UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Maszerowali w (s)pokoju

 
Elbląg, Dziś w Elblągu odbył się Marsz Równości
Dziś w Elblągu odbył się Marsz Równości (fot. Anna Dembińska)

Około 100 uczestników I Elbląskiego Marszu Równości przeszło dziś (29 września) ulicami miasta, by wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Na trasie przemarszu nieliczne grupy wykrzykiwały swoje niezadowolenie z „tęczowej manifestacji”. Jednak do niebezpiecznych incydentów nie doszło, nad przebiegiem marszu czuwały wzmocnione siły policji. Zobacz zdjęcia.

Niedziela, godzina 13.30. Parking przed halą sportowo-widowiskową przy al. Grunwaldzkiej. Kilkadziesiąt radiowozów, tłum policjantów – oddziały prewencji, przewodnicy z psami służbowymi i nieliczna grupa uczestników Marszu Równości. Marszu, który miał na celu "zamanifestowanie braku zgody na wykluczenie ze społeczeństwa osób LGBTIQAP, ofiar przemocy, niepełnosprawnych, starszych, bezdomnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych oraz uchodźców, a także nierównym traktowaniu kobiet.” Tu i ówdzie słychać było niezadowolonych z „tęczowej manifestacji”.- Policjanci przygotowali wystarczające siły do tego, żeby zabezpieczyć zgromadzenie – mówił kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu [parking przypominał stan oblężenia]. - Wczoraj w Elblągu też były zgłoszone zgromadzenia – w sumie 9, na dziś zaplanowano 4. Wczoraj było spokojnie, dziś będzie podobnie. Są z nami policjanci z Olsztyna, funkcjonariusze z psami służbowymi. Jest dużo policjantów umundurowanych, bo też chodzi o to, by byli oni widoczni. Wszystko po to, by organizatorzy czuli się bezpiecznie.

Angelika Domańska, organizatorka I Elbląskiego Marszu Równości była poruszona sytuacją, do jakiej doszło podczas podobnej manifestacji w Lublinie [tam policja użyła gazu i armatek wodnych; zatrzymano kilkadziesiąt osób].

- Chcieliśmy pokazać jedność osób wykluczonych. Niestety, po wczorajszych wydarzeniach w Lublinie, ludzie boją się wychodzić na ulice – stwierdziła. - Byłam na wielu marszach równości i zawsze była to dobra zabawa. I tak będzie dziś w Elblągu – zapewniała. - Szkoda tylko, że przez kontrdemonstracje zostaliśmy zepchnięci w pole. A dziś się okazuje, że tamtych demonstracji nie ma...

Marsz Równości się formował. Wśród uczestników widać było wiele młodych twarzy.

- Idę po to, by pokazać, że wszyscy mają prawo mieszkać w tym kraju – mówił młody mężczyzna. - Wszyscy jesteśmy równi i chcemy się wspierać. Czy się obawiam agresji? Nie, to jest moje rodzinne miasto. Każdy ma prawo w pokojowy sposób wyrażać swoje zdanie. Zachęcam do rozmawiania. To już drugi taki marsz w naszym województwie i mam nadzieję, że będzie nas więcej – stwierdził. - Więcej osób, które mówią o tym, że chcą być razem, chcą się wspierać i nikogo nie wykluczają.

- Jesteście świetną, odważną młodzieżą – zwróciła się do zebranych Angelika Domańska. - Zebraliśmy się tu po to, by być razem, żeby pokazać, że każdy ma prawo kochać kogo chce, każdy ma prawo żyć w sposób, jaki chce i że fundamentalne prawa człowieka są najważniejsze - podkreślała.

Na marsz wybrały się też osoby nieco starsze.

- Jestem tu po to, by wspierać młodzież zahukaną, ukrytą – deklarowała inna uczestniczka marszu. - Nie neguję takich osób. Są jacy są, ale są ludźmi. Czy boję się incydentów na trasie – zastanawiała się kobieta. - Pamiętajmy, że agresja rodzi agresję więc na spokojnie, na wesoło przejdziemy i mam nadzieję, że nie będzie incydentów. Pójdziemy, pokażemy to, co chcemy pokazać.

Był i akcent polityczny. Zanim marsz ruszył głos zabrały kandydatki Lewicy do Sejmu – Emilia Bartkowska i Monika Falej. Obie zdobyły się na odważne wyznania. Angelika Domańska z kolei jest kandydatką do Sejmu Partii Zieloni na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu elbląskim.

Po godzinie 14, w asyście policji, demonstranci wyruszyli na trasę przemarszu, która prowadziła ulicami: Grunwaldzka, Dębowa, Lotnicza, Fredry, Malborska, Zagonowa, Panieńska, Bulwar Zygmunta Augusta, Wapienna, Zamkowa.

  Elbląg, Maszerowali w (s)pokoju
(fot. Anna Dembińska)

Było spokojnie, tylko nieliczne grupy niezadowolonych wykrzykiwały obraźliwe hasła, ale do ataku fizycznego nie doszło.

- Było bezpiecznie – podsumowuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej policji.

