UWAGA!

Most w remoncie, wodniacy na lodzie (aktualizacja)

 Elbląg, Most w remoncie, wodniacy na lodzie  (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska)

Remont Mostu Niskiego przedłuży się do końca czerwca. Problem w tym, że przez to wstrzymana została żegluga tą drogą wodną, bo mostu podczas remontu nie można podnosić. Co ciekawe, o przedłużeniu prac miasto nie poinformowało wcześniej Urzędu Morskiego, mimo że ma taki obowiązek. Dzisiaj (6 maja) otrzymaliśmy informację w tej sprawie od Urzędu Morskiego. 

O sprawie jako pierwszy napisał portal zalewwislany.pl

 

Bagatalizowanie potrzeb wodniaków

- 1 maja wodniacy płynący z Pętli Żuławskiej na pochylnie Kanału Elbląskiego dowiedzieli się od operatora mostu, że Most Dolny (Niski) - ten od strony Zalewu Wiślanego - nie jest otwierany w ogóle ze względu na remont. Remont Mostu Dolnego w Elblągu miał zakończyć się 20 kwietnia 2020 roku. Polegał na wymianie elementów nawierzchni mostu - drewnianej kostki. Jak wiemy z dobrze poinformowanych źródeł, remont mostu wydłużył się ze względu na wyjazd ukraińskich pracowników i ściąganie na plac budowy pracowników polskich. Intensywność prac przy moście istotnie zmalała. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, prace mogą potrwać do końca maja a być może i do końca czerwca – czytamy w artykule „Skandal w Elblągu. Most zwodzony Niski nieczynny do odwołania bez wcześniejszego powiadomienia”. - Zarządca mostu "zapomniał" poinformować Urząd Morski, Urząd Żeglugi Śródlądowej, RZGW i wodniaków. Problemy z przedłużającym się remontem mostu nie usprawiedliwiają jednak milczenia i braku informacji Zarządu Dróg w Elblągu. Na samym moście tablice informują o normalnych godzinach otwarcia, "jak gdyby nic się nie stało", nie ma żadnej pisemnej informacji o długotrwałym zamknięciu mostu, ani żadnego wyjaśnienia. Całkowite zbagatelizowanie użytkowników dróg wodnych jest nie tylko złamaniem obowiązującego prawa. Jest okazaniem jawnego lekceważenia i wzgardy turystom, o których Elbląg przecież zabiega.

 

Dwa miesiące opóźnienia

Urzędnicy miejscy rzeczywiście przyznają, że nie powiadomili Urzędu Morskiego w Gdyni o przedłużeniu remontu. A to właśnie ta instytucja – ze względu na to że rzeka Elbląg to wody morskie – odpowiada za bezpieczeństwo żeglugi na takich akwenach.

- Faktycznie – z uwagi na obecną sytuację i koncentrację działań na innych polach – doszło do przeoczenia i Urząd Morski nie został poinformowany o przedłużeniu prac. Przekazaliśmy te informacje w dniu dzisiejszym – poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

To jednak sytuacji wodniaków nie zmieni. Most nadal nie jest otwierany dla większych jednostek, bo prace zostały przedłużone z 20 kwietnia na... 29 czerwca.

  Elbląg, Załoga jachtu "Pomuchel" musiała zrezygnować z rejsu na pochylnie -
Załoga jachtu "Pomuchel" musiała zrezygnować z rejsu na pochylnie - fot. P. Salecki (majówka 2020)

- Termin 20 kwietnia uwzględniał potrzeby użytkowników szlaku wodnego, w szczególności jednostek turystycznych. Niestety, wskutek konieczności wprowadzenia rozwiązań zamiennych w nawierzchni mostu w celu zapewnienia skutecznego odpływu wody oraz okoliczności związanych z pandemią, realizacja umowy stała się utrudniona. Faktem jest, że część pracowników wróciło do swojego kraju w obawie przed zamknięciem granic, co wymusiło konieczność znalezienia pracowników na zastępstwo. Wielokrotnie wykonawca robót (firma Kompres z Warszawy - red.) pokonywał również trudności z wypowiedzeniem zakwaterowania pracowników oraz z zapewnieniem dostaw materiałów, które wskutek zaistniałej sytuacji spowodowanej pandemią wirusa ulegały opóźnieniu – informuje Joanna Urbaniak. - Mimo że w interesie wszystkich uczestników wykonywanej naprawy nawierzchni mostu jest jak najszybsze ukończenie robót, konieczne było wydłużenie terminu jej wykonania do 29 czerwca 2020 r. Do tego czasu zostanie wykonana nawierzchnia mostu, po jej wykonaniu sprawdzona zostanie również automatyka mostu w zakresie prawidłowości podnoszenia klap zwodzonych, co potwierdzi ostatecznie możliwość bezpiecznego użytkowania mostu.

Co w tej sprawie zamierza zrobić Urząd Morski w Gdyni? Wysłaliśmy pytania, czekamy na odpowiedzi.

 

Aktualizacja ze środy, 6 maja. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania z Kapitanatu Portu Elbląg, jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni. "Departament Inwestycji w Elblągu nie poinformował Urzędu Morskiego w Gdyni o przedłużeniu prac remontowych związanych z wymianą nawierzchni na moście zwodzonym Niskim w Elblągu oraz o braku możliwości podnoszenia przęseł mostu. Po otrzymaniu pisma z dnia 5.05.2020 r. od wiceprezydenta Elbląga, odnośnie braku możliwości otwierania Mostu Niskiego do 29 czerwca 2020 r., Urząd Morski w Gdyni wystąpił z wnioskiem do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej o wydanie Komunikatu w Wiadomościach Żeglarskich dla żeglarzy i marynarzy o zamkniętym moście" - napisał do nas kpt. ż. w. Aleksander Czerepko, kapitan Portu Elbląg. 

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama