UWAGA!

Maszerowali w (s)pokoju

 
Elbląg, Dziś w Elblągu odbył się Marsz Równości
Dziś w Elblągu odbył się Marsz Równości (fot. Anna Dembińska)

Około 100 uczestników I Elbląskiego Marszu Równości przeszło dziś (29 września) ulicami miasta, by wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Na trasie przemarszu nieliczne grupy wykrzykiwały swoje niezadowolenie z „tęczowej manifestacji”. Jednak do niebezpiecznych incydentów nie doszło, nad przebiegiem marszu czuwały wzmocnione siły policji. Zobacz zdjęcia.

Niedziela, godzina 13.30. Parking przed halą sportowo-widowiskową przy al. Grunwaldzkiej. Kilkadziesiąt radiowozów, tłum policjantów – oddziały prewencji, przewodnicy z psami służbowymi i nieliczna grupa uczestników Marszu Równości. Marszu, który miał na celu "zamanifestowanie braku zgody na wykluczenie ze społeczeństwa osób LGBTIQAP, ofiar przemocy, niepełnosprawnych, starszych, bezdomnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych oraz uchodźców, a także nierównym traktowaniu kobiet.” Tu i ówdzie słychać było niezadowolonych z „tęczowej manifestacji”.- Policjanci przygotowali wystarczające siły do tego, żeby zabezpieczyć zgromadzenie – mówił kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu [parking przypominał stan oblężenia]. - Wczoraj w Elblągu też były zgłoszone zgromadzenia – w sumie 9, na dziś zaplanowano 4. Wczoraj było spokojnie, dziś będzie podobnie. Są z nami policjanci z Olsztyna, funkcjonariusze z psami służbowymi. Jest dużo policjantów umundurowanych, bo też chodzi o to, by byli oni widoczni. Wszystko po to, by organizatorzy czuli się bezpiecznie.

Angelika Domańska, organizatorka I Elbląskiego Marszu Równości była poruszona sytuacją, do jakiej doszło podczas podobnej manifestacji w Lublinie [tam policja użyła gazu i armatek wodnych; zatrzymano kilkadziesiąt osób].

- Chcieliśmy pokazać jedność osób wykluczonych. Niestety, po wczorajszych wydarzeniach w Lublinie, ludzie boją się wychodzić na ulice – stwierdziła. - Byłam na wielu marszach równości i zawsze była to dobra zabawa. I tak będzie dziś w Elblągu – zapewniała. - Szkoda tylko, że przez kontrdemonstracje zostaliśmy zepchnięci w pole. A dziś się okazuje, że tamtych demonstracji nie ma...

Marsz Równości się formował. Wśród uczestników widać było wiele młodych twarzy.

- Idę po to, by pokazać, że wszyscy mają prawo mieszkać w tym kraju – mówił młody mężczyzna. - Wszyscy jesteśmy równi i chcemy się wspierać. Czy się obawiam agresji? Nie, to jest moje rodzinne miasto. Każdy ma prawo w pokojowy sposób wyrażać swoje zdanie. Zachęcam do rozmawiania. To już drugi taki marsz w naszym województwie i mam nadzieję, że będzie nas więcej – stwierdził. - Więcej osób, które mówią o tym, że chcą być razem, chcą się wspierać i nikogo nie wykluczają.

- Jesteście świetną, odważną młodzieżą – zwróciła się do zebranych Angelika Domańska. - Zebraliśmy się tu po to, by być razem, żeby pokazać, że każdy ma prawo kochać kogo chce, każdy ma prawo żyć w sposób, jaki chce i że fundamentalne prawa człowieka są najważniejsze - podkreślała.

Na marsz wybrały się też osoby nieco starsze.

- Jestem tu po to, by wspierać młodzież zahukaną, ukrytą – deklarowała inna uczestniczka marszu. - Nie neguję takich osób. Są jacy są, ale są ludźmi. Czy boję się incydentów na trasie – zastanawiała się kobieta. - Pamiętajmy, że agresja rodzi agresję więc na spokojnie, na wesoło przejdziemy i mam nadzieję, że nie będzie incydentów. Pójdziemy, pokażemy to, co chcemy pokazać.

Był i akcent polityczny. Zanim marsz ruszył głos zabrały kandydatki Lewicy do Sejmu – Emilia Bartkowska i Monika Falej. Obie zdobyły się na odważne wyznania. Angelika Domańska z kolei jest kandydatką do Sejmu Partii Zieloni na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu elbląskim.

Po godzinie 14, w asyście policji, demonstranci wyruszyli na trasę przemarszu, która prowadziła ulicami: Grunwaldzka, Dębowa, Lotnicza, Fredry, Malborska, Zagonowa, Panieńska, Bulwar Zygmunta Augusta, Wapienna, Zamkowa.

  Elbląg, Maszerowali w (s)pokoju
(fot. Anna Dembińska)

Było spokojnie, tylko nieliczne grupy niezadowolonych wykrzykiwały obraźliwe hasła, ale do ataku fizycznego nie doszło.

- Było bezpiecznie – podsumowuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej policji.

W tym samym czasie, na placu katedralnym, trwała modlitwa różańcowa "w intencji wynagradzającej Panu Bogu i Matce Najświętszej za promocję ideologii LGBT i homoseksualizmu na ulicach Elbląga." Jej organizatorem była Fundacja Pro-Prawo do życia. Po zakończeniu modlitwy odbyła się akcja informacyjna, w ramach której wolontariusze Fundacji ostrzegali mieszkańców Elbląga przed konsekwencjami ideologii LGBT.

- Nie ma naszej zgody na promocję rozwiązłości seksualnej, nieczystości i homoseksualizmu w przestrzeni publicznej - poinformował w informacji prasowej, która trafiła do elbląskich redakcji, Marcin Musiał z Fundacji Pro-Prawo do życia. - Skoro zgorszenie nastąpiło publicznie, konieczne było publiczne zadośćuczynienie za promocję grzechów przeciwko naturze, do których aktywiści LGBT w sposób szczególny zachęcają dzieci i młodzież - dodał.

"Informowaliśmy także mieszkańców Elbląga na temat powiązań homoseksualizmu z pedofilią oraz ostrzegaliśmy rodziców i wychowawców przed tzw. "edukacją" seksualną LGBT, forsowaną przez to środowisko w Polskich szkołach" - to z kolei słowa Marka Wąsowskiego, koordynatora Fundacji Pro-Prawo do życia. "Przypomnieliśmy również, że to homoseksualiści odpowiadają za epidemię HIV. Trzeba tę informację nagłaśniać, gdyż aktywiści LGBT przedstawiają swoją ideologię i swoje praktyki jako radosne i bezpieczne dla zdrowia" - dodał Wąsowski.

Fundacja Pro-Prawo do życia zapowiada kolejne akcje informacyjne oraz publiczne modlitwy różańcowe w Elblągu.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To było o 100 osób więcej niż we wszystkich Polskich, katolickich marszach które miały miejsce wczoraj. Brawo Inność, różnorodność to nic złego każdy może być kim chce i żyć jak chce !
 • Frekfencja mega, wiecej policji niż manifestantow.
 • Policja pilnuje tych dziwnych ludzi a na wioskach patologia robi sobie, co chce. Co za czasy???
 • Co oni szli w około elblaga??
 • Policja pilnuje tych dziwnych ludzi a na wioskach patologia robi sobie, co chce. Co za czasy???
 • @AntykaTolek - Dziwactwo trzeba leczyć a nie popierać!
 • Na marsz poszedłem z ciekawosci, akurat nic innego się w mieście nie działo. Ani ja nie jestem homo, ani w życiu nikogo takiego nie poznałem, a przynajmniej żaden ze znajomych się nie ujawnił. Ale marsz był też w imieniu starych, bezdomnych itp wiec uznałem że warto. Marsz przyjemny, atmosfera spoko. Było, na oko ze 100-140 ludzi. Do tego ponad 100 policjantów z 20-30 wozami. Dziwnie się szło opłotkami po Zatorzu, bo niewielu tam ludzi. Beka była z 15-20 nygusów którzy przyszli pokrzyczeć. Wszyscy na czarno, wiek 18-25,język i zachowanie mocno prostackie. Uczestnicy marszu wyglądali raczej jak normalni zróżnicowani ludzie, a ci przeszkadzacze jak homo-margines, grupa jednolitych facetów, bez 1 kobiety, a na pewno żaden nie miał dzieci ani rodziny o których pokrzykiwali. I słabiaki na sam widok policji zmiekli i szybko się zmyli. Ciekawe czemu w sobotę nie przyszli na manifestacje zgodne z ich mentalnością. Sukces w porównaniu z sobotnią żenadą
 • Strazacy jada z bratnia pomocą z olsztyna policja jedzie z olsztyna, czy ktoś obliczyć jakie to da koszty. Pilnowania grupki którym chce się pokrzyczec. Nie dla Was.
 • mnie osobiście nikt nie przeszkadza. o ile nie szkodzi mej rodzinie, ,ale w Polsce jest tak, że jeden pies zaszczeka, a wszystkie kundle za nim, ,przez lata żyli w jarzmach sowieckiej bandy, ,rządy stały po ich stronie-nie narodu, ,a dziś mamy amerykańską modę, którą każdy łyka, ,tylko dlatego, że nie ma patentu na życie, ,, ,!dla mnie jest to nudne i bezpółciowe, ale są jednostki, które to wielbią więc życzę im powodzenia minie i to, ,jak mijają inne idiotyzmy, ,
 • Patrząc na zdjęcie idą którzy w życiu nic nie osiągnęli da na garnuszku rodziców. Ciekawe czy rodzice tych dzieci co szły są zadowoleni z wyczynów dzieci .
 • Policja potrzebna jest np przy dworcu PKP gdzie smrodza papierosami, czy na drogach łapać przestępców drogowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  11
  Gosc87(2019-09-29)
 • A czemu są aż dwa zdjęcia zazwyczaj fotorelacje są bogatsze. .. ..
Reklama