UWAGA!

"Milczenie jest zgodą na taką sytuację"

 Elbląg, Protest Stan wyjątkowo nieludzki",
Protest Stan wyjątkowo nieludzki", fot. Michał Skroboszewski

Między innymi w Elblągu odbyła się we wtorek (5.10) manifestacja pod hasłem "Stan wyjątkowo nieludzki". Protesty przeciwko temu, jak traktowani są migranci na polsko-białoruskiej granicy, w całym kraju zorganizował Komitet Obrony Demokracji. W elbląskim uczestniczyło kilkanaście osób. Zdjęcia.

"Gdzie są dzieci z Michałowa", "Płoty wasze, dzieci nasze", "Polacy też byli uchodźcami", "Nic tak nie wzmacnia władzy, jak milczenie narodu", to między innymi hasła protestu przeciwko traktowaniu migrantów na granicy polsko-białoruskiej, który rozpoczął się o godz. 18 przy Bramie Targowej w Elblągu. - Nie bądźmy obojętni, gdy w lesie na bagnach umierają z zimna ludzie, dorośli i dzieci. Polska jako państwo, którego granica jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej, ma obowiązek ochrony swoich granic, tego nie kwestionujemy. Nikt nie domaga się ich otwarcia, ale granic nie broni się skazując ludzi na śmierć z wyziębienia. Nie godzimy się na łamanie podstawowych praw człowieka. Wzywamy do ratowania dzieci z Michałowa. Domagamy się natychmiastowych działań w celu rozwiązania kryzysu humanitarnego - Tadeusz Kawa z elbląskiego Komitetu Obrony Demokracji odczytał oświadczenie zarządu tej organizacji.

- Przyszłyśmy zaprotestować przeciwko sytuacji uchodźców na wschodniej granicy. Mówimy zdecydowane "nie" takiemu traktowaniu ludzi, szczególnie kobiet i dzieci. My, jako zwykli obywatele, możemy również coś zrobić: wyrazić swoje zdanie. Milczenie jest zgodą na taką sytuację, jaką mamy teraz na granicy - mówią panie Magda i Krystyna, jedne z uczestniczek protestu.

Protesty pod hasłem "Stan wyjątkowo nieludzki" KOD zorganizował również m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie.

Przypomnijmy. Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią. Obejmuje 183 miejscowości. Początkowo miał obowiązywać przez 30 dni. Został przedłużony o kolejne dwa miesiące. Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego tym, że reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, których aktywna część trwała w dniach 10-16 września.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)