UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Matur dzień pierwszy - język polski

Do egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło dziś 1540 absolwentów elbląskich szkół. Ten egzamin muszą zdawać wszyscy.

Uczniowie, którzy wybrali poziom podstawowy egzaminu - czyli zdecydowana większość, w części pierwszej, sprawdzającej rozumienie czytanego tekstu, musieli się uporać z publicystycznym tekstem Igora Jankego „Nieznośna szybkość bloga”. Tekst dotyczył dziennikarzy i blogów.
     W części drugiej - wypracowaniu w oparciu o tekst literacki zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym, do wyboru były dwa tematy:
     1. Analizując fragment „Ody do młodości” Adama Mickiewicza i wiersz „Któż nam powróci” Kazimierza Przerwy-Tetmajera, porównaj przedstawione w nich obrazy młodego pokolenia oraz stosunek młodych do pokolenia ojców.
     2. Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment „Lalki” Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób - ojca i Wokulskiego.
     
     Pierwsza część egzaminu na poziomie rozszerzonym dotyczyła tekstu Czesława Miłosza - jego wstępu do własnej książki „Historia literatury polskiej do roku 1939”.
     W drugiej części do wyboru były dwa tematy:
     1. Zanalizuj i zinterpretuj opowiadanie Sławomira Mrożka „Lolo”, zwracając uwagę na sposób kreowania bohaterów i paraboliczny charakter sytuacji przedstawionej w tekście.
     2. Rola słów w relacjach międzyludzkich. Analizując i interpretując fragment powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” oraz wiersz Tadeusza Różewicza „Słowa”, zwróć uwagę na przedstawione sytuacje i sposoby kreowania podmiotu mówiącego.
     Jutro matur ciąg dalszy, w tym roku potrwają one do 21 maja.
     
     Z elbląskimi maturzystami rozmawiała Marta Hajkowicz.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • W najbliższą środę Olimpia rozegra w Olsztynie półfinałowe spotkanie Wojewódzkiego Pucharu Polski. Mecz odbędzie się o godzinie 16.30 Na to spotkanie elbląscy kibice udają się pociągiem pospiesznym wyjeżdzającym z Elblaga o godz. 12.25.
Reklama