UWAGA!

Matur dzień pierwszy - język polski

Do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło dziś 1540 absolwentów elbląskich szkół. Ten egzamin muszą zdawać wszyscy.

Uczniowie, którzy wybrali poziom podstawowy egzaminu - czyli zdecydowana większość, w części pierwszej, sprawdzającej rozumienie czytanego tekstu, musieli się uporać z publicystycznym tekstem Igora Jankego „Nieznośna szybkość bloga”. Tekst dotyczył dziennikarzy i blogów.
     W części drugiej - wypracowaniu w oparciu o tekst literacki zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym, do wyboru były dwa tematy:
     1. Analizując fragment „Ody do młodości” Adama Mickiewicza i wiersz „Któż nam powróci” Kazimierza Przerwy-Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców.
     2. Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment „Lalki” Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób - ojca i Wokulskiego.
     
     Pierwsza część egzaminu na poziomie rozszerzonym dotyczyła tekstu Czesława Miłosza - jego wstępu do własnej książki „Historia literatury polskiej do roku 1939”.
     W drugiej części do wyboru były dwa tematy:
     1. Zanalizuj i zinterpretuj opowiadanie Sławomira Mrożka „Lolo”, zwracając uwagę na sposób kreowania bohaterów i paraboliczny charakter sytuacji przedstawionej w tekście.
     2. Rola słów w relacjach międzyludzkich. Analizując i interpretując fragment powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” oraz wiersz Tadeusza Różewicza „Słowa”, zwróć uwagę na przedstawione sytuacje i sposoby kreowania podmiotu mówiącego.
     Jutro matur ciąg dalszy, w tym roku potrwają one do 21 maja.
     
     Z elbląskimi maturzystami rozmawiała Marta Hajkowicz.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W najbliższą środę Olimpia rozegra w Olsztynie półfinałowe spotkanie Wojewódzkiego Pucharu Polski. Mecz odbędzie się o godzinie 16.30 Na to spotkanie elbląscy kibice udają się pociągiem pospiesznym wyjeżdzającym z Elblaga o godz. 12.25.
Reklama