UWAGA!

Modelarskie święto w Elblągu

 
Elbląg, A-7D Corsair II - za ten model Grzegorz Mądry otrzymał puchar ufundowany przez Prezydenta Elbląga
A-7D Corsair II - za ten model Grzegorz Mądry otrzymał puchar ufundowany przez Prezydenta Elbląga (fot. WS)

W dniach 21-22 czerwca w Klubie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego odbył się I Elbląski Ogólnopolski Festiwal Modelarski. Do naszego miasta modelarze przywieźli ponad 300 modeli plastikowych, kartonowych czy żywicznych. Zobacz zdjęcia.

Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Denar". W Elblągu gościliśmy m.in. modelarzy z Trójmiasta, Olsztyna, Torunia i Szczecina oraz z kilkunastu innych ośrodków, głównie Polski północnej. Nie zabrakło również miejscowych pasjonatów miniatur.
       W części festiwalowej wystawiono 323 modele w różnych kategoriach. Podziwiać mogliśmy przepiękne kartonowe lokomotywy, fantastyczne statki i okręty czy wykonane z ogromną pieczołowitością pojazdy i samoloty. Nie zabrakło również budowli czy zwierząt zrobionych z papieru. Wykonawcy miniatur cierpliwie odpowiadali na pytania zwiedzających. A te były różne... Z jakich materiałów wykonany jest model, jakich użyto klejów czy farb, czy dana miniatura przedstawia jakiś konkretny egzemplarz i co zdecydowało, że akurat taki został zbudowany...
       W sobotę komisje sędziowskie dokonały oceny wystawionych modeli i przyznały wyróżnienia w kilkunastu festiwalowych klasach. W niedzielę o godz. 14 rozpoczęła się sprawnie przeprowadzona uroczystość wręczenia wielu nagród. Puchar ufundowany przez prezydenta Elbląga otrzymał Grzegorz Mądry z Inowrocławia za model samolotu A-7D Corsair II. Z kolei puchar dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przypadł w udziale Kornelowi Pałaszewskiemu z Chełmży za model haubicy samobieżnej AS90 Howitzer, a puchar zarządu Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Denar" za model czołgu Mark I otrzymał Andrzej Lis-Kujawski z Olsztyna.
       Wyróżnionych zostało również dwóch elblążan. Sędziom spodobał się wykonany przez Macieja Bedyńskiego model MATV. Ale ogromny zachwyt zarówno jurorów jak i zwiedzających wzbudziła kolekcja kartonowych ciągników i traktorów autorstwa Daniela Kozubala.
       Wyróżnieni modelarze za swoje prace otrzymali pamiątkowe puchary, statuetki i dyplomy. Uczestnicy festiwalu chwalili bardzo dobrą organizację imprezy i zapowiedzieli, że za rok w Elblągu znowu się pojawią.
      
      
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajnie, że doczekaliśmy się w E-gu takiej imprezy. Liczę, że stanie się ona cykliczna i będzie gromadzić coraz więcej modeli, Modelarzy i mieszkańców naszego regionu.
 • Fajna impreza, . Mnóstwo świetnych modeli. Gratulacje dla organizatorów i nagrodzonych. I ja tam byłem miód i wino piłem. Pozdrawiam Imielinski Zbigniew Lublin
 • Dzięki wszystkim za przybycie. I zawodnikom i zwiedzającym. To nasz pierwszy festiwal więc pierwsze koty za płoty; )
 • jest jeszcze jakiś sklep modelarski w Elblągu?
 • Niestety, modelarskiego sklepu w Elblągu nie uświadczysz. Można kupić jakieś modele w sklepach zabawkowych, ale to nie to :( Generalnie większość ludzi z naszego miasta zaopatruje się w trójmieście lub robi zakupy przez internet. Takie czasy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  parazzo(2014-06-23)
 • W Elblągu jest RC Drift :D:D:D:D:D:D:D www.facebook.com
 • A kiedyś była taka ogólnopolska sieć sklepów - Centralna Składnica Harcerska. Mozna było kupić tam wszystko do modelarstwa. Od plastkowych - dobrze wykonanych modeli do sklejania - dla poczatkujacy ch / produkcji DDR /, przez bardziej wymagajace Airfix i lakiery Humbrol, po całkiem skomplikowane elementy i modele. A w kioskach " Mały Modelarz " . Ale teraz dzieciaki budują " w komputerze " . Tyle, że wirtualnie. Podziwiam pasjonatów !!!!!
 • @RCFan owszem jest RC Drift, z tymże w Elblągu brakuje jakiegoś normalnego toru, jednak podejrzewam, że w którymś momencie zorganizujemy w końcu jakieś spotkanie gdzieś na parkingu. Sam doprowadzam swój model do używalności i ugaduję się z Twórcą grupy. Fajnie byłoby troszkę nagłośnić taki typ zabawy.
Reklama