UWAGA!

Miasto nie odkupi wyciągów. Co dalej z Górą Chrobrego?

  Elbląg, Miasto nie odkupi wyciągów. Co dalej z Górą Chrobrego?
(fot. Czytelnik)

Władze miasta chcą przejąć od dotychczasowego dzierżawcy tylko część infrastruktury Góry Chrobrego. W grę wchodzi zwrot kosztów budowy parkingu, chodników i zbiornika retencyjnego, który służy do naśnieżania stoku. To w sumie 350 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie poprą radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Pytanie, czy zgodzi się na nie obecny właściciel infrastruktury stoku.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki wiceprezydent Janusz Nowak przedstawił sześć wariantów w sprawie przejęcia infrastruktury, zamontowanej na stoku, od przedsiębiorcy z Gdańska – właściciela większościowego Przedsiębiorstwa Turystycznego Góra Chrobrego.

- Zamówiliśmy ekspertyzy w trzech firmach specjalizujących się w tej branży. Dotyczyły one kosztów naprawy obecnie istniejącej infrastruktury, możliwości dalszej jej eksploatacji i zakupu nowych urządzeń. Eksperci stwierdzili, że stan techniczny wielu urządzeń jest zły i istnieje duże ryzyko, że nawet po ich naprawieniu wyciągi nie zostaną dopuszczone do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego – mówił podczas posiedzenia komisji Janusz Nowak.

Na podstawie wniosków z ekspertyz urzędnicy przygotowali sześć wariantów dotyczących możliwości przejęcia infrastruktury Góry Chrobrego przez miasto. W zależności od wariantu samorząd miałoby wydać od 350 tysięcy złotych do 3,2 mln złotych. Najdroższy wariant przewiduje zakup czterech nowych wyciągów oraz zamontowanie igielitu oraz odkupienie i naprawa części infrastruktury stoku (dotyczy to m.in. oświetlenia, systemu naśnieżania wraz z armatkami, zbiornika retencyjnego, instalacji wodociągowej, elektrycznej oraz zwrotu kosztów budowy parkingu i chodników). Najtańsza przewiduje zwrócenie właścicielowi infrastruktury stoku jedynie kosztów budowy zbiornika retencyjnego, parkingu i chodników i za tym rozwiązaniem optuje prezydent. 350 tysięcy złotych na ten cel zostało już uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 rok.

- Gdybyśmy chcieli, by stok był funkcjonalny i mógł pracować w wyższych temperaturach, to wydatki inwestycyjne miasta sięgnęłyby nawet 5 milionów złotych i to bez kosztów związanych z odkupieniem infrastruktury. Takich pieniędzy nie mamy, dlatego proponujemy, by wykupić te elementy, które nie ulegają degradacji, czyli parking, chodniki i zbiornik – przekonywał Janusz Nowak. - W przypadku gdy pojawią się możliwości finansowe, przystąpilibyśmy do wyposażenia Góry Chrobrego tak, by mogła ona funkcjonować, ale jednocześnie poszukiwalibyśmy inwestora zewnętrznego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego próbować górę uruchomić. Na razie jednak zainteresowanych nie ma.

A co w przypadku, jeśli chętny się nie znajdzie? Wiceprezydent Nowak stwierdził, że miasto wówczas będzie samo w Górę Chrobrego inwestować. - Na pewno jednak nie w 2020 roku, bo to najgorszy rok jeśli chodzi o finanse, jaki pamiętam. Na pytanie „kiedy” nikt nie jest dzisiaj w stanie odpowiedzieć – stwierdził Janusz Nowak.

Czy obecny właściciel infrastruktury na stoku zgodzi się na wariant proponowany przez miasto? Tego nie wiadomo. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po negocjacjach z przedstawicielami miasta zgodził się na odsprzedanie całej infrastruktury za 1,3 mln złotych, płatną w trzech rocznych ratach. Propozycję odrzuciła ówczesna Rada Miejska. Radni tej kadencji raczej poprą wariant, forsowany obecnie przez prezydenta (pozytywną opinię wydali dzisiaj wszyscy radni komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki, także przedstawiciel PiS), upoważniając Witold Wróblewskiego do negocjacji do kwoty 350 tys. złotych. Niektórzy mieli jednak obiekcje dotyczące sensowności budowy na Górze Chrobrego ośrodka narciarskiego z prawdziwego zdarzenia.

  Elbląg, Warianty, które władze miasta brały pod uwagę. Wybrano wariant szósty
Warianty, które władze miasta brały pod uwagę. Wybrano wariant szósty (fot. RG)

- Powinniśmy uwzględnić zmiany klimatu, duże wahania temperatur zimą w Elblągu, co spowoduje, że utrzymanie tej inwestycji będzie się mijało z celem. Wystarczy sprawdzić, jak dużo kosztuje nas utrzymanie lodu na torze Kalbar – mówił Bogusław Tołwiński, radny Koalicji Obywatelskiej. - Wyciągi na Górze Chrobrego to dobry pomysł, ale może niekoniecznie tylko pod narciarstwo.

