jakiejś wielkiej zbrodni. Wbrew powszechnej opinii o uwłaszczeniu się byłych esbeków na różnych państwowych włościach, jednego widuję za kółkiem taksówki, drugi paraduje w mundurze ochroniarza. Ot, zwykli ludzie. Jestem jednak pewien, że gdyby pan Olejniczak w czasach rozkwitu realnego socjalizmu publicznie pozwolił sobie np. na stwierdzenie, że w SB pracuje wielu nieporządnych ludzi, to ci dwaj sympatyczni panowie z poczucia obowiązku lub na rozkaz (jakaż to różnica), dołożyliby wszelkich starań, żeby uprzykrzyć mu życie. Bo to zbójecka organizacja była. Sam w latach siedemdziesiątych za równie niewinne stwierdzenie, rzucone gdzieś tam w gronie kolegów, prawie wyleciałem ze studiów. Dlatego uważam, że pan marszałek powinien skorzystać z prawa do milczenia w kwestii metod stosowanych w minionej epoce.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ludzie głosujmy na porzadnego człowieka Władysława Mańkuta a jedynym kryterium podziału ludzi powinny być kompetencje osoby a nie przynaleznosc polityczna...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozsadny(2007-01-17)
 • Red. Gęsicki znowu upodabnia się do memłaczy z Recht und Gerechtigkeit, którzy uchodzą za "prawdziwych Polaków", a nawet "zabyli narodnowo jazyka" i posługują się nim na modłę aktora Stefana Müllera. Wg. tych Panów "sprawiedliwych i prawych" gen. Jan Henryk Dabrowski wyprowadził Legiony z Polski do Włoch, a intonacja hymnu narodowego wg. nich przypomina "Marsyliankę". Panie Redaktorze - czy w grudniu '70 roku, w stanie wojennym itd. esbecy byli zawsze przebrani w mundury ZOMO i pałowali ludzi ? Może będzie Pan w stanie odróżnić działalność operacyjną służ tajnych od pałowania i innych przestępczych działań. Według pana nomenklatury mjr Służby Bezpieczeństwa - Hodysz z Gdańska, który za "Solidarność" przesiedział kilka lat w więzieniu - był także "przestępcą" i nieporządnym esbekiem? Pan po prostu upraszcza, uprymitywnia i relatywizuje historię jak wielu innych "dziennkikarzy" przez małe"d". Zerknie Pan przy okazji czym zajmował się do niedawna UOP, a czym zajmuje się dziś ABW i psychopata Antek Policmajster, według którego każdy ma być sznasę być agentem. Może Pan także ? Niech Pan nie będzie tak żałosny i "wąski" w swych rewelacyjnych poglądach. A może przysługują Panu prawa kombatanckie ? Niech Pan uważa, bo jak się okazuje - dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość działa wstecz i wzorem czasów nazistowskich, będzie wprowadzona prawdopodobnie odpowiedzialność zbiorowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  J-23 Reality(2007-01-17)
 • litości dość już czerwonych w tym miescie choć zastanawiam się czy karierowicz P. Czyżyk to też idealny kandydat
 • Ten wiekszy pan uśmiercił nasze miasto
 • J-23, ty przypadkiem nie bredzisz? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem ten tekst.
 • Dziewialtowski udaje tego ktoremu to na naszym miescie zależ!
 • Panie Gęsicki! Do dnia dzisiejszego liczyłem, że jest Pan człowiekiem normalnym i neutralnie prowadzi swoją kiepską stronkę. Dzisiejsza Pana wypowiedz to po prostu skandal, myślę że od dziś wielu członków lewicy przestanie czytać i odwiedzać Pana stronki. Postaram się jednocześnie przekonywać wszystkich wokoło iż z Panem nie warto! Mam nadzieję, że od dziś nikt o zdrowych zmysłach nie zechce z Panem współpracować!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca007(2007-01-17)
 • parafrazując słowa Gęsickiego: W polskim kościele są sami złodzieje, szpiedzy i dorobkiewicze, a do celów realizacji własnych planów stosują różnego rodzaju i różnej miary ogłupiacze!
 • w pełni popieram rozsadnego
 • wyborca007 obnażył prawdziwe oblicze tych panów - pojawił się niewygodny artykuł, to zamiast polemiki groźby.
 • popieram rozsadnego w 100% to jedyny kompetentny kandydat a moi drodzy nie pamietacie juz ze PAn dziewałtowski wlasnie zaczal rozwoj naszego miasta? ja uwazam ze zrobil on b duzo dobrego dla elblaga
 • panie gesicki proponuje lyk zimnej wody bo chyba sie pan zachlysnal troszke bo glupoty pan wypisujesz po ludzku mowiac
Reklama