UWAGA!

Mieszkańcy się skarżą, prezydent słucha

 
Elbląg, Nowe oznakowanie przy wyjeździe z Biedronki w ul. Nowowiejską budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców
Nowe oznakowanie przy wyjeździe z Biedronki w ul. Nowowiejską budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców (fot. WS)

Fatalny stan ulic, zapadające się studzienki, złe oznakowanie, które uniemożliwia swobodny ruch kołowy, za krótkie światła na jednym z największych skrzyżowań w mieście – takie problemy zgłaszali prezydentowi Elbląga mieszkańcy dzielnicy Rakowo, podczas wczorajszego (4 czerwca) spotkania.

Już po raz piętnasty prezydent Jerzy Wilk spotkał się z elblążanami. Frekwencja była słaba, ale pytań nie zabrakło. Na przykład o to, kiedy remontu doczekają się ulice Bażyńskiego i Pilgrima: - Jak powstały 48 lat temu, tak do dziś trwają bez remontu. Tam jeżdżą 40-tonowe tiry, które niszczą nawierzchnię. Ile mis olejowych poszło! - alarmowali mieszkańcy.
       - Ulica Bażyńskiego miała być remontowana przy budowie Porto 55, ale skoro ta inwestycja nie doszła do skutku, to postaramy się zaplanować ją w przyszłorocznym budżecie – obiecał prezydent Jerzy Wilk.
       Emocje towarzyszyły kierowcom, którzy skarżyli się, że po modernizacji ulicy Nowowiejskiej, przy wyjeździe z Biedronki stanął znak nakazu skrętu w prawo. - Efekt jest taki, że aby dojechać do własnego domu, muszę kierować się do skrzyżowania z ul. Teatralną i 12 Lutego, dalej 12 Lutego, okrążyć Urząd Miejski, by dojechać w końcu do ulicy Struga – wskazywał jeden z mieszkańców. - Kiedyś wyjeżdżając z zakupów mogłem skręcić w lewo i droga była znacznie krótsza. Nie można przywrócić tej możliwości?
       Prezydent zapewnił, że przyjrzy się tej kwestii, podobnie, jak regulacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu: Nowowiejska-Teatralna-12 Lutego.
       - Sam wiem, że tam światło zielone, szczególnie na lewoskręcie, świeci się zbyt krótko – mówił Jerzy Wilk. - Ale mam obietnicę, że w najbliższym czasie nastąpi regulacja tych świateł. W tej chwili działa sygnalizacja testowa.
       Z kolei mieszkanka bloku przy ul. Bażyńskiego skarżyła się na to, że tuż przed jej oknami rosną trzy kasztanowce i klon, które zasłaniają światło dzienne, przez co kobieta musi doświetlać mieszkanie i płaci wyższe rachunki za prąd.
       - Ja wiem, że wyciąć tych drzew nie wolno, ale może chociaż przyciąć, bo nie chcę mieszkać w bunkrze. A ile robactwa mi do mieszkania włazi?! – żaliła się starsza kobieta.
       Przedstawiciel ZBK zapewnił, że trwa właśnie procedura przetargowa na przycinkę drzew i ten problem zostanie rozwiązany w najbliższym czasie.
       Młodsza elblążanka chciała wiedzieć czy i kiedy park Kajki doczeka się monitoringu. Kobieta argumentowała, że zamontowanie kamer poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu.
       - To nie jest taka prosta sprawa – zwracał uwagę prezydent Jerzy Wilk. - Jeżeli sieć szerokopasmową będzie można doprowadzić z SP 6 to tak, ale to są koszty. Poza tym, kamera bezpieczeństwa nie załatwi. Przez edukację i wychowanie można zyskać więcej.
       Mieszkańcy chcieli też wiedzieć, co dalej z terenem, na którym miała powstać galeria handlowa Porto 55.
       - Sjaelso, dwie faktury na kwotę w sumie 777 222,84 zł zapłaciło. Nie potrzebne były wówczas żadne windykacje, ani dodatkowe działania. Nie zapłacono kolejnych faktur, bo spółka upadła. Winni miastu są dokładnie 1 682 777, 16 zł brutto. Będziemy się uważnie przyglądać działaniom syndyka masy upadłościowej w celu odzyskania miejskich pieniędzy. Jak się okazuje chce on sprzedać całą działkę wraz z projektem. Niestety, nie wiadomo czy są zainteresowani tym inwestorzy – wskazywał prezydent i dodał, że w tej chwili w tych okolicach trwa naprawa nawierzchni przy ul. Nowowiejskiej, ul. Pilgrima, a także parkingu przy sklepie Biedronka.
       Ciekawość budziła też sprawa słynnego mieszkania przy ul. Traugutta, w którym zameldowana jest rodzina jednego z byłych wiceprezydentów. Mieszkanie ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych.

  Elbląg, Mieszkańcy ul. Pilgrima i Bażyńskiego chcą remontu ulic
Mieszkańcy ul. Pilgrima i Bażyńskiego chcą remontu ulic (fot. WS)


       - Prokuratura w Działdowie umorzyła postępowanie w sprawie słynnego już mieszkania przy ul. Traugutta. Przypomnę, lokal ten trafił w ręce rodziny byłego wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego. Prokuratura nie dopatrzyła się złamania prawa w całej procedurze zamiany mieszkań, mimo ewidentnych nieprawidłowości. Pracownik odpowiedzialny za podejmowanie pewnych decyzji w tej sprawie na własną prośbę odszedł z urzędu - informował Jerzy Wilk. - Odwołałem się od decyzji prokuratury do Sądu Okręgowego w Elblągu, ten jednak uznał, że nie jestem stroną w tym postępowaniu. Niestety droga prawna została już wyczerpana. Nie zamierzam jednak tak pozostawić tej sprawy. Wniosek o sprzedaż tego mieszkania, tym lokatorom, skieruję na sesję Rady Miejskiej. Niech to radni zdecydują, czy mieszkanie to zostanie sprzedane, czy przeznaczone będzie na inne cele - wskazywał prezydent Elbląga.
       Jerzy Wilk zapewniał, że chętnie spotyka się z mieszkańcami poszczególnych dzielnic, bo to jego zdaniem, najlepszy sposób komunikowania się.
       - Staram się zarządzać miastem może bez fajerwerków, ale i bez większych potknięć - podkreślał.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .. szkoda nafty. .. .. ;
 • Ten wjazd jest za wąski. TIRy z towarem do Biedronki się nie zmieszczą i będą niszczyły chodnik i krawężniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Dupajasiu.(2014-06-05)
 • Elbląg upada brak centr handlowych-galerii nadal dokuczliwy. Rządzący Elblągiem czy tego nie widzicie?????
 • Czekają na szerokopasmówkę z SP6 a ja się pytam do czego są podpięte kamery na skrzyżowaniu Dąbka z Piłsudskiego? Jak się nie chce to sie nie widzi rozwiązań. .. malutki i prawie bez drzew parczek na Mickiewicza kamery ma, a duży w Kajki z alejkami i zalesiony nadal jest dewastowany, bo nie ma monitoringu. .. Chcieli rozwiazać Straż Miejską, a niech siedza przed tymi kamerami i ogladają, a jak coś sie dzieje, to reagują i bedzie zadanie dla nich i robota!!! No i bezpieczeństwo~!
 • " Emocje towarzyszyły kierowcom, którzy skarżyli się, że po modernizacji ulicy Nowowiejskiej, przy wyjeździe z Biedronki stanął znak nakazu skrętu w prawo. - Efekt jest taki, że aby dojechać do własnego domu, muszę kierować się do skrzyżowania z ul. Teatralną i 12 Lutego, dalej 12 Lutego, okrążyć Urząd Miejski, by dojechać w końcu do ulicy Struga – wskazywał jeden z mieszkańców. - Kiedyś wyjeżdżając z zakupów mogłem skręcić w lewo i droga była znacznie krótsza. Nie można przywrócić tej możliwości?" Niekoniecznie. .. Można również pojechać prosto w stronę placu Jagiellończyka i zawrócić na wysokości wjazdu na plac; )
 • Ze Struga do Biedry to na piechotę, a nie się wozić i jeszcze narzekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  kropkanadu(2014-06-05)
 • Prezydent zapewnił, że przyjrzy się tej kwestii - buahahahahha!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  afadasd(2014-06-05)
 • i slucha i slucha i slucha. .. ..
 • Do ' ' Dupajasiu' ' TIR-y z Biedronki bez problemu tam wjadą -maja chłopaki pojęcie o jeździe -martw się lepiej jak ronda oddadzą to się będzie działo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  struś(2014-06-05)
 • chore rozwiązania z tym prawoskrętem, przez to się generują korki gdzie indziej
 • Ale za to masz wspaniale markety Gildia i Elzam, a kupcy ellblascy maja prace i moga utrzymywac swoje posiadlosci. Czy to Cie nie cieszy?
 • Władze Miasta - proszę przejść się nowymi ulicami miasta po opadach deszczu! Ulica Stoczniowa, przejście dla pieszych na przeciw drzwi do LUxMedu (dawnej przychodni Zamechu): na obu krancach przejścia na jezdni stoi woda tak ze nie można dać kroku przez nią (wczoraj po rannych opadach stała jeszcze po 15.00). Gwarantuję ze zimą będzie tutaj lodowisko i łamanie nóg oraz rąk. KTO WTEDY BEDZIE PŁACIŁ ODSZKODOWANIA I ZA LECZENIE --> poprawić to póki jeszcze można
Reklama