UWAGA!

Mieszkańcy chcą i dostaną. Nowe inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego

 
Elbląg, Dziś w Ratuszu Staromiejskim oficjalnie przedstawiono pomysły do realizacji w ramach BO 2015
Dziś w Ratuszu Staromiejskim oficjalnie przedstawiono pomysły do realizacji w ramach BO 2015 (fot. AD)

Zawada cieszy się z nowego chodnika, Zatorze nie posiada się z radości na myśl o budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego, a Mączna wręcz szaleje, bo uporządkowany zostanie parking i droga dojazdowa. Wdzięczni są także właściciele psów, bo wywalczyli dla swoich czworonożnych przyjaciół miejsce na Dolince. Dziś (24 października) w Ratuszu Staromiejskim przedstawiono inicjatywy, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015.

Elblążanie złożyli blisko pół tysiąca wniosków, z których ostatecznie 185 uzyskało pozytywną akceptację urzędników i prezydenta (w ankietach pojawiły się 143 zadania do wykonania). I rozpoczęło się głosowanie. W sumie oddano blisko 20 tys. głosów i wybrano najlepsze pomysły, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
       - Ilość oddanych głosów jest podobna do tej z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego i pokazuje, że elblążanie powoli konsolidują się wokół dzielnic, w których mieszkają – mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga.
       Czego najbardziej potrzebują mieszkańcy?
       - Chodników, miejsc parkingowych, placów zabaw – wymieniał prezydent. Ale były i takie pomysły, które wprawiły urzędników w osłupienie. - Ktoś zgłosił pomysł, by zrobić plażę na Wyspie Spichrzów - wspominał. - Urzędnicy mówili, że to bez sensu, ale ja upierałem się, że pomysł jest dobry. Skoro w Paryżu nad Sekwaną można zrobić to dlaczego nie w Elblągu nad rzeką? Myślałem, że ten wniosek ma szansę na wygraną. Szkoda, że stało się inaczej, ale może i tak, w przyszłym roku, jakiś piasek na Wyspie Spichrzów się wysypie. Może na wysokości Specjal Pubu – zastanawiał się prezydent Elbląga.
       W ramach Budżetu Obywatelskiego do podziału było 2,5 mln zł – po 400 tys. zł na każdy z pięciu okręgów. Decyzją mieszkańców zrealizowane zostaną następujące inwestycje: budowa chodnika i ścieżki rowerowej przy al. Odrodzenia (okręg nr 1), budowa boiska sportowego przy SP 15 (okręg nr 2), remont nawierzchni i powiększenie parkingu przy wieżowcach na Kościuszki (okręg nr 3), naprawa chodnika i drogi dojazdowej oraz miejsc parkingowych przy ul. Mącznej (okręg nr 4) oraz budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Lotniczej (okręg nr 5). Są i bonusy.
       - W związku z tym, że budowa boiska przy ul. Lotniczej pochłonie 320 tys. zł, za pozostałe 80 tys. zł być może uda się stworzyć zielone miejsca parkingowe przy Gimnazjum nr 7 – mówił prezydent Jerzy Wilk.
       Po raz pierwszy zrealizowana zostanie też inwestycja ekstra.
       - Stworzyliśmy w tegorocznej, trzeciej już, edycji Budżetu Obywatelskiego tzw. inicjatywę ogólnomiejską, czyli można było zgłosić projekt, na który mogli głosować wszyscy, nie tylko mieszkańcy danej dzielnicy – wyjaśniał Jerzy Wilk. - Ponad tysiąc głosów zdobył projekt zakładający budowę boiska przy Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego. Nie pochłonie on jednak całej przeznaczonej kwoty 500 tys. zł więc pozostałe fundusze podzielimy pomiędzy park dla psów na Dolince oraz naprawę nawierzchni toru wrotkarskiego przy ul. Agrykola.
       Na dzisiejsze (24 października) ogłoszenie wyników głosowania w ramach BO przybyli wnioskodawcy zwycięskich projektów. Nie kryli zadowolenia. Zawada wyraźnie ucieszona, Mączna piszczała (i to dosłownie) z radości. Zadowolony był i Antoni Bojko z ul. Kościuszki.

  Elbląg, Antoni Bojko walczył o rozbudowę i remont parkingu przy wieżowcach na Kościuszki
Antoni Bojko walczył o rozbudowę i remont parkingu przy wieżowcach na Kościuszki (fot. AD)

- Ten projekt od dawna nas męczył – przyznał. - Ten parking wybudował nam jeszcze Zamech. Na tamte czasy wystarczał, ale zrobił się za mały. No i zniszczył się. W nawierzchni są dziury, a trawniczek obok rozjeździły auta, bowiem wiadomo, każdy chce gdzieś parkować. Pisaliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku – kontynuował – ale inicjatywa była zbyt droga i wniosek odpadł. W tym roku opisaliśmy dokładnie nasze potrzeby, ograniczyliśmy się tylko do parkingu (początkowo przy Kościuszki miał zostać wyremontowany także plac zabaw dla dzieci). Kosztowało nas to trochę nerwów, biegania od mieszkania do mieszkania i zbierania podpisów, ale opłacało się.
       A na przyszły rok pan Antoni zapowiada: - Boli mnie ten plac zabaw więc będzie kolejny wniosek.
       Do zgłaszania pomysłów namawia także Teodozja Moczadłowska, której już trzeci projekt został skierowany do realizacji (tym razem to chodnik wzdłuż al. Odrodzenia). - Warto upiększać swoje osiedle i miasto – mówiła.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama