UWAGA!

Masz psa? Przeczytaj

 
Elbląg, Masz psa? Przeczytaj

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące obowiązków, jakie musi spełnić jego właściciel.

Do obowiązków właściciela psa należy właściwa kontrola swojego pupila, jeżeli udaje się z nim w miejsca ogólnie dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga pozostawiając go bez nadzoru. Jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia jaki nakładana na niego art. 77 kodeksu wykroczeń - Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
       Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta - w przypadku miasta Braniewa jest to Uchwała Nr XXXIII/182/05 z dnia 28 grudnia 2005 r.
       Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166 KW - Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.
       Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. W przypadku pogryzienia należy liczyć się z odpowiedzialnością karną z art. 157 par. 3 KK - inne, nieumyślne uszkodzenie ciała. Jeśli wysokość zniszczonego lub uszkodzonego mienia nie przekracza kwoty 420 zł – posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń:
       Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.
      
st. post. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • " Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. " Pani st. post. Ciszewska powinna nauczyć się ortografii.
 • 1.Bardzo prosze o wskazanie miejsca gdzie można z psem pójść i spuścic go ze smyczy?! My mamy obowiązki i nakazy, ale przywilejów i udogodnień już zero, nie piszę o wariatach co puszczają psa na cały dzień tylko o hobbystach, którzy kochają swoje pociechy. 2.Prosze o podanie przepisów miasta Elblaga, a nie Braniewa, bo nie o tym mieście mówimy. 3." . .. ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. .. " gdzie słyszymy, bo ja nic o tym nie wiem, na żadnym portalu internetowym, czy też w Vectrze nie było żadnej afery. Nie ma w Elblągu warunków na żaden psi sport, a zwykły spacer to krótka przechadzka, można przy rowerze, ale nie każda rasa się nadaje. Szanowne władze POPROSIMY O PRAWDZIWY WYBIEG DLA PSÓW, SPORY.
 • Puknijcie sie w łeb i weźcie za poważne tematy.
 • A dlaczego? Dla kogoś ważne są dzieci, dla kogoś psy, a dla dobra nas wszystkich powinien być zrobiony wybieg, aby było i czysto i bezpiecznie! Więc to nie bzdury.
 • Widzę że Policja odwala robotę za darmozjadów ze straży miejskiej tak ich bronili do psiara a gnój zbierac to łaska ?? to jest twój przywilej!!!!!
 • Jeżeli było to do mnie drogi panie to ja po swoim pupilu zbieram, no i nie puszczam luzem na cały dzień! Ale wyjsc na wybieg nie mam jak, bo go nie ma w Elblagu!!!
 • Niedługo będą robić wyscigi psów na stadionie czeraśniak krowę wiązał do ciężarówki to ity możesz uwjązaćpsa do roweru niech sobie wyrobi charakter w łaPACH
 • Oczywiście łatwo pisać paragrafy które zakazują puszczania psów luzem, ale pies musi się " gdzieś" wybiegać tylko gdzie??? w parku nie wolno, w lesie nie wolno, w mieście nie wolno, to proponuję księżyc. .. .. chyba że tam też nie wolno. Trzeba stworzyć teren gdzie miłośnicy psów będą mogli przyjść i puścić luzem je aby się wybiegały. I jeszcze jedno kto nie ma psa ten tego niestety nie zrozumie; -((
 • Popieram. .. inicjatywa powstania takiego wybiegu w Parku Kajki żyje i rozwija się! Więc jak będzie trzeba to każdy będzie mógł przyłożyć do tego projektu swoją rękę. A sprzątaniu po psach mówimy stanowcze TAK, to wychodzi wraz z kultura ludzi.
 • Zakaz jazdy bez pasów- jadę w pasach, zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych- nie palę, zakaz puszczania psów luzem- nie puszczam!!! Czy to takie trudne do zrozumienia? Nie kupujcie śmierdzieli i problemu nie będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  12
  Antypies(2014-04-24)
 • PSY jakie są każdy widzi. Zwłaszcza w Braniewie. Trzymać na smyczy i w kagańcach. Nie wypuszczać :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  WhoLetTheDOgsOut(2014-04-24)
 • A jeśli jadą dwa psy kijanką, to który jest właścicielem? Trzymający kierownicę, czy ten drugi?
Reklama