UWAGA!

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie apelu do ministra

 Elbląg, Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie apelu do ministra
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Na czwartek, 19 stycznia, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu zwołał nadzwyczajną sesję. Radni mają przegłosować uchwałę z apelem do ministra aktywów państwowych. Chodzi o przyszłość elbląskiego portu.

Przypomnijmy, że nadal trwają negocjacje rządu z samorządem w sprawie przejęcia większościowego udziału w Zarządzie Portu Morskiego przez Skarb Państwa w zamian za dokapitalizowanie spółki kwotą 100 mln złotych z przeznaczeniem na inwestycje w porcie. Do władz miasta od Andrzeja Śliwki, wiceministra aktywów państwowych, trafił projekt listu intencyjnego w tej sprawie, którego treść jest objęta klauzulą poufności.

Grupa ośmiu radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego w piątek złożyła do przewodniczącego Rady Miejskiej wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której radni mają przyjąć uchwałę z apelem do ministra aktywów państwowych o zdjęcie klauzuli poufności w tej sprawie.

Podkreślić należy, że uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wszelkie kwestie związane z dobrem naszego Miasta i społeczności lokalnej są bliskie radnym Rady Miejskiej w Elblągu. Sprawa elbląskiego portu i jego rozwój jest dla Rady szczególnie ważna. Dlatego też, celem wypracowania stosownego stanowiska w kwestii przyszłości portu w Elblągu, oraz chęci współpracy przy kolejnych etapach projektu, Rada Miejska w Elblągu zwraca się do Ministra Aktywów Państwowych o zniesienie klauzuli poufności w projekcie ww. listu. Takie działanie pozwoli Radzie na zajęcie stanowiska przy jednoczesnym zachowaniu jawności działania organów gminy” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, która ma być głosowana na czwartkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miejskiej.

- Pan prezydent spotkał się ze wszystkim klubami radnych, by przedyskutować tę sprawę. Wszystkie kluby przychyliły się do tego, by poprzez uchwałę na nadzwyczajnej sesji zaapelować do pana ministra o zdjęcie klauzuli poufności. Moim zadaniem jako przewodniczącego było jej zwołanie w terminie do 7 dni od złożenia wniosku przez grupę radnych. Chcielibyśmy jawnie dyskutować o przyszłości portu – powiedział nam Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

- Naszym zdaniem pan prezydent od razu po otrzymaniu projektu listy intencyjnego powinien wystąpić do pana ministra z wnioskiem o zniesienie tej klauzuli - mówi Marek Pruszak, przewodniczący klubu PiS. - Sprawy związane z przyszłością portu elbląskiego powinny toczyć się przy otwartej kurtynie, a Rada Miejska powinna mieć możliwość opiniowania i podjęcia decyzji w tej sprawie, bo chodzi o majątek znacznej wartości. Jesteśmy za tym, aby jak najszybciej ustalić szczegóły z panem ministrem.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • klauzula poufności czytaj kto komu ile da
 • Przyszła koza do wożą. Tylko odpowiednie zarządzanie portem przez fachowców wytypowanych przez nasz rząd gwarantuje odpowiednią dynamikę rozwoju elbląskiego portu. Jeśli chcemy by Elbląg był przysłowiową perłą w koronie portów Rzeczypospolitej to jak najprędzej miasto powinno go przekazać na rzecz państwa. Inaczej ta ogromna szansa przejdzie nam koło nosa a konfitury będzie wyjadać nasza konkurencja.
 • GM rozumie, że Rada zna wyniki ekonomiczne parkingu dla TiRów oraz rokowania na przyszłość w obecnej, wspaniałej lokalizacji i na tej podstawie wnioskuje by kolejne pieniądze spuszczać do klozetu tak sprytnie, by się nie zapychał... znaczy uczciwi podatnicy nie połapali się, że ich pieniądze, na które oni ciężko pracują i pracować będą ich dzieci i wnuki, zasilają kanalizację sanitarną...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  7
  GłębokaMyśl(2023-01-16)
 • @TeofilSkorupa - Niech może przekaże po fakcie pogłębienie rzeki przez państwowy Urząd Morski. A nie 100 milionów ma pójść na coś, do czego rząd jest zobowiązany ustawami
 • @TeofilSkorupa - Myślisz, najdroższy Teofilu, o brązowej perełce twojego autorstwa... Parking dla TiRów jako port w obecnej lokalizacji to absolutna pewność ponoszenia strat przez wiele lat, jednak z całą pewnością będzie niewielka grupka ludzi, którzy z tej hucpy nieźle żyć będą.
 • @TeofilSkorupa - No można by tak napisać o Twoich skamlających do Brukseli w temacie KPO. Skończyło się rumakowanie i wygrażanie UE.
 • Samorząd nie może podejmować decyzji na jakieś tajne dokumenty słuszna decyzja o zdjęciu klauzuli tajności dokumentów wiceministra- My Suweren, Elblążanie, Wyborcy sami ocenimy czy ta propozycja jest dobra czy też nie! Wszystko musi być jawne, transparentne....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  7
  Fan_Gargamela_z_PO(2023-01-16)
 • @TeofilSkorupa - Ciebie trzeba leczyć. Odciąć od klawiatury bo sam sobie szkodzisz tą mitomanią.
 • "Do władz miasta od Andrzeja Śliwki, wiceministra aktywów państwowych, trafił projekt listu intencyjnego w tej sprawie, którego treść jest objęta klauzulą poufności. " To NAJLEPIEJ świadczy o panu Śliwce, ale też o miejskiej władzuchnie, która taki rodzaj negocjacji kontynuuje. GRATULACJE DLA OBYDWU STRON ! Uczciwi podatnicy w ekstazie zapłacą za państwa poufne ustalenia !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  13
  GłębokaMyśl(2023-01-16)
 • a czy czasem nie było klauzuli poufności w sprawie ciepła?
 • @TeofilSkorupa - Samorząd upomina się o swoje matole. PiS teoretycznie wybuduje CPK np. ale bez dróg dojazdowych i koszt 100milionów PLN każe wyłożyć lokalnym gminom. Przecież to logiczne prawda.
 • @TeofilSkorupa - Wymień mi jednego (choć jednego) uczciwego fachowca z PIS w tym co robi, Ja widzę tylko że to "fachowcy", ale w cwaniactwie i oszustwie. No i dbaniu o swoich. - typowa mafia.
Reklama