UWAGA!

Modlą się i uczą

 
Elbląg, Rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym czas zacząć
Rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym czas zacząć (fot. Anna Dembińska)

Łacina, greka i hebrajski, a także prawo kanoniczne, teologia moralna, homiletyka czy muzyka kościelna. Przyszli księża przez sześć lat pobierają naukę z wielu dziedzin. I to naukę niełatwą. Dewiza św. Benedykta z Nursji "ora et labora "(łac. módl się i pracuj) powinna więc być im bliska. Dziś (19 października) alumni starsi, jak i pierwszoroczniacy rozpoczęli rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

To studia niezwykłe, bo ci, którzy się na nie decydują twierdzą, że Bóg ich tu skierował. Czują wewnętrzną potrzebę służenia Bogu właśnie, ale i ludziom. Taki głos usłyszał m.in. 25-letni Emil Marosz z Kcyni w diecezji bydgoskiej. Wcześniej studiował muzykę, pracował na poczcie, był handlowcem, rozwoził pizzę, ścinał warzywa na polu. Miał też dziewczynę, ale ostatecznie wybrał inną drogę. Pokonał blisko 300 kilometrów, bo - jak twierdzi - Pan Bóg go tu przysłał. Dziś Emil rozpoczął rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.
       - Już wcześniej nosiłem się z zamiarem wstąpienia do seminarium albo do zakonu - przyznaje. - Jednak przyszły ksiądz powinien umieć rozmawiać z różnymi ludźmi więc i sam poznawałem różne zawody. Miałem też dziewczynę. Ostatecznie jednak Pan Bóg tak pokierował moim życiem, że na spokojnie mogę wstąpić do seminarium.
       Przed nim sześć lat trudnej nauki. Ale Emil Marosz wierzy, że wytrwa "z bożą pomocą".

  Elbląg, 25-letni Emil Marosz rozpoczyna pierwszy rok nauki w elbląskim seminarium
25-letni Emil Marosz rozpoczyna pierwszy rok nauki w elbląskim seminarium (fot. AD)

Dziś rok akademicki w WSD w Elblągu rozpoczęło 29 alumnów, w tym czterech na pierwszym roku. Jest to tendencja spadkowa w porównaniu z latami poprzednimi.
       - Kapłaństwo nie jest dziś popularne. Przez mainstream księża są pokazywani jako ci, którzy nie rozumieją ludzi - padło podczas dzisiejszych przemówień duchownych. - Musimy wyjść i głosić ewangelię swoim życiem.
       - Świat jest jaki jest i ksiądz musi być wrażliwy na drugiego człowieka - podkreślał rektor WSD ks. dr Sławomir Małkowski.
       Podczas dzisiejszej uroczystości za 12 lat pracy podziękował były już rektor seminarium ks. dr Grzegorz Puchalski. Były też nagrody dla najlepszych studentów oraz wykłady zaproszonych gości.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czekam na wyzwiska pod adresem Chrześcijan ze strony wyznawców "partii miłości".
 • z pomocą bożą i ojca prowadzącego
 • Chrześcijanie to pojęcie szerokie. Nie wiem jak inni, ale Katolicy sami się wyzywają, już po przyjściu z kościoła, lub w modlitwach _ patrz film " Dzień Świra". ..
 • drogi Katoliku Polski nie mieszaj Nas Chrześcijan w Swoje niecne gierki i intrygi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  juzuś(2016-10-19)
 • Celibat. .. plus teologiczne bajki, kościelna propaganda i poddaństwo instytucji kapłanów. Kościół rzymskokatolicki to nierządnica babilońska. "Ślimak, który kwiaty ślini, Tak ich nie brzydzi, jako ta zuchwała Fałszywa, dawna po cezarach wdowa, Kościół, — bez ducha bożego i słowa. " Juliusz Słowacki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  szimurina(2016-10-19)
 • Współczuję Wam, szczerze, młodzi alumni. Za rok będziecie już wyglądać jak chomiki-nie wiem, co Wam tam dodają do jedzenia- a mówię poważnie. Zaczniecie mówić powolnym, napuszonym tonem itd, itp. Pech jest taki, że -jeśli się nie zmienicie- niedługo będziecie na wyginięciu, jak kiwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  smuteg(2016-10-19)
 • " Musimy wyjść i głosić ewangelię swoim życiem". .Czuję, że ktoś sobie ze mnie jaja robi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  kicha(2016-10-19)
 • Polska dla Polaków, księżyc dla księży.
 • Byłam przeciwna księzom.. bo swoją wiarę wyznawalam w domu. Nie potrzebowałam kościoła by się modlić. Ale gdy poznałam księży z kieleckiej w kościele trójcy swietej- tam aż chce się iść. Posłuchać. Wspaniali księża. Pogadaj pośmieja się, pogadaja, pozwolą się wyplakać. Wspaniała "kadra". Do takiego kościoła chce się chodzić młodym.
 • Kiedy będzie uroczyste kastrowanie alumow ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  9
  Jamaleg(2016-10-19)
 • Bardzo łatwo czepiać się przyszłych księży, a jak trudno czepiać się nieuków i obiboków trzymających się butelki piwa w parku.
 • jaja już podwiązane?
Reklama