UWAGA!

Miał być park miniatur, będzie nowy amfiteatr

 Elbląg, Ruiny zabytkowego młyna, w ich okolicach powstanie nowy amfiteatr,
Ruiny zabytkowego młyna, w ich okolicach powstanie nowy amfiteatr, fot. arch. gminy

Tuż przy ruinach zabytkowego młyna w Młynarach już latem przyszłego roku powstanie nowy amfiteatr. Gminie udało się pozyskać na jego budowę, jak i zagospodarowanie okolicznego terenu, pieniądze z projektu transgranicznego.

Projekt do Programu Współpracy Transgranicznej Polska Rosja (2014-2020) gmina Młynary złożyła już jakiś czas temu. Zgodnie z nim w okolicach ruin zabytkowego młyna miał powstać park miniatur młynów.

- Uznałam, że taka inwestycja w gminie, która gdy ją przejmowałam, miała spore zadłużenie, nie jest priorytetem. Zmodyfikowaliśmy złożony wniosek i za około pół miliona złotych powstanie w okolicach zabytkowego młyna nowy amfiteatr, miejsce to zostanie także zrewitalizowane. Ruiny młyna będą oczyszczone i oświetlone. Rewitalizacja samego zabytkowego młyna oczywiście przerasta możliwości finansowe gminy – mówi Renata Bednarczyk, burmistrz Młynar.

Amfiteatr powstanie w miejscu, które jest sercem historii tego miasteczka. Dokładna data budowy młyna nie jest znana, jednak uważa się, że powstał on znacznie wcześniej niż same miasto. To właśnie od tej budowli wzięła się dawniej nazwa Mühlhausen, obecnie Młynary. Do dzisiaj w herbie miasta widnieje młyńskie koło, nawiązujące do dawnego młyna. Historyczne dokumenty potwierdzają działalność młyna w 1327 r. więc należy zakładać, że powstał on w XIV w. Młyn znajdował się na brzegu stawu, miejsca w którym będzie realizowany projekt. W 1902 r. uruchomiono w Młynarach elektrownię, młyn mógł być napędzany energią elektryczną, a staw młyński stał się niepotrzebny. W 1921 r. staw zasypano. Młyn funkcjonował do 1966 r., później zmieniał właścicieli, część mieszkalna została zburzona, a sam młyn nie był remontowany przez lata i uległ całkowitemu zniszczeniu. Teren dawnego stawu młyńskiego w obecnej formie funkcjonuje od 1976 r., kiedy utworzono tam park rekreacyjny. Później zbudowano tam amfiteatr i plac zabaw dla pobliskiego przedszkola. Od tego czasu nie prowadzono tam większych inwestycji.

  Elbląg, Tak obecnie wygląda to miejsce,
Tak obecnie wygląda to miejsce, fot. urząd gminy

Za pieniądze z transgranicznego projektu powstanie teraz nowa scena amfiteatru, a teren zostanie zrewitalizowany.

- Swoje miejsce znajdą tam też trzy miniatury młynów. Poza tym będą nowe chodniki, alejki, ławki, nasadzona zostanie zieleń, teren będzie oświetlony. Myślę, że świetnie wkomponują się w to ruiny zabytkowego młyna. To miejsce już od lata przyszłego roku będzie służyło mieszkańcom, zapraszamy również turystów – mówi Renata Bednarczyk,

Gmina ogłosiła już przetarg na realizację projektu, firmy mogą składać oferty do 26 października.

- Do 2019 r. miejsce, na którym prowadzona będzie inwestycja, stanowiło plac zabaw pobliskiego przedszkola. Potem teren nie był użytkowany. Do niego przylega także działka, na której obecnie znajduje się betonowy podest sceny. Jest to miejsce organizacji niewielkich wydarzeń kulturalnych. Po wykonaniu inwestycji obydwa tereny zostaną połączone i zmienione w jedną dużą przestrzeń parkową ze sceną plenerową, umożliwiającą organizację różnego rodzaju imprez - dodaje Kamil Szarag, zastępca kierownika Referatu Gospodarczego Urząd Miasta i Gminy w Młynarach.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bardzo dobry pomysł na wykorzystanie tego ładnego terenu. A park miniatur to jakich chory pomysł, ciekawe czyjego autorstwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  Swojak(2021-10-20)
 • Okolica zyska nowy impuls. Imprezy lokalne są na topie.
 • W Młynarach wybudują większy o kameralnego w Elblągu
 • Nowe miejsce do picia na wsi.
 • No i super niech będzie to jest zawsze coś ciekawego i pozostanie i będzie służyło mieszkańcom. Elblag takiego nie ma, a Młynary będą mieć🙂😉. A co do oświetlenia dobrym pomysłem by była kolorowa strefa światła. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Obserwatorka(2021-10-20)
 • Ta, przy tym młynie dalej mieszka ? Bardzo rozrywkowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Fred z PKS .(2021-10-20)
 • Myślałem, że 1327 rok, to czternasty wiek. Jednak w tym artykule mowa o czwartym wieku. Dziwne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Prehistoryk(2021-10-20)
 • w elblągu referendum i precz za ten kameralny amfiteatr.
 • Och ta wiocha Młynarska, eee, Młynarzowa czy jakuś tak, to co bedziecie mieli teraz wiekszy od naszego kameralnego, ? Ani mi się ważcie, bo zaraz Jegłownik i Bielnik pierwszy będzie przed nami. Dawajcie tego Waszego sołtysa, bo się tam chłop marnuje, my damy wam Wròbla, niech on Wam ten teatr szykuje, bo patrzeć nie mogę już kurna, ,jakiż to teatr ogromny, i "pęc"można ze śmiechu jaki jest wielki przestronny chyba dla wròbli na dachu.
 • Ciekawe czy ten amfiteatr będzie większy od naszego, "kameralnego". Jak tak, to znowu będzie trzeba gonić, jak nie Pasłęk z placem zabaw to Młynary z amfiteatrem. Ciężko będzie z takimi władzami Elbląga, ale może za kilkanaście lat się uda dogonić wspomniane metropolie (bez urazy!)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  jesiotr(2021-10-20)
 • @Młynek - Nie ośmieszaj się i nie rób z siebie buraka, Młynary są małe ale mają prawa miejskie- mają burmistrza.
 • pewnie będzie większy jak ten nowy w Elblągu, bo my mamy Wróblewskiego co tylko lata do zdjęć a już z myśleniem i pilnowaniem gwarancji na mostach to już jest ciężko, a później wywala 600 tysięcy w błoto
Reklama