UWAGA!

Młodzież odczuje zmiany w Domu Zacheusza

  Elbląg, Dom Zacheusza zyskał dużo nowej przestrzeni dla podopiecznych
Dom Zacheusza zyskał dużo nowej przestrzeni dla podopiecznych (fot. Anna Dembińska)

4,1 mln złotych kosztowała przebudowa Domu Zacheusza przy ul. Królewieckiej. Dzięki tej inwestycji Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny Karan będzie mógł leczyć w komfortowych warunkach dzieci i młodzież uzależnioną od środków psychoaktywnych, gier komputerowych czy hazardu oraz pomagać ich rodzinom. Rocznie przyjmuje tu około tysiąca pacjentów. Zobacz zdjęcia.

- Było 700 metrów użytkowych powierzchni, teraz jest 1300 metrów. Pozwala nam to w innej jakości przyjmować pacjentów i ambulatoryjnych jak i stacjonarnych., także poszerzać naszą działalność o pomoc całej rodzinie czy w sali zajęć sensorycznych czy sali oddechu. Chcemy nadal służyć mieszkańcom Elbląga i okolic – mówi ks. Edward Rysztowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan Dom Zacheusza. - Cieszy mnie tu wszystko, możemy już inaczej pracować. Podopieczni też to odczuwają. Mieszkali w pokojach 6-8 osobowych, będą mieszkać w pokojach 4-osobowych, mają więcej łazienek i miejsca.

Dom Zacheusza jest jednym stacjonarnym ośrodkiem leczenia terapeutycznego dla dzieci i młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim. - W standardach jest, że do ośrodka stacjonarnego nie przyjmuje się młodzieży w miejscu zamieszkania, są więc tu osoby z całej Polski. Z kolei w poradniach i ośrodku dziennym są osoby z Elbląga i okolic. Na tyle cieszy się on renomą, że przyjeżdżają też do nas osoby z województwa pomorskiego, choć w kolejce trzeba czekać nawet dwa miesiące – dodaje ks. Edward Rysztowski.

W Domu Zacheusza mieszą się m.in. Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Uzależnień, oddział dzienny leczenia uzależnień, ośrodek stacjonarny leczenia uzależnień, hostel dla młodzieży po zakończonym już leczeniu.

Przebudowa Domu Zacheusza kosztowała 4,1 mln złotych, z czego 2,6 mln to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury, a 1,5 mln złotych stanowi wkład elbląskiego samorządu.

  Elbląg, Dom Zacheusza po przebudowie otworzyli uroczyście marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i ksiądz Edward Rysztowski
Dom Zacheusza po przebudowie otworzyli uroczyście marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i ksiądz Edward Rysztowski (fot. Anna Dembińska)

- Pewnego dnia ksiądz Rysztowski razem z panią Jadwigą Król przyszli do mnie z prośbą, że byłoby warto ten budynek przystosować. Był akurat początek nowej perspektywy finansowej. Powiedziałem, że jeżeli będzie projekt i uda nam się dostać środki z Unii Europejskiej, to go zrealizujemy. Pomogliśmy przy projekcie, wygraliśmy konkurs, ale okazało się po przetargu, że pieniędzy jest za mało. Dołożyliśmy więc brakującą kwotę – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podczas uroczystego otwarcia Domu Zacheusza.

Powstały tu m.in. nowe gabinety do terapii, sala do zajęć sensorycznych, nowe pokoje dla wychowanków, nowoczesna część socjalna. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma windę. Zmiany w Domu Zacheusza sprawią, że zatrudnieni zostaną kolejni specjaliści - psycholog, pedagog oraz terapeuci, co z kolei ma przyspieszyć proces przyjmowania , diagnozy i terapii pacjentów.

- W Polsce obecnie głośno jest o problemie z lekarzami psychiatrami, specjalistami od terapii dzieci i młodzieży. My też się z tym borykamy, ale usiłujemy z tymi ograniczeniami się uporać – mówi dyrektor Domu Zacheusza.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ile ksiądz Edward poświęcił na ten ośrodek czasu i pracy to nikt nie jest w stanie sobie tego nawet uświadomić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  2
  prarafianin(2019-12-18)
 • Kiedyś jeszcze nie tak dawno temu. Dziecko wstawało o piątej rano żeby pomóc rodzicom w obrządkach potem szło do szkoły po szkole pomoc rodzicom odrabianie lekcji i spać. A teraz gimboza narkotyki smart fony itd. W przyszłości beneficjenci opieki społecznej i 500+. Bo przecież się należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  10
  Elg.(2019-12-18)
 • Edward Wielki i cały jego zespół współpracowników. Szacun.
 • Gość chciał chyba powiedzieć -będziemy teraz niszczyć nie tylko pojedynczych ludzi ale całe rodziny-. Radzę trzymać się od tego gościa z daleka bo bezrefleksyjnie i bez skrupułów zniszczy wam życie. Jest dobrze znany w elbląskim sądzie. Chociaż nie wszyscy z jego pracowników to źli ludzie ale nie warto stawiać siebie na loterii, na kogo się trafi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  10
  doswiadczenie(2019-12-18)
 • Dobra robota. Gratulacje. Mnie wyleczono pasem z nieposluszenstwa ale to moze być też zasługa ówczesnej rzeczywistości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Do pracy ochota(2019-12-18)
 • do "doświadczenie"; nie wiem skąd czerpiesz informacje, ale z pewnością źródło delikatnie mówiąc nie jest rzetelne, żeby nie powiedzieć kłamliwe. Proszę podaj konkretne fakty dotyczące "spraw sądowych"czy niszczenia rodzin", bo twój wpis jest po prostu złośliwym pomówieniem człowieka, który wiele dobrego robi co dzień dla innych nie czerpiąc z tego żadnych osobistych korzyści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  Ketman(2019-12-18)
 • Czy słowo KARAN od "Karzący Taran"pochodzi? Bo tak się kojarzy.
 • Czy Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Prokuratura zainteresowała się kwestiami dotyczącymi metod pracy w tym "ośrodku"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  psychoterapeuta(2019-12-18)
 • Dzieciaki uzależnione od gier trzymają razem z trudną młodzieżą uzależnioną od ćpania? Z kim przystajesz, takim się stajesz.
 • Uzależnienie, to uzależnienie. Nie ważne od czego. Mechanizm działania jest ten sam. Uzależnienie od gier komputerowych, hazardu, masturbacji i innych "bezpiecznych" rzeczy również powoduje głębokie zmiany w mózgu. Może fizycznie organizm nie jest tak mocno wyniszczony, jak po narkotykach, ale psychika jest w podobnym stanie. Nie uważaj więc uzależnienia od gier jako czegoś błachego i nie traktuj takiej młodzieży jako tej lepszej, a uzależnionych od narkotyków jako tej gorszej.
 • wszędzie plebany jak oni czują piniondz
 • Kto jest właścicielem Domu Zacheusza?
Reklama