UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

Elbląg, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki
(fot. MW)

12 kwietnia wypadają dwie ważne rocznice z dziejów astronautyki. W 1961 r. Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos, a w dwadzieścia lat później wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia (STS-1). Z tej okazji obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Co ciekawe, samo lotnictwo nie obejmuje zagadnień związanych z lotami w kosmos, którymi zajmuje się astronautyka, pomimo iż wedle definicji naukowych „lotnictwo” to ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi oraz pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu. W innym sensie lotnictwo to nazwa gałęzi przemysłu, który zajmuje się transportem ludzi i towarów z użyciem statków powietrznych zwanych zazwyczaj samolotami, a także rodzaj sił zbrojnych, których podstawową bronią są różnego rodzaju statki powietrzne. Obecnie największe koncerny produkcyjne samolotów cywilnych to Airbus, Boeing, Bombardier, Embraer.
     Sama astronautyka (gr. kosmonautyka) natomiast to zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologiczno-medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się zarówno lotami poza atmosferę Ziemi, jak i poznawaniem przestrzeni kosmicznej oraz znajdujących się w niej obiektów.
     Szybki rozwój astronautyki nastąpił od 1959 roku, kiedy w stronę Księżyca wysyłano sondy automatyczne, które miały zrobić jego zdjęcia. Już w październiku 1959 r. rosyjska sonda Łuna 3 przekazała na Ziemię pierwsze obrazy niewidocznej strony Księżyca. W latach 1969-1972 w ramach programu Apollo podjęto sześć wypraw, w wyniku których wylądowało na Księżycu dwunastu amerykańskich astronautów - w tym Neil Armstrong i Edwin Aldrin, którzy dotarli tam statkiem Eagle podczas misji Apollo 11 - 20 lipca 1969 r. Od 1962 r., kiedy to amerykańska sonda Mariner 2 przeleciała w pobliżu planety Wenus, zaczęto mówić o misjach międzyplanetarnych, w wyniku których wprowadzono statki kosmiczne na orbity wokół Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.
     W lipcu 1997 r. sonda Pathfinder, która wylądowała na powierzchni Marsa, pobrała próbki ziemi, które wciąż poddawane są analizom laboratoryjnym. Agencje kosmiczne, które obecnie odgrywają największą rolę w świecie to: NASA (National Aeronautics and Space Administration), ESA (European Space Agency), NASDA (National Space Development Agency) i JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency).
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama