UWAGA!

Most się sypie, a pieniędzy na remont brak?

 Elbląg, Tak wygląda obecnie nawierzchnia Mostu Wysokiego,
Tak wygląda obecnie nawierzchnia Mostu Wysokiego, fot. Anna Dembińska

- Stan nawierzchni Mostu Wysokiego pogarsza się z każdym miesiącem. Liczne dziury i ubytki są zagrożeniem dla zdrowia korzystających z tej przeprawy mostowej – pisze w swojej interpelacji do prezydenta Elbląga radny Cezary Balbuza. Czy w budżecie miasta znajdą się pieniądze na remont nawierzchni mostu?

Mosty Wysoki i Niski do użytku oddano oficjalnie po remoncie w lipcu 2013 r., razem ze zmodernizowanym nabrzeżem od strony Bulwaru Zygmunta Augusta. Most Niski od tamtej pory wymagał dodatkowych napraw, o czym pisaliśmy kilkakrotnie. Jak podkreśla w swojej interpelacji radny Cezary Balbuza, stan nawierzchni Mostu Wysokiego jest obecnie w coraz gorszym stanie i pyta prezydenta Elbląga, czy znajdą się w budżecie pieniądze na jej remont.

- Stan nawierzchni Mostu Wysokiego pogarsza się z każdym miesiącem. Liczne dziury i ubytki są zagrożeniem dla zdrowia korzystających z tej przeprawy mostowej. Wygląd tego mostu nie jest też dobrą reklamą miasta dla coraz liczniejszej rzeszy turystów. Po wykonaniu remontu nawierzchni Mostu Niskiego i wyłączeniu go dla ruchu samochodowego pozostały na nim dalej bariery energochłonne. Nie są one ozdobą tego mostu oraz w pewnym zakresie utrudniają ruch pieszych i rowerzystów. Czy i kiedy władze Elbląga przewidują remont nawierzchni Mostu Wysokiego? Czy istnieje możliwość demontażu barier energochłonnych na Moście Niskim - pyta radny Balbuza w interpelacji z 10 września.

W odpowiedzi prezydent Witold Wróblewski zaznacza, że w ubiegłym roku na Moście Wysokim "wykonano niezbędne naprawy cząstkowe nawierzchni drewnianej"

  Elbląg, Most Wysoki,
Most Wysoki, fot. Anna Dembińska

- W związku z dalszą degradacją jego nawierzchni poleciłem pracownikom Departamentu Zarządu Dróg przygotowanie propozycji rozwiązania tego problemu. Po zapoznaniu się z przedstawionymi rozwiązaniami oraz biorąc pod uwagę aktualne możliwości finansowe Gminy Miasto Elbląg podejmę decyzje co do dalszych kroków dotyczących naprawy jego nawierzchni – czytamy w odpowiedzi prezydenta Elbląga.

Prezydent Wróblewski podkreśla również, że nie jest możliwy demontaż barier energochłonnych na Moście Niskim.

- Po zakończeniu remontu jego nawierzchni w czerwcu 2020 roku nastąpiła zmiana w stałej organizacji ruchu drogowego, polegająca na udostępnianiu go wyłącznie dla pojazdów uprzywilejowanych. W związku z powyższym w dalszym ciągu dopuszczony jest ruch pojazdów, a niezbędnym dla jego funkcjonowania jest zastosowanie barier energochłonnych, oddzielających i zabezpieczających ruch pojazdów na jezdni od ruchu pieszych na chodniku. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie, jak również podlega corocznym przeglądom stanu technicznego i nie można żadnych jego elementów użytkowych dowolnie demontować – czytamy w odpowiedzi prezydenta Witolda Wróblewskiego.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)