W tym samym czasie, na placu katedralnym, trwała modlitwa różańcowa "w intencji wynagradzającej Panu Bogu i Matce Najświętszej za promocję ideologii LGBT i homoseksualizmu na ulicach Elbląga." Jej organizatorem była Fundacja Pro-Prawo do życia. Po zakończeniu modlitwy odbyła się akcja informacyjna, w ramach której wolontariusze Fundacji ostrzegali mieszkańców Elbląga przed konsekwencjami ideologii LGBT.

- Nie ma naszej zgody na promocję rozwiązłości seksualnej, nieczystości i homoseksualizmu w przestrzeni publicznej - poinformował w informacji prasowej, która trafiła do elbląskich redakcji, Marcin Musiał z Fundacji Pro-Prawo do życia. - Skoro zgorszenie nastąpiło publicznie, konieczne było publiczne zadośćuczynienie za promocję grzechów przeciwko naturze, do których aktywiści LGBT w sposób szczególny zachęcają dzieci i młodzież - dodał.

"Informowaliśmy także mieszkańców Elbląga na temat powiązań homoseksualizmu z pedofilią oraz ostrzegaliśmy rodziców i wychowawców przed tzw. "edukacją" seksualną LGBT, forsowaną przez to środowisko w Polskich szkołach" - to z kolei słowa Marka Wąsowskiego, koordynatora Fundacji Pro-Prawo do życia. "Przypomnieliśmy również, że to homoseksualiści odpowiadają za epidemię HIV. Trzeba tę informację nagłaśniać, gdyż aktywiści LGBT przedstawiają swoją ideologię i swoje praktyki jako radosne i bezpieczne dla zdrowia" - dodał Wąsowski.

Fundacja Pro-Prawo do życia zapowiada kolejne akcje informacyjne oraz publiczne modlitwy różańcowe w Elblągu.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • To było o 100 osób więcej niż we wszystkich Polskich, katolickich marszach które miały miejsce wczoraj. Brawo Inność, różnorodność to nic złego każdy może być kim chce i żyć jak chce !
 • Frekfencja mega, wiecej policji niż manifestantow.
 • Policja pilnuje tych dziwnych ludzi a na wioskach patologia robi sobie, co chce. Co za czasy???
 • Co oni szli w około elblaga??
 • Policja pilnuje tych dziwnych ludzi a na wioskach patologia robi sobie, co chce. Co za czasy???
 • @AntykaTolek - Dziwactwo trzeba leczyć a nie popierać!
 • Na marsz poszedłem z ciekawosci, akurat nic innego się w mieście nie działo. Ani ja nie jestem homo, ani w życiu nikogo takiego nie poznałem, a przynajmniej żaden ze znajomych się nie ujawnił. Ale marsz był też w imieniu starych, bezdomnych itp wiec uznałem że warto. Marsz przyjemny, atmosfera spoko. Było, na oko ze 100-140 ludzi. Do tego ponad 100 policjantów z 20-30 wozami. Dziwnie się szło opłotkami po Zatorzu, bo niewielu tam ludzi. Beka była z 15-20 nygusów którzy przyszli pokrzyczeć. Wszyscy na czarno, wiek 18-25,język i zachowanie mocno prostackie. Uczestnicy marszu wyglądali raczej jak normalni zróżnicowani ludzie, a ci przeszkadzacze jak homo-margines, grupa jednolitych facetów, bez 1 kobiety, a na pewno żaden nie miał dzieci ani rodziny o których pokrzykiwali. I słabiaki na sam widok policji zmiekli i szybko się zmyli. Ciekawe czemu w sobotę nie przyszli na manifestacje zgodne z ich mentalnością. Sukces w porównaniu z sobotnią żenadą
 • Strazacy jada z bratnia pomocą z olsztyna policja jedzie z olsztyna, czy ktoś obliczyć jakie to da koszty. Pilnowania grupki którym chce się pokrzyczec. Nie dla Was.
 • mnie osobiście nikt nie przeszkadza. o ile nie szkodzi mej rodzinie, ,ale w Polsce jest tak, że jeden pies zaszczeka, a wszystkie kundle za nim, ,przez lata żyli w jarzmach sowieckiej bandy, ,rządy stały po ich stronie-nie narodu, ,a dziś mamy amerykańską modę, którą każdy łyka, ,tylko dlatego, że nie ma patentu na życie, ,, ,!dla mnie jest to nudne i bezpółciowe, ale są jednostki, które to wielbią więc życzę im powodzenia minie i to, ,jak mijają inne idiotyzmy, ,
 • Patrząc na zdjęcie idą którzy w życiu nic nie osiągnęli da na garnuszku rodziców. Ciekawe czy rodzice tych dzieci co szły są zadowoleni z wyczynów dzieci .
 • Policja potrzebna jest np przy dworcu PKP gdzie smrodza papierosami, czy na drogach łapać przestępców drogowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  11
  Gosc87(2019-09-29)
 • A czemu są aż dwa zdjęcia zazwyczaj fotorelacje są bogatsze. .. ..
Reklama