UWAGA!

Mroczni łowcy czy puchate śpiochy? (Opowieści z lasu, odc. 259)

 Elbląg, Mroczni łowcy czy puchate śpiochy? (Opowieści z lasu, odc. 259)
Fot. pixabay.com

Chyba większość z nas zgodzi się z tym, że pobudka to mało przyjemny moment w ciągu dnia, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy mocno zaspani. Wyobraźmy sobie, jak muszą czuć się nietoperze, które właśnie się budzą po przespaniu całej zimy...

- Wzrastająca powoli temperatura powietrza to sygnał dla wielu organizmów w lesie do przebudzenia się z zimowego snu – mówi Jan Piotrowski z elbląskiego nadleśnictwa. - Żeby przygotować się do tak długiego leniuchowania, nasze nietoperze, po uzupełnieniu zapasów, czyli nagromadzeniu odpowiedniej ilości tłuszczu w organizmie, na koniec lata i z początkiem jesieni poszukują miejsca, w którym będą mogły przezimować – dodaje.

Nietoperze szukają miejsc, w których panuje stabilna temperatura i wilgotność. Zimą najczęściej są to miejsca pod ziemią. Mogą to być stare piwnice, studnie, ziemianki, ale także wypróchniałe, głębokie dziuple w starych drzewach, opuszczone nory, czasem strychy i zakamarki starych budynków.

- Nietoperze zapadając w zimowe odrętwienie obniżają temperaturę ciała do wysokości mniej więcej otoczenia, pod ziemią jest to temperatura w okolicach 4 stopni Celsjusza, w tym czasie spowalnia im tętno i zwalniają wszystkie procesy życiowe – opowiada Jan Piotrowski. - Każde przebudzenie w ciągu zimy to dla nich dodatkowy wydatek energetyczny, gdyż muszą znowu podnieść temperaturę ciała. Po takim przebudzeniu w środku zimy uzupełniają wodę i wypróżniają jelita, czasem, jeśli jest taka możliwość, uzupełniają pokarm. Każde wybudzenie jest dla nich niebezpieczne, bo zgromadzony zapas tłuszczu może okazać się niewystarczający do przetrwania zimy – tłumaczy leśnik.

Dlatego jeśli wiemy, że gdzieś w naszym otoczeniu zimują nietoperze, pozwólmy im spokojnie przetrwać ten trudny okres. Zima się kończy i nietoperze powoli wybudzają się z zimowego snu, dzięki czemu wkrótce wieczorami będziemy mogli obserwować tych zręcznych łowców, działających pod przykrywka nocy.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Taki nietoperz jest w stanie złapać do 1000 komarów przez godzinę! Zyski jakie te małe, latające ssaki generują dla Nas ludzi, można liczyć w milionach złotych To niesamowite jak takie małe zwierzątka są pożyteczne dla społeczeństwa.
 • @Gosc863947 - 200 nietoperzy może zamieszkiwać moją okolicę, wiec: 1000 komarów x 8 godzin łowów x 200 nietoperzy = 1600000 komarów!!!! 1 komar waży 2.6 mg, wiec: 1 600 000 komarów x 2,6mg = 10 816 000mg!!!! Czyli 10,816 kg komarów przez jedną noc!!! Te zwierzęta są niesamowite, kocham je!
 • @Gosc863947 - Tak sa bardzo pozyteczne. Dzieki nim mamy koronawirusa
 • @Hjkk - Jesli już idąc Twoją teorią, która zakłada, że to od nietoperzy wziął się koronawirus, to jak możesz winić za to te zwierzęta? Przecież to Chińczycy jedzą wszystko, co się rusza i nie ucieknie na drzewo, wiec jak winić kogoś to ich. A co wolno jeść, a czego nie? O tym mówi np Biblia. Czytasz? Wiesz, coś o tym?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8
  3
  Weź koło i walnij się w czo(2021-02-28)
 • @Weź koło i walnij się w czo - Ooooo to biblia jest też książką kucharską? To dla mnie nowość :D
 • ma ktoś jakiś dobry przepis na zupę z nietoperza?
 • Korona wirus to od całowania psów i lizania się z nimi - zboczenie
 • @Hjkk - Koronawirusa mamy dzięki żołnierzom, którzy rozpylili go w Wuhan podczas odbywających się w tym mieście igrzysk wojskowych. Nie mówili w TVPiS o tej wielkiej imprezie sportowej w Wuhan, która odbywała się na krótko przed ogłoszeniem epidemii nieznanej wcześniej choroby, na którą przyjechało ponad 9 tysięcy żołnierzy z czołowych armii świata? Polacy zdobyli 7 miejsce w klasyfikacji medalowej, a najlepsi żołnierze na świecie, USA, zdobyli dopiero 35,jeśli dobrze pamiętam. Dziwne, myślałem, że reżimowa telewizja będzie się chwaliła takim wielkim sukcesem Polaków.
 • @Hjkk - Nietoperz przyszedł do człowieka i zaraził go koronkowym z premedytacją, bo człowiek chory jest dla diabła łatwiejszym łupem. Wszak nietoperz to diabelski pomiot i wampir skrzydlaty Drakula Palownik wypijający krew dziewic i młodych chłopców, którzy mogliby zostać klerykami ze względu na czystość myśli i czynów. .. Potwierdza to choćby i tytuł tej notatki, mroczni łowcy. ..
 • Prawdopodobnie wojsko USA chciało rozwalić w ten sposób Chiny, które stały się supermocarstwem, ale nie spodziewali się, że Chiny są na tyle bogate, a Chińczycy na tyle mądrzy, że opanują epidemię w ciągu kilku miesięcy.
Reklama