UWAGA!

Na rondzie zgasną światła

 
Elbląg, Na rondzie zgasną światła
(fot. Michał Skroboszewski)

Sygnalizacja świetlna w Elblągu niemal od zawsze wzbudza emocje mieszkańców miasta. Negatywne. Jest szansa, że przynajmniej jedno z krytykowanych rozwiązań ulegnie poprawie. Chodzi o rondo Browarna, Robotnicza, Teatralna.

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na absurdalne (jego zdaniem) rozwiązanie na tym rondzie: "Otóż znajduje się tam sygnalizacja świetlna uruchamiana przez pojazd szynowy (tramwaj). Chodzi mi głównie o sygnalizację dla pieszych i rowerzystów. Składa się ona niepotrzebnie z dwóch etapów. Pierwszy zgodny z prawem znajduje się za linią tramwajową ale drugi etap już po przejściu przez linię tramwajową zakazuje przejścia przez ulicę Browarną pomimo, że samochody również mają w tym czasie światło czerwone i każdy stoi. Światło dla pieszych czerwone gaśnie równocześnie ze światłem czerwonym dla pojazdów i dochodzi do nieporozumień" - napisał do redakcji pan Roman.
       Sygnalizacja na wymienionym przez czytelnika przejściu składa się tylko ze świateł czerwonych, które włącza wjeżdżający na znajdujące się tam przystanki tramwaj. Generalnie światło ma zapewnić bezpieczeństwo pieszym przechodzącym przez tory. W czasie, kiedy tramwaj nie jedzie, światło się nie świeci, a piesi przechodzą przez tory i ul. Browarną dbając o bezpieczeństwo we własnym zakresie.
       Dla pieszych, którzy przeszli tory tramwajowe, a czerwone światło „złapało” ich przed przejściem przez ulicę, to stali... niepotrzebnie. Bo stały też samochody (też miały czerwone światło), które chciały wjechać na rondo.
       Teraz sytuacja ma się zmienić.
       - Do końca przyszłego tygodnia, na razie na próbę, zostanie wyłączona sygnalizacja dla pieszych na ul. Browarnej przy rondzie – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Jeżeli takie rozwiązanie nie spowoduje utrudnień w ruchu, to jest duża szansa, że zostanie na stałe.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jeszcze przy moście Unii Europejskiej zmieńcie!
 • Wiadomość roku. Sygnalizacja swietlna, mój Boże 30 sekund kogoś zbawi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  17
  Róża (2018-06-07)
 • jadac z Kauflanda na Leczycka stosisz na KAZDYCH swiatlach bez wzgledu na pore i dzien tygodnia, a pozniej sie dziwia ze Bema zakorkowana, . ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  4
  jakokomisjapanuzabraniam(2018-06-07)
 • A jakie to niby ma spowodować utrudnienia w ruchu? To w tej chwili piesi mają utrudniony ruch przez czerwone na ulicy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  Manuekkk(2018-06-07)
 • @jakokomisjapanuzabraniam - Jedź obwodnicą Elbląga nie będziesz miał żadnych świateł na trasie Kaufland - Łęczycka (Kaufland-Nowa-Ofiar Sprawy elbląskiej-Stoczniowa-Wałowa-Most Dolny-Orla-Nowodworska-Kazimierzowo-obwodnica-Pasłęcka-Rawska-Łęczycka)
 • jedynie likwidacja linii tramwajowej na ulicy Browarnej może poprawić płynność ruchu pojazdów kołowych i przejść dla pieszych, aktualnie pomimo wydatkowania wielu milionów jest okropnie, jak w żadnym innym mieście w Polsce, lepsze hinduskie Święte Krowy łażące po ulicach niż Elbląskie Tramwaje !!!!! Hero (Heronim Zabiełło)
 • |Romek chyba podłapał mój komentarz pod artykułem o przejściach dla pieszych, opisałem tam światła o których mowa powyżej. Świetna robota, bezpieczeństwo pieszych się zwiększy, kierowcy też zyskają !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  kierowcaffff(2018-06-07)
 • Proponowałabym nad zastanowieniem się jak usprawnić światła na ulicach 12 lutego i Hetmańska. Fala czerwonych świateł, na jednym zielonym ruszasz, a drugie się właśnie przełącza na czerwone. Porażka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  kierowca001(2018-06-07)
 • dlaczego przejścia dla pieszych w Elblągu nie są malowane w 3 d. Czy to takie trudne a jak bezpieczne. Piesi chyba ważniejsi i ich bezpieczeństwo.
 • cóż kierowcy daltoniści i tak jadą na czerwonym-non stop a policji brak.
 • Nie rozumiem: ". .. drugi etap już po przejściu przez linię tramwajową zakazuje przejścia przez ulicę Browarną pomimo, że samochody również mają w tym czasie światło czerwone. .. ". AUTORZE!!! A GDZIE TY TAM WIDZIAŁEŚ JAKIEKOLWIEK ŚWIATŁO DLA SAMOCHODÓW ZJEŻDŻAJĄCYCH Z RONDA W ul. BROWARNĄ!!!!????!!!! No chyba że dziś zamontowali. Ale o 13:00 jeszcze nie było. Światła dla samochodów w tym obrębie są dwa. Jedno jeśli jest czerwone zakazuje WJAZDU na rondo od strony Robotniczej, drugie WJAZDU na rondo z Browarnej. Jak jestem na rondzie i chcę wjechać w Browarną, TO NIE MAM ŻADNYCH CZERWONYCH, RÓŻOWYCH, FIOLETOWYCH I INNYCH ŚWIATEŁ!!!! Cytowany fragment miałby sens, jakby czerwone było RÓWNIEŻ dla samochodów opuszczających rondo w kierunku BROWARNEJ. No.
 • Głupi jak but jesteś
Reklama