UWAGA!

Najnowocześniejszy gmach sądu powstaje w Elblągu

 
Elbląg, W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wziął udział Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wziął udział Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki (fot. AD)

Za cztery lata, a być może nawet szybciej, na terenie przy ul. Płk. Dąbka powstanie nowoczesny budynek sądu. Najwyższy w Polsce, 11-piętrowy. Na wykonanie inwestycji Skarb Państwa zagwarantował ponad 77 mln zł. Dziś (21 października), w obecności Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Zobacz fotoreportaż.

O budowie nowoczesnego obiektu na potrzeby sądów okręgowego i rejonowego mówiło się od dawna. Powód? Kłopoty lokalowe elbląskiej Temidy
       - Starania zmierzające w kierunku powstania nowego gmachu sądu prowadziliśmy od 2005 r. - przypomina Ewa Pietraszewska, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. - Najpierw były rozmowy z Miastem i prośba o przydzielenie nam nieruchomości. W 2009 r. wszczęliśmy procedurę projektową budynku. Projekt powstał, a w pierwszym kwartale 2013 r. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło inwestycję do realizacji. Jej wartość kosztorysowa to ponad 77 mln zł. Przetarg na wykonanie prac budowlanych wygrała firma SKANSKA SA. [jej oferta opiewała na kwotę ok. 44 mln zł - red.]
       Obecnie przy ul. Płk. Dąbka robota wre. Tu powstanie obiekt o powierzchni 8 tys. 822 m kw., szer. 32 m, dł. 37 m, wys. 46 m. Przeniesie się do niego cały Sąd Rejonowy z budynku przy ul. Płk. Dąbka, Sąd Okręgowy – wydział IV pracy i ubezpieczeń społecznych z ul. Pułaskiego, a także wszystkie wydziały cywilne oraz księgowość Sądu Okręgowego z Pl. Konstytucji. Z racji bliskości aresztu śledczego pozostaną w dawnej lokalizacji wydziały karne SO i SR.
       W nowym gmachu sądu będzie 29 sal rozpraw. Przy ul. Płk. Dąbka będzie pracowało 340 osób, z czego 60 to etaty sędziowskie.
       Dziś (21 października) w obecności Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego, prezesów sądów: okręgowego i rejonowego w Elblągu oraz Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz samorządowców odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu sądu.
       - Droga nie była łatwa, a raczej trochę cierniowa – przypomniał początki planowania inwestycji Witold Wróblewski, dziś członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, a przed laty wiceprezydent Elbląga. - Na początku myśleliśmy, że wystarczy znaleźć grunt, dopełnić formalności, zaprojektować, by przystąpić do realizacji. Niestety, były problemy, ale dzięki determinacji prezesów sądu, udało się. Życzę, by ta piękna inwestycja, perełka w architekturze Elbląga, poprawiła nie tylko komfort pracy sędziów, spowodowała przyspieszenie prowadzonych spraw, ale generalnie, by przez mieszkańców została przyjęta jako dobra inwestycja.
       Akt erekcyjny podpisało dziś wielu "ojców" i "matek" nowego gmachu sądu. Najważniejszy podpis złożył Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki:- Mam nadzieję, że ta kapsuła czasu poświadczy, gdy za 500 lat ktoś ją wykopie, że spotkaliśmy się tu, że powstał piękny budynek nowoczesnego sądu, który będzie bardzo dobrze służył mieszkańcom.
       - Jestem rad, że inwestycja rozwija się dynamicznie. A w planach są kolejne w apelacji gdańskiej i okręgu elbląskim – zauważył minister. - Na budowę nowego sądu czeka Braniewo i Iława.
       O postępach w pracach budowlanych przy ul. Płk. Dąbka zapewnił wykonawca, firma SKANSKA.
       - Obecnie wykonujemy nową kanalizację deszczową, która umożliwi nam likwidację istniejącego kolektora deszczowego o średnicy 400 mm, przebiegającego przez środek budynku bezpośrednio pod płytą fundamentową – wyjaśniał Arkadiusz Rozmus, kierownik budowy. – Rozpoczęliśmy również prace związane z wykonaniem zabezpieczenia wykopu w postaci palisad z kolumn cementowo - gruntowych - dodał Arkadiusz Rozmus.
       Firma SKANSKA, jako generalny wykonawca, odpowiada również za wyposażenie budynku w sale rozpraw, pomieszczenia techniczne, socjalne, biurowe oraz archiwa i sekretariaty. Zakres zadania przewiduje zagospodarowanie terenu, w tym budowę nowych miejsc parkingowych i zjazdu do podziemnego parkingu dla samochodów policyjnych.
       Obok inwestycji budowlanych, co podkreślał Marek Biernacki, ministerstwo inwestuje w nowoczesne, informatyczne rozwiązania m.in. e-protokoły z rozpraw oraz rejestracja na nośnikach elektronicznych.
       - Z jednej strony chodzi o to, by dobrze pracowało się sędziom, ale i by system był sprawniejszy, transparentny i sprawiedliwy, bo tutaj ludzie przychodzą po sprawiedliwość – mówił Minister Sprawiedliwości. - Ciągle mówimy o szybkości, a najważniejsze jest to, by sądy sądziły sprawiedliwe, stąd wielka waga przykładana do systemu informatyzacji.

 


       Minister podtrzymał też słowa, które wypowiedział w Elblągu na początku lipca tego roku:
       - Ośrodki Migracji Ksiąg Wieczystych kończą swoją funkcję. Elbląski zakończy pracę z końcem tego roku – wskazywał wówczas Marek Biernacki i potwierdził to dziś. - Idea była taka, by w miejsce ośrodków migracyjnych stworzyć Ośrodki Zarządzania Informacją. OZI to ośrodek, w którym będzie skupiała się pierwsza pomoc, instruktarz, moderowanie szeregu reform informatycznych, które będą dotyczyły funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w niedalekiej przyszłości. Niedługo bowiem w sądach cywilnych, a później też w karnych będzie e-protokół, czyli nagrywanie rozpraw, nie tylko głosu, ale i wizji. Strony w każdym momencie procesu będą mogły z niego skorzystać. To będzie siedziba najbardziej nowatorskich, informatycznych baz danych. I taki OZI, dla apelacji gdańskiej, powstanie w Elblągu. Na północy kraju będzie tylko Elbląg i Słupsk – zapowiedział Minister Sprawiedliwości.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama