UWAGA!

Miasto zaciska pasa. Na początek obsługa szkół

 Elbląg, Miasto zaciska pasa. Na początek obsługa szkół
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Zapowiadają się cięcia w etatach wśród pracowników obsługi elbląskich szkół i przedszkoli od nowego roku szkolnego. Urząd Miejski nazywa ten proces standaryzacją. I tłumaczy to coraz większymi wydatkami na oświatę niepokrytymi przez subwencje oraz zmniejszeniem dochodów samorządu, spowodowanym kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa.

O przyszłość pracowników obsługi szkół i przedszkoli pytał prezydenta radny Rafał Traks, który wystosował w tej sprawie interpelację. „Zwróciła się do mnie grupa pracowników obsługi elbląskich przedszkoli i szkół, iż od pewnego czasu otrzymują informację o tym, że od września br. z powodu tzw. cięć budżetowych departament edukacji planuje woźnym oraz innym pracownikom obsługi zmienić w umowach o pracę wymiar czasu pracy z całych etatów na trzy czwarte etatu. Sytuacja wydaje się o tyle dziwna, że zakres pracy wskazanych pracowników nie zmienia się, bez względu na fakt czy dalej pracują na tzw „pełen etat”. Niestety prezydent Elbląga potwierdza obawy pracowników. Apeluję do władz miasta o cofnięcie swojej decyzji. Nie powinno prowadzić się oszczędności na najmniej zarabiającej grupie społeczeństwa. Zazwyczaj Ci pracownicy mają stawki na poziomie najniższej krajowej. To zachowanie jest zwyczajnie nieludzkie – napisał radny w interpelacji.

Pismo do dyrektorów szkół w sprawie organizacji roku szkolnego 2020/2021 prezydent wysłał 20 marca. - Wskazano w nich między innymi, że zatrudnienie woźnych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych co do zasady ustala się na 0,75 etatu w przeliczeniu na 1 oddział. Nie jest to jednak równoznaczne ze zmniejszeniem etatu o 0,25 dla każdego pełnozatrudnionego pracownika. Czynności tych dokonuje dyrektor jednostki, który podejmuje suwerenną decyzję co do sposobu dostosowania stanu zatrudnienia do wymogów określonych przez organ prowadzący – pisze w odpowiedzi na interpelację Witold Wróblewski, dodając, że działania samorządu nie mają nic wspólnego z wcześniejszym wzrostem najniższego wynagrodzenia, na czym wspominani pracownicy skorzystali.

Władze miasta przyznają w odpowiedzi na nasze pytania, że samorząd czeka „racjonalizowanie wydatków” i że „dotyczy to wszystkich obszarów funkcjonowania miasta”.

- W ostatnich latach samorządy terytorialne zmuszone były do wydatkowania coraz większych kwot na finansowanie utrzymania szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Największy udział w wydatkach bieżących stanowią płace z pochodnymi. W ślad za przyznawanymi przez rząd podwyżkami dla nauczycieli nie szedł wzrost subwencji oświatowej, która równoważyłaby niezbędne wydatki na ten cel. Dodatkowo w tym roku, w związku z pandemią, mamy do czynienia ze spadkiem dochodów własnych (podatki lokalne, opłaty…), które stanowiły źródło sfinansowania braków w oświacie – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego. - Po analizie zatrudnienia pracowników obsługi w elbląskich jednostkach oświatowych przystąpiliśmy do standaryzacji zatrudnienia, tak by zapewnić ciągłość ich funkcjonowania oraz zbliżone do siebie standardy. O skutkach standaryzacji możemy mówić po zakończeniu przygotowań do organizacji nowego roku szkolnego.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli oszczędzanie standardowo zaczynamy od najmłodszych, potem zapewne będą seniorzy (oni też się nie upomną), następnie służba zdrowia, kolejny etap to podniesienie "symboliczne"jakiejś opłaty (dostosowanie do średniej europejskiej). Na końcu w związku ze spełnieniem założeń, włodarze wypłacą sobie premie, za wyniki w pracy. .. .standard.
 • Panie prezydencie, może tak sobie 3/4 wynagrodzenia?? Zabierasz ludzią pieniądze, a obowiązki zostawiasz te same. Zmniejszysz czas pracy, ale roboty tyle samo tylko, że szybciej.
 • Oświata w całości zagłosowala na chana mongolskiego więc teraz niech zgina kark pod nahajką.
 • Nareszcie Hashtagi: #Jacekhandel
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  23
  Jacek handel(2020-04-30)
 • Który to już czas trzeba zaciskać pasa w Polsce mojego życia. Nie policzę. Czy księża i politycy też zaciskają pasa, ciekawe?
 • Podziękowania za głosy od Pana Witolda. Kto zwolniony? Głosowałeś/Głosowałaś nie nażekaj. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  7
  Jan Vincent z nędzy bez pinie(2020-04-30)
 • Niech Pan Prezydent zacznie od siebie i swojej świty i dla przykładu połowę pensji niech sobie obetną. Jak zwykle jak zabrać to tym najbiedniejszym. Proszę niech pan wyżyje z 3/4etatu to mniej więcej 1600 zł. Pracowałam kiedyś w szkole i zapierdziel przy sprzątaniu nieziemski nawet chwili przerwy nie było. Hashtagi: #Lucyna
 • "Zabierasz ludzią pieniądze"- ludziom, Tomasz, LudziOM.
 • No i kto wyjdzie pod ratusz? Nikt. I za połowę pensji znajdą się chętni do pracy. Jak nie, to rodziny "rdzennych"elblążan z Ukrainy zapełnią wszystkie wolne wakaty. A ratusz może powołać jeszcze pięciu zastępców prezydenta, a ludzie i tak się nie poderwą do bojkotu. Takie mamy społeczeństwo. .. .niestety.
 • Może zredukować zastępców dyrektorów i nauczycieli. Młodzieży coraz mniej a nauczycieli wiecej. Cud natury. Warto zweryfikować zasadność wymyślanych przedmiotów które się wprowadza żeby nauczyciel miał pracę. Przedmioty powtarzają się pod innymi nazwami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  27
  Jagódka(2020-04-30)
 • @Tomasz85 - "Ludzią"ha ha ha ha. .. Co to za ludzia? Twoja laska? ha ha ha ha
 • Macie te swoje podwyżki od PiS-u gdzie niby daje ale to samorządy i miasta muszą utrzymywać.
Reklama