UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Maszt, który budzi emocje

 
Elbląg, Stacja bazowa telefonii komórkowej znajduje się dachu prywatnej kamienicy
Stacja bazowa telefonii komórkowej znajduje się dachu prywatnej kamienicy (fot. Michał Skroboszewski)

Na dachu budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Królewieckiej 97a w Elblągu została zamontowana stacja bazowa telefonii komórkowej. - Dlaczego władze miasta wydały zgodę na taką lokalizację? Nikt z nami niczego nie konsultował. Boimy się o swoje zdrowie – pisze do nas mieszkaniec jednej z sąsiednich kamienic. - Mieszkańcy nie mają się czego obawiać - odpowiada inwestor. 

- Stacja (anteny, transformatory) zlokalizowane są na dachu budynku, nawet 5-10 m od naszych mieszkań. Pracę są prowadzone do późnych godzin nocnych, by jak najszybciej skończyć. Dziś zamontowano anteny, 15-metrowy maszt w ubiegły piątek. Jak to możliwe, że wydano taką decyzję? Czy były przeprowadzane konsultacje środowiskowe, wydana opinia WIOŚ? Czy możliwe, że zarząd wspólnoty wiedział i nie protestował w imieniu mieszkańców? A jeśli nie wiedział, to czy postępowanie było właściwie przeprowadzone? - napisał do nas kilka dni temu jeden z Czytelników.

 

Pozwolenie wydane w lipcu

Sprawdziliśmy. Wniosek do ratusza o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na dachu kamienicy przy ul. Królewieckiej 97a, która należy do prywatnej osoby, w kwietniu tego roku złożyła firma P4, operator Play. Pozytywną decyzję w tej sprawie prezydent Elbląga wydał w lipcu.

- Projekt budowlany załączony do wniosku został opracowany i sprawdzony przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tutejszy organ ustalił strony postępowania, zawiadamiając skutecznie o planowanej inwestycji zarządcę sąsiednich budynków przy ul. Królewieckiej 97 i 99, Zarząd Nieruchomości Mieszkalnych i Użytkowych Sp. z o.o. przy ul. Krzyżanowskiego 3 w Elblągu. Ponadto zgodnie z obowiązującymi  przepisami organ zamieścił informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie jako inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego oraz na tablicy ogłoszeń urzędu. Pozwolenie na budowę zostało wydane w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Przepisy prawa nie nakładają na organ wydający pozwolenia na budowę przeprowadzanie konsultacji środowiskowych w trakcie prowadzonych postępowań, jak również nie wymagają uzyskiwania opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawach dotyczących stacji bazowych – dodaje.

- Nie było konsultacji w tej sprawie – przyznaje Andrzej Zalewski, właściciel firmy Zarząd Nieruchomości Mieszkalnych i Użytkowych, który zarządza sąsiednimi budynkami, należącymi do wspólnot mieszkaniowych. - Wspólnota nie  może podejmować uchwał w sprawach nieruchomości których nie jest właścicielem – dodaje.
       Urzędnicy wyjaśniają, że prezydent w tej sprawie nie mógł nie wydać pozwolenia na budowę. - Przepisy prawa określają zakres i formę projektu budowlanego, wymagane uzgodnienia i opinie oraz zakres w jakim organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza projekt budowlany. W przypadku, gdy projekt budowlany spełnia wymagane przepisy oraz inwestor przedłożył oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę – dodaje Joanna Urbaniak.

Nie zawsze jednak wnioski inwestorów dotyczące telefonii komórkowej były przez władze miasta uwzględniane. Tak stało się np. z lokalizacją stacji bazowej na domu jednorodzinnym przy ul. Szczyglej trzy lata temu.

- Z uwagi na brak planu miejscowego, inwestor wystąpił o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Tutejszy organ wydał decyzję odmowną, zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, które stanowią, że lokalizacja infrastruktury telekomunikacyjnej wraz z konstrukcją wsporczą przekraczającą wysokość 5 m jest sprzeczna z przeznaczeniem terenu na cele zabudowy jednorodzinnej. Decyzja została utrzymana w mocy przez organ II instancji. Pozwolenie na budowę nie było wydane – wyjaśnia rzecznik prezydenta.

Z kolei wniosek na lokalizację stacji bazowej przy ul. Witkiewicza został uwzględniony i od lutego 2020 roku pozwolenie na budowę wolnostojącego masztu jest prawomocne.

Co ciekawe, Rada Miejska w Elblągu w uchwale z 2010 roku dotyczącej planu zagospodarowania otoczenia placu Jagiellończyka (budynki przy ul. Królewieckiej 97 i 99 też ten plan obejmuje) wykluczyła możliwość instalacji masztów telefonii komórkowej. Kilka miesięcy później parlament jednak zmienił przepisy i ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych postanowił, że samorządy nie mogą w planach zagospodarowania przestrzennego wprowadzać zakazu lokalizacji takich instalacji...

 

Co na to Play?

W sprawie lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej na dachu budynku przy ul. Królewieckiej 97a wysłaliśmy pytania do inwestora, czyli sieci Play, która podkreśla, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw o swoje zdrowie.

- Inwestycje, które realizujemy w całej Polsce w tym także w Elblągu powstają w oparciu o uzyskane zgody i decyzje wymagane obowiązującymi przepisami prawa i oparte jest o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W związku z tym nie wymagają żadnych dodatkowych procedur ponad te, które jako operator, a tym samym inwestor, spełniamy realizując każdy proces budowlany. Konsultacje w tym przypadku pozostają w gestii władz lokalnych, jeśli uznają, że takowe są potrzebne. Jednocześnie nie odnotowaliśmy sprzeciwu w trakcie tego konkretnego postępowania administracyjnego – poinformował nas Jan Pilewski z biura prasowego Play.

- Wybór miejsca inwestycji poprzedził szczegółowy proces analizy, uwzględniający wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do już istniejącej siatki stacji bazowych – pisze przedstawiciel Play i dodaje: - Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego – napisał do nas przedstawiciel Play.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama