UWAGA!

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

 Elbląg, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki
(fot. MW)

12 kwietnia wypadają dwie ważne rocznice z dziejów astronautyki. W 1961 r. Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos, a w dwadzieścia lat później wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia (STS-1). Z tej okazji obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Co ciekawe, samo lotnictwo nie obejmuje zagadnień związanych z lotami w kosmos, którymi zajmuje się astronautyka, pomimo iż wedle definicji naukowych „lotnictwo” to ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi oraz pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu. W innym sensie lotnictwo to nazwa gałęzi przemysłu, który zajmuje się transportem ludzi i towarów z użyciem statków powietrznych zwanych zazwyczaj samolotami, a także rodzaj sił zbrojnych, których podstawową bronią są różnego rodzaju statki powietrzne. Obecnie największe koncerny produkcyjne samolotów cywilnych to Airbus, Boeing, Bombardier, Embraer.
     Sama astronautyka (gr. kosmonautyka) natomiast to zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologiczno-medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się zarówno lotami poza atmosferę Ziemi, jak i poznawaniem przestrzeni kosmicznej oraz znajdujących się w niej obiektów.
     Szybki rozwój astronautyki nastąpił od 1959 roku, kiedy w stronę Księżyca wysyłano sondy automatyczne, które miały zrobić jego zdjęcia. Już w październiku 1959 r. rosyjska sonda Łuna 3 przekazała na Ziemię pierwsze obrazy niewidocznej strony Księżyca. W latach 1969-1972 w ramach programu Apollo podjęto sześć wypraw, w wyniku których wylądowało na Księżycu dwunastu amerykańskich astronautów - w tym Neil Armstrong i Edwin Aldrin, którzy dotarli tam statkiem Eagle podczas misji Apollo 11 - 20 lipca 1969 r. Od 1962 r., kiedy to amerykańska sonda Mariner 2 przeleciała w pobliżu planety Wenus, zaczęto mówić o misjach międzyplanetarnych, w wyniku których wprowadzono statki kosmiczne na orbity wokół Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.
     W lipcu 1997 r. sonda Pathfinder, która wylądowała na powierzchni Marsa, pobrała próbki ziemi, które wciąż poddawane są analizom laboratoryjnym. Agencje kosmiczne, które obecnie odgrywają największą rolę w świecie to: NASA (National Aeronautics and Space Administration), ESA (European Space Agency), NASDA (National Space Development Agency) i JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency).
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama