UWAGA!

Miejsce z klimatem powstało nad rzeką

 Elbląg, Miejsce z klimatem powstało nad rzeką
fot. Anna Dembińska

Kiedyś w miejscu tym znajdowały się mydlarnia i zakład kamieniarski, później magazyny oraz tapicernia. Dziś w odtworzonym budynku przy ul. Stawidłowej 3 funkcjonuje Dom pod Cisem, który działa niemal pół roku. Już teraz można w nim przenocować, a za chwilę ruszy tam kawiarnia i zapowiadany sklep społeczny. Zobacz zdjęcia.

Dom pod Cisem został otwarty w połowie września 2019 r. Zniszczony budynek przemysłowy z początku XX w. rozebrano, a na jego miejscu stanął nowy obiekt, który zachował dawne elementy.

Dokonało tego Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, któremu samorząd przekazał działkę wraz ze wspomnianym budynkiem. We wtorek (4 lutego) Dom pod Cisem odwiedzili radni Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Elblągu wraz z urzędnikami i innymi, zaproszonymi osobami. Była to dla nich szansa na zapoznanie się z działalnością tego miejsca, a także okazja do podsumowania półrocznego funkcjonowania obiektu.

- Od października realizujemy tu dwa projekty: Centrum Integracji Społecznej oraz Dom Sąsiedzki "Aktywne Zawodzie" w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną Idea – wyjaśniała Justyna Duks, kierownik Domu pod Cisem.

W budynku przy ul. Stawidłowej działają biura doradców zawodowych, sala konferencyjna, pracownie warsztatowe, w tym krawiecka i stolarska. W lutym zaczął funkcjonować hostel, który może przyjąć nawet 17 osób. Wszystkie pokoje noszą nazwy związane z Elblągiem, a więc "Truso", "Druzno", "Starówka", "Port", "Bażantarnia". Każdy z nich ma nawiązywać do określeń wystrojem, a więc na przykład w "Porcie" już teraz znajdziemy lampę, której stojak zrobiono z grubej liny.

- Można do nas zadzwonić, napisać maila, a już za chwilę uruchomimy własną stronę internetową, na której pojawi się formularz do rezerwacji pokojów – mówi Justyna Duks.

21 marca w Domu pod Cisem mają zostać otwarte kawiarnia oraz sklep społeczny.

- Już teraz mieszkańcy mogą do nas przyjść i kupić rzeczy pochodzące od przedsiębiorstw społecznych z całego województwa [są to np. miody, drewniane skrzyneczki, gliniane i ceramiczne ozdoby]. Do sklepu społecznego będzie można oddać używane meble, sprzęty, my je odnowimy i przerobimy w pracowniach, a później będą przeznaczone do sprzedaży – wyjaśnia Justyna Duks.

W miejscu tym będzie można również naprawić swój rower. Nie jest to przypadek, gdyż w pobliżu zaczyna się szlak Green Velo.

Dom pod Cisem to także różne inicjatywy. W ubiegłym roku wspólnie stworzono tam ogród społeczny, można było przyjść na seans w ramach "kina pod chmurką". W tym roku ma być podobnie.

- Mamy także plan na zagospodarowanie działki obok budynku, planujemy również postawienie takiego wielofunkcyjnego pieca do wypieku chleba, wypalania gliny albo robienia grilla – dodaje Justyna Duks.

Zainteresowani mogą zaglądać na stronę ESWIP, a także na Facebooku stowarzyszenia.

mw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • co tam robia urzedasy w czasie pracy ? to samo mogli zobaczyc na portelu zamiast tam jechac. jaki jest cel ich wizyty i co z tego wyniknelo skoro? ??
 • O i nawet radny bezradny Burhart na darmowym poczęstunku
 • Teraz trzeba reklamować intensywnie żeby pokoje nie stały puste i zarabiały na siebie.
 • No trudno żeby się sprzedawały bez reklamy. Rozumiem, że gdybyś Ty chciał coś sprzedawać, to nikt by o tym nie mógł wiedzieć.
 • Wzdłuż kanału, przy samym wybrzeżu powinna iść ciasna zabudowa starówki jak to jest w Gdańsku przy Motławie. Mało co jest tak piękne jak architektura starego miasta zlokalizowana przy rzece. Takich miejsc brakuje w Elblagu.
 • Tak z klimatem. .. ale dla jasności proszę podać całkowity koszt oraz ile to kosztowało nasz samorząd? No i najważniejsze kto będzie to utrzymywał o zakończony projekcie? Ile dziś wynozą opłaty i kto płaci ESWIP?! Tak ku uciesze garski ludzi taka inwestycja, która sama się nigdy nie utrzyma. .. ..
 • a jak to wyszło że w czasie konsultacji społecznych z mieszkańcami Zawodzia była mowa o czym innym niż to co tam powstało i jak to jest że akurat mieszkańcy Zawodzia stali się raczej nie proszonymi gośćmi w tym przybytku było już parę imprez i spotkań szkoda tylko że mieszkańcy o nich nic nie wiedzieli.
 • Wiedzieli
 • Ze strony eswip: „ Budynek był tak opłakanym stanie, że trzeba było go po prostu zburzyć i odbudować. Brzmi to jak prosty zabieg, ale pozyskiwanie funduszy na ten cel wymagało wielu starań. Odbudowa (czyli koszt około 4,5 mln zł) w dużej mierze była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu i środkom z PFRON, ale nie tylko. Dom wraz z działką, decyzją Rady Miejskiej, w użytkowanie wieczyste bezprzetargowo przekazało miasto Elbląg, ale nie obyło się bez kredytu, zbiórki publicznej i pozyskiwaniu darczyńców. W ramach kampanii fundraisingowej „Budujemy Dom pod Cisem” udało się zebrać 61 973,20 zł. Były to wpływy z 1% (3354,30 zł), sprzedaż cegiełek (1910 zł) oraz zbiórka do puszek (1.709,49 zł). Wpłaty na konto Stowarzyszenia ESWIP wyniosły 22.242,48 zł, a wpłaty gotówkowe - 2.650 zł. Akcję zasiliły także wpływy z FaniMani w kwocie 106,93 zł. Stowarzyszenie pozyskało także dotację w ramach projektu FIO – 15000 oraz dotację od Fundacji Lotto – także 15000 zł.”
 • Ciekawa inicjatywa, wygląda na super miejscówkę! Jednak część nudnych elblążan w komentarzach - jak zwykle - w narracji odrobinę schizofrenicznej i - jak zwykle - niezadowolonych. Pomyślcie o przeprowadzce. Proszę. J
 • Jestem wzruszona tym oryginalnym pomysłem zbudowania " Domu pod cisem".Do tej pory tylko obok przyjeżdżałam zastanawiając się co się tam mieści.Teraz już wiem! Pomysł oryginalny,rewelacyjny! Gratuluję pomysłodawcy.Czekam z niecierpliwością na otwarcie sklepu społecznego oraz na perełki,które mam nadzieję się tam znajdą w postaci używanych lecz odświeżonych mebli ????
 • Dobrze mówisz,tylko to nie kanał a Rzeka Elbląg.
Reklama