UWAGA!

Na rower z portEl.pl : Na Goplanicę (odc. 2)

 Elbląg, Jezioro Goplanica,
Jezioro Goplanica, fot. Anna Dawid

Dzisiaj kolejny odcinek naszego cyklu Na rower z portEl.pl. Jest on dedykowany przede wszystkim początkującym rowerzystom. Tym razem proponujemy wycieczkę do Jagodnika, zerkniemy też, co słychać nad jeziorem Goplanica. Zobacz zdjęcia. 

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na ścieżce rowerowej na ulicy Fromborskiej. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w ulicę Okrężną i jedziemy aż do skrzyżowania z ulicą Jagodową. Trasa wiedzie drogą asfaltową, jest na niej kilka łagodnych wzniesień, ale pokona je nawet mało „wprawiony” rowerzysta. Po obu stronach drogi mijamy rodzinne ogródki działkowe, nie ma tu dużego natężenia ruchu. Z Okrężnej skręcamy w lewo w ulicę Jagodową, z niej do Jagodnika mamy już prostą drogę, szlakiem Green Velo. Mijamy Nadleśnictwo Dąbrowa oraz leśny parking, gdzie możemy na chwilę odpocząć i delektować się ciszą i przyrodą.

Zanim dotrzemy do Jagodnika, możemy skręcić z naszej trasy i zatrzymać się nad jeziorem Goplanica. Jest ono bardzo malowniczo położone, na terenie Parku Krajobrazowego Buki Wysoczyzny Elbląskiej. Wracamy na naszą trasę: do Jagodnika czeka nas lekkie wzniesienie. W samej wsi warto zrobić sobie dłuższy przystanek.

Jagodnik to jedna z najstarszych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej. Zachowało się tutaj kilka budynków sprzed 1945 r., jak i głaz upamiętniający żołnierzy pruskich poległych w I wojnie światowej, a pochodzących z tej miejscowości. Wioskę na przestrzeni lat dotykały różne nieszczęścia. W 1867 r. plaga głodu, w 1872 r. dotarła tu epidemia czarnej ospy, podczas której wielu mieszkańców straciło życie. Pochowani zostali na pobliskim wzniesieniu, obecnie uporządkowano to miejsce i otoczono opieką. W 1819 roku w Jagodniku powstała szkoła, w 1843 r. ją rozbudowano. We wrześniu 1905 r. okolicę odwiedził cesarz Wilhelm II, który wraz ze sztabem wojskowym obserwował manewry odbywające się w tej okolicy.  Dzisiaj Jagodnik to urokliwa wieś, specjalizująca się w agroturystyce. Możemy tu odpocząć w wiacie MOR, czyli Miejscu Obsługi Rowerzystów na trasie szlaku rowerowego Green Velo. 

Wracamy do Elbląga, przez Krasny Las, ścieżką asfaltową, która biegnie przez las. Jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego, jednak aktualnie ze względu na remonty prowadzi tędy objazd do Jagodnika. Może nas niekiedy minąć auto. Zachowajmy więc ostrożność. Tą drogą dojedziemy aż do ścieżki rowerowej na ulicy Fromborskiej, która zaprowadzi nas do Elbląga. Poniżej orientacyjna mapka wycieczki. 

 

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajny opis ze szczegółami plus ciekawostki historyczne. Dzięki!
 • Bardzo fajna trasa, ale w artykule brak chociazby podania jej dlugości w km i orientacyjnego czasu przejazdu. Elblag ma naprawdę świetne polożenie i piekne okolice, ale niestety malo i nieumiejetnie rozreklamowane turystycznie co jest winą kolejnych władz miasta i okolicznych miejscowości, nie mówiąc już o radnych i poslach. Gdyby bylo innaczej droga nad Zalewem z Tolkmicka do Fromborka już dawno by funkcjonowala, miedzy Gorą Chrobrego, a Gęsia dzialalaby kolejka linowa, a na wspomnianym Chrobrym stalby Zajazd z tarasem widokowym, gdzie elblązanie spotykaliby się w weekendy na obiadach rodzinnych. Niestety Elbląg i okolice to przyklad niewykorzystanych szans, Może przekop coś tu zmieni w co raczej wątpię, bo ludzie decyzyjni niestety nie ci na jakich Nasze Miasto zasługuje.
 • Władze się zmieniają a Departament Turystyki nie zmienia się i konsekwentnie ma gdzieś turystykę i rekreację
 • te kawały o rowerzystach sa zabójcze :Teściowa jedzie na rowerze. Zatrzymuje ją zięć i pyta: - Gdzie mama jedzie? - A na cmentarz, synku. - To dobrze, ale kto przyprowadzi rower?!
 • Moja ulubiona podobna trasa, tylko że zaczynam od drugiej strony i oczywiście z Zawady. Kawałek Odrodzenia, Ogólna, Fromborska, Krasny Las, Jagodnik, Okrężna, Królewiecka, Fromborska, Ogólna, Odrodzenia. Trochę ponad godz jazdy. W zeszłym roku, latem i jesienią było znacznie dłużej. Taki był "wysyp "prawdziwków. : )
 • Może by tak przy okazji zrobić petycję do prezydenta Elbląga w sprawie zakazu budowy ścieżek rowerowych z kostki brukowej. Takie atrapy ścieżek to zmora rowerzystów. Ścieżki rowerowe powinny być z asfaltu jak w innych miastach.
 • jak powinny wygladać ściezki rowerowe wzdluż szos wystarczy pojechac do "biednych "wschodnich Niemiec i zrobić tak u nas. A jak na szerokości metra drozki asfaltowej nas nie stać, to proponuję oszczędniejszą, szwedzką. Urzędnicy Ratusza tam jeżdzili slużbowo i jeżdzą, ale żeby jakiś efekt był z tych delegacji, to sorry, zerowy.
 • @fghh - Dlaczego w Wolsce jest nakaz budowania wszystkiego, co się da z kostki rozruchowej. .. wróć!. .. brukowej, to pięknie wytłumaczono na kanale CW TV 24.Kostka jest idealna podczas kontrolowanych odgórnie rozruchów. Zauważ, że w USA chodniki są budowane z wielkich betonowych płyt, którymi nie da się rzucać, ale nawet sami terroryści. .. wróć!. .. protestujący zdziwili się, że akurat prz trasach, po których chodzili demolować i rabować. .. wróć!. .. walczyć o sprawiedliwość, pojawiły się nagle, oczywiście całkowicie przypadkowo i nieplanowanie, całe palety cegieł. Są nagrania na YT i LiveLeaks z tych protestów nagrywane przez osoby niezależne. Warto przyglądać się im uważnie.
 • nic nie potrafią jełopy, za co się wezmą to w g. .. o się obraca, kiedy wreszcie zrobią z nimi porządek?
 • Długość trasy to jakieś 14 km. Trasa jest ciut pod górkę. Na piechotę 2h. 30 min.
 • A ja bym go oferował zapyziałym urzędasom
 • Mała korekta, Goplanica to Teren Parku Krajobrazowego Wysoczyzna elbląska. Rezerwat Buki Wysoczyzna Elbląskiej to okolice Kadyn 😉
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Wiem bo wiem(2020-06-07)
Reklama