- Odwiedziliśmy ośrodki narciarskie na północy Polski, tam też problemów nie brakuje. W Wieżycy koło Gdańska, by utrzymać stok w dobrej kondycji naśnieża go 20 armatek, zamontowanych na specjalnych wysięgnikach i sterowanych komputerowo. A ośrodek utrzymuje się, bo wpłaty ze zjazdów stanowią tylko połowę dochodu. Resztę zapewnia okoliczna infrastruktura – gastronomia, miejsca hotelowe i inne. Specjaliści, z którymi rozmawialiśmy, polecili, by najpierw uzyskać od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zestawienie temperatur w Elblągu w zimie na przestrzeni pięciu ostatnich lat, by zobaczyć, z czym musimy się zmierzyć – stwierdził obecny na komisji Andrzej Bugajny, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Jedno jest pewne. Bez względu na to, czy samorząd dojdzie do porozumienia z właścicielem infrastruktury stoku czy nie, ośrodek narciarski na Górze Chrobrego w nadchodzącą zimę nie ruszy. I nie wiadomo też, czy ruszy w kolejną.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co dalej z górą moze dokopać i zrobić jeziorko a urobek na Żuławy a tak poważnie tylko inwestor z kasą i i igielit na górze z hotelem na piękny widok Elbląga. Tylko skąd inwestora , moze hotel reprezentacyjny dla biznesu elbląskiego, krzyknąć naj bogatrz
 • Co dalej z górą moze dokopać i zrobić jeziorko a urobek na Żuławy a tak poważnie tylko inwestor z kasą i i igielit na górze z hotelem na piękny widok Elbląga. Tylko skąd inwestora , moze hotel reprezentacyjny dla biznesu elbląskiego, krzyknąć naj bogatrz
 • Co tu jest napisane? Ktoś coś?
 • RobertKoliński Pierwszy mądry wniosek ze strony dyrekcji MOSiR, jaki pamiętam - klimat się ociepla, zim praktycznie już nie ma, koszty obsługi infrastruktury niebotyczne, zaś miasto dumie nad wyrzuceniem kolejnych setek tysięcy złotych w dosłowne błoto, choć podobnież pieniędzy nie ma aktualnie na nic, o czym czytam w artykułach obok. Proszę tylko miejskich włodarzy i radnych o niesugerowanie się zbytnie (zwłaszcza początkiem;) wypowiedzią tow. dyr. Bugajnego, bo zaraz się okaże, że wpadną jeszcze urzędnicy miejscy na pomysł budowy hoteli nie tylko na miejscu kąpieliska miejskiego przy Spacerowej, ale również na Górze Chrobrego i w połowie Bażantarni;) PS. Brawo również radny Tołwiński.
 • Tak??? A jakie firmy te ekspertyzy wykonały? Szkoda, że ni w zleciliście prawdziwym ekspertom symulacji kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu hotelowego na ul.Brzeskiej i zamknęliście obiekt przed okresem letnim i to w czasie gdy budujący s7 potrzebowali obiektów noclegowych jak tlenu. Ale jeszcze nic straconego. Zamówcie rzetelne ekspertyzy dotyczące jakości wykonania i dalszego użytkowania CRW Dolinka i toru wrotkarsko - łyżwiarskiego. Tu będzie baaardzo ciekawie. Czekam i czekam i czekam.
 • No a przecież szef chciał w ubiegłym roku kupować!!! I denerwował się na wszystkim, którzy byli przeciwni odkupieniu całej infrastruktury. To jak to jest? Nie zna się? Mija się z prawdą? To niech może sam odejdzie. W dzisiejszych czasów gospodarzy rozsądnych i roztropnych, a nie chwiejnych w decyzjach nam potrzeba.
 • wystarczyloby zlikwidować straz miejska nie finansowac bogatemu wojcikowi drog dojazdowych do jego biznesu i wyciag juz mielibysmu w najbardziej wypasionym wariancie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  10
  WpłatomatWroblewskiego(2019-11-21)
 • J.Nowak strateg z 391 głosami ,wybitna postać jak doprowadzić firmę do upadku.
 • Radni bezradni. Nie mogą poradzić sobie z basenem przez wiele lat, teraz ciągnie się sprawa stoku ciekawe ile lat Wyborcy wam to zapamiętają podczas wyborów.
 • Poważnie??? Zauważył, że klimat się ociepla? Ale nie wpadajmy Robercie w hurrra optymizm. Wszak jedna jaskółka wiosny nie czyni.
 • brawo miasto! dość z marnotrawieniem naszych pieniędzy! wyznaczyć czas na znalezienie inwestora, pilotować budowę infrastruktury i przyznanych kredytów.
 • Gnac was gdzie pieprz rośnie, nieudacznicy. Dziwna sprawa na mazurach mają podobna górę i stać ich na sztuczny śnieg i wyciągi różne w tym gondolowy. Male miasteczka lepiej rządzą jak 130tys Elbląg . Po co te wywody w kazdej jednej dziedzinie macie problemy a inni umieja. Odejdzcie wreszcie.
Reklama