UWAGA!

Na Święto Flagi 

 Elbląg, Na Święto Flagi 
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Na wieży elbląskiego ratusza wiszą dwie flagi: flaga Polski i flaga Elbląga, obie biało-czerwone. Tak bowiem złożyło się, że barwy Polski i barwy miasta Elbląga są do siebie podobne. Ale to tylko piękny przypadek, bowiem geneza i symbolika tych barw są zupełnie różne.

***

I nigdy nie będziesz biała,

i nigdy nie będziesz czerwona,

zostaniesz biało-czerwona

jak wielka zorza szalona,

czerwona jak puchar wina,

biała jak śnieżna lawina,

najukochańsza, najmilsza,

biało-czerwona”.

 

Konstanty Ildefons Gałczyński „Pieśń o fladze” napisał w roku 1944 w obozie Altengrabow, w najtrudniejszym dla Polaków okresie, gdy symbole narodowe miały charakter relikwii. Powstanie Warszawskie, bitwa pod Monte Cassino, walka o niepodległość... Nawet najmniejszy znaczek na kurtce w kolorach bieli i czerwieni otaczany był wielką czcią. W czasach PRL-u, w Poznaniu w roku 1956, w Gdańsku, Gdyni i Elblągu w roku 1970, czy 10 lat później, gdy rodziła się Solidarność, flaga narodowa była symbolem wolności, niepodległości i niezależności od władzy. Nieprzypadkowo biel i czerwień pojawiły się na znaczku „Solidarności”.

Prawo pozwala na eksponowanie flagi narodowej codziennie i w dowolnym miejscu, nawet na prywatnym balkonie. Warunkiem jest tylko otoczenie jej należną czcią. Są nieodłącznym atrybutem kibiców, zabierane są na wycieczki zagraniczne i pielgrzymki. Ale czy wiemy, od kiedy Polacy jednoczą się pod biało-czerwoną i co te barwy oznaczają?

 

Symbolika flagi

Kolor biały – to kolor orła, będącego godłem Polski. To również kolor Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła prezentowane były na czerwonych tłach tarczy herbowej. Stąd biały kolor, będąc ważniejszym jest na fladze u góry, ponad kolorem tła – czerwienią. Takie oto polskie barwy narodowe z ich symboliką Sejm Królestwa Polskiego uchwalił 7 lutego 1831 r., w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, a jej najdzielniejsi synowie walczyli w powstaniu listopadowym o niepodległość ojczyzny. Specjalna ustawa określająca barwy narodowe jako sprawę nadrzędną otrzymała takie brzmienie:

 

Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu Komisyi Sejmowych zważywszy potrzebę nadania jednostajnej odznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.” Ale już wcześniej, bo w 1792r., w rocznicę Konstytucji 3 Maja polskie patriotki czerwone suknie przepasały białymi szarfami.

Podczas powstania listopadowego polskie wojsko wystąpiło już z biało-czerwonymi wojskowymi kokardami. Mówiono wtedy, że biel symbolizuje „dobro i czystość narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców Polski”. W heraldyce biel jest oznaką czystości, uczciwości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza dzielność, żarliwość i poświęcenie. Toteż oprócz genezy barw Polski, czyli białego orła i Pogoni oraz czerwonych tarcz herbowych Polski i Litwy, ważna jest ich symbolika określająca najpiękniejsze cnoty, które powinny przyświecać życiu każdego Polaka.

Biel i czerwień w różnej konfiguracji towarzyszyły polskim wojskom od przełomu XIII i XIV wieku, gdy na czerwonym sztandarze malowano białego orła. Jednak oficjalnie jako symbol państwowy uznane zostały dopiero w roku 1919.

 

Flaga i herb Elbląga

Barwy Elbląga także przejęte zostały z herbu. Wprawdzie na pierwszej pieczęci, którą mieszczanie stemplowali ważne dokumenty, widniała koga ze rufowym sterem i żeglarzem na pokładzie, ale nie można powiedzieć, że był to herb miasta. Prawie identyczną kogę na swych pieczęciach mieli wówczas mieszkańcy wielu portowych grodów. Herbu użyto po raz pierwszy w roku 1328 lub 1367. Była to sekretna pieczęć miasta Elbląga. Na podzielonej na pół herbowej tarczy widnieją dwa równoramienne krzyże. Dolne pole pokryte jest siecią.

Pieczęcie nie mają barw, służą do odciskania w wosku lub laku. Ale barwy naszego miasta znamy z ówczesnej literatury: z zamieszczonego w Kronice Jana Długosza opisu zdobytej w bitwie pod Grunwaldem chorągwi elbląskiej oraz z ilustracji w Księdze Czynszowej z roku 1417 i w Księdze Łąkowej z roku 1421. Na XV-wiecznych ilustracjach w herbie Elbląga są dwa równoramienne krzyże: czerwony na górnym – białym polu i biały na dolnym – czerwonym. Oba pola są czyste, tzn. nie ma na nich ani siatki, ani szrafury. Ta na herbie pojawiła się dopiero w wieku XVI w wyniku błędu, tj. przeniesienia z pieczęci sposobu oznaczania koloru czerwonego. Pomimo sprzeciwu historyków i heraldyków, siatka na tarczy herbowej pozostała. Nadano jej nawet złoty kolor.

Barwy herbu Elbląga – biel i czerwień, to barwy miasta Lubeki. To Lubeczanie przyczynili się do powstania Elbląga oraz wspierali miasto w staraniach o rozwój i autonomię wobec zakonu krzyżackiego. Niezależność ta była ograniczana, co znalazło odzwierciedlenie w herbie: dwa krzyże są symbolem zwierzchności zakonu nad miastem. O złotej sieci na dolnym polu już mówiliśmy – to wynik błędu.

Na fladze miasta, która początkowo była proporcem, później sztandarem wojsk i banderą floty, były dwa pola: górne białe i dolne czerwone oraz dwa równoramienne krzyże, na białym – czerwony, a na czerwonym polu biały. Krzyże te umieszczane były początkowo centralnie, a później w pobliżu drzewca.

Do swojej historycznej flagi nasze miasto powróciło w roku 1993, przed jednym ze zjazdów Związku Miast Polskich. Wówczas to uzupełniono Statut Miasta o punkt brzmiący: Flagą Miasta jest prostokątny biało-czerwony płat tkaniny z dwoma krzyżami osadzonymi jeden nad drugim bliżej drzewca. Czerwony równoramienny krzyż znajduje się na polu białym, a biały na czerwonym.

Barwy flagi narodowej określają dziś współrzędne trójchromatyczne. Barwy Elbląga nie zostały w ten sposób opisane. Dlatego jakże często są to barwy identyczne. I choć różną mają genezę i różną symbolikę, jakże pięknie do siebie pasują.

 

Jak prezentować flagę

Flagi – i ta państwowa, i ta miejska, czy europejska mogą dziś wisieć w dowolnym miejscu i czasie, ale otaczać należy je czcią i szacunkiem. Flagę winno się zdejmować podczas ulewy, śnieżycy i silnego wiatru. Nie powinna być brudna lub zniszczona. Jeśli pozostawiamy ją na noc, powinna być oświetlona tak, by widać było jej barwy. Flagę zdejmuje się lub opuszcza do połowy podczas żałoby narodowej. Może być też na niej zawieszony wówczas kir, czyli czarna wstęga.

Flaga nie może dotykać ziemi, również wciąganie na maszt tak musi się odbywać, by nie dotknęła podstawy masztu. Przy tej ceremonii oraz przy opuszczaniu, a także wnoszeniu flagi do pomieszczeń należy zamilknąć, stanąć na baczność, a mężczyźni winni zdjąć okrycie głowy. To podstawy wychowania patriotycznego, więc nie musi padać żadna komenda.

Flaga wieszana w pionie powinna mieć białą barwę na zewnątrz masztu, a mocowana bez masztu – czerwony kolor po prawej stronie od strony patrzącego.

A co jeśli mamy kilka flag, np. kilku krajów, albo flagę Polski, Unii Europejskiej i flagę Elbląga? To opisuje protokół flagowy: flaga Polski jako najważniejsza będzie w tym wypadku w środku, po lewej stronie (patrząc z zewnątrz) flaga Unii Europejskiej, a po prawej – flaga Elbląga.

Gdy przyjmujemy gości, flaga gospodarzy jest pierwsza (po prawej stronie, patrząc z miejsca usytuowanego za flagami). Flaga narodowa jest także z tej strony, jeśli towarzyszy jej flaga Unii Europejskiej. Oba maszty powinny być jednakowej wysokości i obie flagi tej samej wielkości.

I jeszcze jedno. Polska ma oficjalnie dwie flagi: biało-czerwoną do użytku w kraju i taką samą, ale z orłem w koronie na białym polu. Tę drugą do użytku poza granicami państwa.

Juliusz Marek

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski
  • Za ciebie Za ciebie przelewano polską krew byłaś całunem konających żołnierzy i biłaś blaskiem czerwieni i bieli na polach bitew polskich rubieży. Za ciebie wielu oddało swe życie biało-czerwona Flago Narodowa niejeden Polak do piersi cię tulił przed wrogiem jak bóstwo narodu cię chował. Dumnie od wieków łopoczesz na wietrze przed Polskim Narodem w wojnie i pokoju tyś szła na czele i cięłaś powietrze gdy polski żołnierz szedł do boju. A kiedy konał do piersi cię tulił jak matkę drogą cię całował w śmiertelnym uścisku ręce zaciskał ostatkiem sił pod mundur cię chował. Tyś naszą dumą Biało-czerwona naszą ikoną narodową przed tobą naród pochyla głowę tyś naszą Flagą Narodową. Henryk Siwakowski
  • Zabłysłaś krwią. Zabłysła krwią biało-czerwona załopotała na wietrze a nad nią orzeł bielik duma narodu na chwilę przeciął powietrze. Jakżeś niezwykła flagą jest nasza biało -czerwona przez wieki do boju na czele szłaś i nikt cie nie pokonał. Zbroczona krwią synów poległych na piersi całunem byłaś czasem zwinięta zniweczona ciągle wracałaś żyłaś. W najgorszych chwilach naszej historii wciąż łopotałaś na wietrze przy rytmach Mazurka Dąbrowskiego tys cięła polskie powietrze. Nie jeden za ciebie oddał swe życie i ranny do serca cię tulił jak matkę najdroższą przyciskał do piersi do krwią zbroczonej koszuli. A w chwilach grozy naszej historii klękał przed tobą ze łzami całował składał w kopertę i pod mundurem na piersi swojej chował. Przetrwałaś wieki i lata wojny dzisiaj przed tobą pochyla się głowa witaj nam nasza hołd ci składamy biało-czerwona Flago Narodowa. Henryk Siwakowski.
  • O której przemarsz ? 12 czy 17?
  • Wielu zapomnialo co to patriotyzm i wartosci ! Dzieci ani młodzież kompletnie bez pojęcia! Może jakiś znikomy procent!
  • Najsilniejsza gospodarka, najsilniejsza armia, najsilniejszy głos w Europie. To wymaga odwagi, siły i umiejętności. Tylko tyle można by powiedzieć, bo wszystko to mamy. Polski potencjał jest niezaprzeczalny, a my wiemy, jak go uruchomić. Wiemy, co robić. Rozbudujemy polski przemysł - zapewniał premierDT w orędziu.... ŚmiaćSię czyPłakać? Tymczasem FilozofiaWyprzedaży majątkuNarodowego w prywatneRęce towarzyszyObozowiDT od jego początków. Już wKLD wspierałGorąco tzw. planBalcera. To wówczas za bezcenWyprzedawano dobrze prosperująceZakłady a społeczeństwoWpędzając wBezrobocie. GdyPOPSL przejmowałaStery w kraju, państwo miałoUdziały w 1343przedsiębiorstwach. Gdy 8lat później oddawałaWładzę, państwowychFirm było zaledwie393.Oznacza to, że przez 2kadencje rząd POPSLwyprzedał aż 950spółek.. więc co rozbudujemy polskiPrzemysł którego nieMa.... ???
  • Ludności elbląska! Nauczcie się chodzić prawą stroną chodnika i po prawej stronie ustawiać się na przejściach dla pieszych.
  • W Polsce aż kipi odSymboli. FlagiKotwiceOrły wKoronie. Uliczne pochody, biało-czerwone profile w mediach społecznościowych, patriotyczneKoszulki z napisem "PolskaWalcząca". Słowa oBogu i OjczyźniePadają często i głośno. Tylko jedno rzuca się w oczy - brakujeCzynów. Zbyt wielu z nas myli dziś utożsamienie się z wartością, z realnym działaniem na jej rzecz. A między jednym a drugim jest przepaść. PatriotyzmNa pokaz - bezOfiary, bez treści:"KochamPolskę!", "Jestem dumny z byciaPolakiem!" - deklaracje padają ochoczo. Ale ilu z tych, którzy to mówią, angażuje się realnie w sprawy swojego kraju?Zamiast tego, większość konsumujePatriotyzm jako produkt kulturowy. Jakby koszulka z orłemByła wystarczającą formąWalki oOjczyznę. SymboleTylko wtedy mają moc, gdy idą za nimi czyny. Dziś jednak za często używamySymboli jako tarczy ochronnej. Ale symbolSam nie zbudujePolski. CzasPrzebudzenia: z deklaracji do działania. NaródKtóry zatrzymał się na utożsamianiu się z wartościami, a nie na ich urzeczywistnianiu, staje się łatwymCelem dla zewnętrznychInteresów. Polacy powinni zacząć żyć w prawdzie i pracować na rzeczSuw. eren. ności - w codziennych decyzjach, w rodzinie, w pracy, w lokalnej społeczności. Nie potrzebujemy kolejnych wielkich deklaracji. PotrzebujemyArmię ludziCzynu. Ludzi, którzy zbudują nowąPolskę od podstaw, w ciszy, konsekwentnie, bez oklasków.
  • @Podstawy - a jaka ludność pyta? angielska?
  • Ja bym powiedział że biel reprezentuje uczciwość a czerwień- męstwo. Jak te dwie cnoty będą na miejscu wszystkie inne też. Uczciwość i męstwo uzupełniają się na wzajem. Dziś panuje moda na demonstrowanie patriotyzmu flagowego za którym niestety nie zawsze podążają opisane powyżej cnoty. Obrazek - wytatuowani zolnierz polski wciąga na maszt flagę polską. Żołnierz zadbał by flaga była czyściutka ale swoje ciało ozdobił rytami. Czy ktoś taki będzie za te flagę walczył i ginął jak by nadszedł taki czas?
  • A ja dziś spacerowałem po Elblągu i było mi bardzo smutno. Jeszcze kilka lat temu wszystkie pojazdy ZKM-u, bardzo dużo samochodów prywatnych i firmowych jeździło z Biało-Czerwonymi flagami i chorągiewkami! Dziś takich pojazdów już praktycznie nie widać - jechał przez Bema jeden autobus i gdzie nie gdzie pojedyncze, z rzadka samochody z powiewającymi chorągiewkami. Jest to efekt polityki "patriotycznej" ekipy, która przez 8 lat naginała ten biedny patriotyzm na własne potrzeby!!! Takie"dzwony", jak Czarnek "Lubelski" - troglodyta, z wyglądu traktorzysta z podlubelskiego POM-u, czy intelektualista specjalnej troski - niejaki Maciarewicz (nie poprawiać) Antoni, doprowadzili do tego, że ludzie wstydzą się wywieszać Barwy Narodowe, żeby przypadkiem ich nie przyPiSano do tej głęboko zaburzonej organizacji!!! Brawo Kaczyński - czy o to tobie chodziło?!!!
  • @Stefan Patera - Autobusy obsługujący linie miejskie nie należą do ZKM a do Po KS Gostynin. Podwykonawcy nie zależy by było patriotycznie, zależy by kasa i cyferki ma koncie się zgadzały za wozokilometr. Oczywiście ZKM to spółka z. o.o. , która w praktyce... nic nie może... nakazać przewoźnikowi.
Reklama