UWAGA!

Na polderach i w podcieniach - posłuchaj!

 
Elbląg, Dom podcieniowy w Stalewie pochodzi z połowy XVIII wieku i należy do największych na Żuławach
Dom podcieniowy w Stalewie pochodzi z połowy XVIII wieku i należy do największych na Żuławach (fot. AJ)

Przejeżdżając przez Żuławy, bacznie się rozglądajmy. Wciąż jeszcze zobaczymy tu resztki zabytkowej architektury wiejskiej, która nieuchronnie chyli się ku upadkowi. A tego, co można i warto obejrzeć na Żuławach, dowiesz się z książki, którą wydał Klub Nowodworski.

Publikacja Na polderach i w podcieniach - krajobraz i architektura Żuław powstała dzięki projektowi Przywrócić szacunek zabytkom w delcie Wisły. Jej autorami są: dr Jerzy Domino i dr Dariusz Piasek.
       Z Markiem Opitzem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski i doktorem Jerzym Domino, elbląskim historykiem sztuki oraz konserwatorem zabytków, rozmawiała Agnieszka Jarzębska z portalu kulturalnego eŚwiatowid.pl.
      
       Książka liczy 100 stron i można ją kupić w Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim. Kosztuje 10 zł. Biblioteki żuławskie otrzymały ją bezpłatnie.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • MARECKI Dziękuję za wydanie tej książki. Cieszy fakt, że pomimo trudności i bardzo dużych kosztów w porównaniu z budową zwykłego domu w ostatnim czasie powstały nowe domy podcieniowe we Władysławowie czy Osicach. Kilka innych zostało odnowionych ( Żuławki, Orłowo - w trakcie, czy Cyganek. Obawiam się jednak, że jest to kropla w morzu potrzeb bo każda zima powoduje degradację kolejnych domów. Moja fotogaleria która powstawała w latach 2003-2004 dobitnie to pokazuje. Kilku domów już nie zobaczymy w przestrzeni Żuław :-(. Pamiętajmy też, że domy podcieniowe są także na Wysoczyźnie Elbląskiej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    MARECKI(2014-01-16)
Reklama