UWAGA!

Najpierw analiza potrzeb, potem - ewentualnie - boisko

 Elbląg, Najpierw analiza potrzeb, potem - ewentualnie - boisko
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Niedawno pisaliśmy o obradach komisji bezpieczeństwa i spraw samorządowych, w czasie których radni dyskutowali o boisku dla Szkoły Podstawowej nr 23. Projekt uchwały w tej sprawie radni zaopiniowali negatywnie. Podobny finał miały rozmowy na temat boiska podczas ostatnich obrad k omisji oświaty, kultury, sportu i turystyki.

 - Myślę, że wszyscy jesteśmy zdecydowanie za tym, żeby w Elblągu przy każdej szkole podstawowej i średniej były obiekty sportowe, żeby dzieci mogły ćwiczyć i się rozwijać w tym zakresie – mówiła przewodnicząca obradom Irena Sokołowska. - Równie dobrze wiemy, że należy to zaplanować, nie możemy zajmować się jedną placówką – dodała. Stwierdziła, ze o oświacie należy myśleć globalnie.

Wcześniej w trakcie tych samych obrad radni pozytywnie odnieśli się do uchwały zakładającej przygotowanie analizy potrzeb w zakresie infrastruktury szkół.

- Będziemy wiedzieć, jakie są potrzeby tych obiektów do 31 sierpnia – podkreśliła Irena Sokołowska. Zaznaczyła, że boisko przy SP nr 23 jest potrzebne. - Myślę, że w przyszłym roku będziemy konkretnie rozmawiać na temat tego boiska – dodała.

- Jestem nie tylko radną, ale również nauczycielem – mówiła Monika Dwojakowska. - Uważam, że dzieci powinny mieć możliwość korzystania z boiska na świeżym powietrzu, szczególnie gdy zaczyna się sezon letni. W szkołach nie ma klimatyzacji, sale gimnastyczne nie są zbyt duże, dlatego takie boisko bardziej im się przyda – zaznaczyła. Również opowiedziała się za tym, by najpierw dokonać analizy potrzeb w szkołach w ogóle.

Podobnie sprawę przedstawiał uczestniczący w obradach wiceprezydent Janusz Nowak

- Musimy stworzyć hierarchię potrzeb, ale też przeanalizować możliwości – zaznaczył. - Wydaje mi się, a znam stan techniczny obiektów sportowych przy placówkach oświatowych dość dobrze, że akurat to boisko znajdzie się wysoko w rankingu potrzeb w zakresie infrastruktury sportowej – podkreślił. Dodał, że najlepiej byłoby zrealizować wszystkie potrzeby szkół, na to jednak potrzeba pieniędzy.

Radny Bogusław Tołwiński stwierdził, że należy docenić inicjatywę mieszkańców w kwestii projektu uchwały.

- To trzeba uszanować – stwierdził. - Jeżeli wymienia się tu, że była to sprawa wielokrotnie odkładana, to z jakiegoś powodu nie doszło do porozumienia – zaznaczył. - Kolejne przekładanie albo obiecanie, „że będzie”, najwyraźniej tym państwu nie wystarcza. Mam zamiar zagłosować za tą uchwałą, ponieważ uważam, że skoro do niej doszło, to znaczy, że przez jakiś czas te rozmowy były prowadzone, ale cały czas to spełzało na niczym...

- Pan radny ma rację, też cenię sobie inicjatywę mieszkańców – odpowiadał Janusz Nowak. Podkreślił też, że już w 2012 r. takie instytucje jak straż pożarna zgłosiły nie tyle potrzebę, co nakaz wykonania koniecznych prac.

- To, że tego nie zrobiliśmy do dzisiaj, to nie dlatego, że uważamy, że tego nie trzeba robić, że to jest mało ważne, tylko dlatego, że musimy mierzyć siły na zamiary – mówił wiceprezydent. - W pierwszej kolejności realizujemy te zapisy nakazu straży pożarnej, których niezrealizowanie narażałoby dzieci i młodzież na niebezpieczeństwo. Sukcesywnie i w miarę możliwości finansowych. Podobnie tu: nikt nie mówi, że ta inicjatywa jest zła, nikt nie mówi, że tego boiska nie należy budować. Są rzeczy, które czekają dłużej – argumentował.

Dyskusja wokół boiska trwała długo. Radny Adam Matwiejczuk przypominał, że SP nr 23 to w zasadzie jedyna szkoła, która ma wyłączone z użytkowania boisko. Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji, podkreślała, że warto pochylić się nad potrzebami wszystkich szkół i uczniów. Radny Paweł Kowszyński zaznaczył z kolei, że w obrębie szkoły mogłoby powstać boisko, np. w formie Orlika i że warto byłoby wpisać boisko do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Mimo wyrażonego wielokrotnie uznania dla projektu uchwały, powstałego z inicjatywy mieszkańców, został on przez komisję zaopiniowany negatywnie.

Za projektem uchwały byli radni Paweł Kowszyński i Bogusław Tołwiński. Przeciw głosowali radni: Irena Sokołowska, Monika Dwojakowska i Marek Kamm. Radni Marek Burkhardt i Adam Matwiejczuk wstrzymali się od głosu.

Do sprawy boiska przy SP nr 23 i inicjatyw mieszkańców z nią związanych będziemy powracać na naszych łamach.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • mam ogromne potrzeby i nie kazdy facet jest w stanie im sprostac!!!!!1 a zwlaszcza wrobelki friu friu, wole orly drapiezne niebezpieczne szalone. .. ..
 • i Marecky przeciwko dzieciom głosowałeś? czlowieku no jak mogłeś?
 • Zrobił się dym to próbują odkręcić kota ogonem. Fakt jest taki że za szkoły w mieście odpowiada prezydent a każda szkoła musi mieć zapewnione zaplecze do przeprowadzenia zajęć programowych. Tak więc wróbel ty teraz musisz naru. hać kasę na boisko i przy okazji rusz tych nierobów ze straży miejskiej niech holują te graty które tam parkują
 • Dwojakowska jako nauczyciel powinna dbać o dobro każdej szkoły, no ale czego po niej można było się spodziewać jak ona nie potrafi zadbać o szkołę w której naucza. Już po 5 min rozmowy z nią zauważyłem że ona ma swój świat jakby spadła z kosmosu
 • @były wyborca - Gdybyś słyszał na żywo jak potrafi burknąć do dziecko to przestało by cię dziwić jego NIE w tym glosowaniu
 • Jeśli będzie nowe boisko tej wielkości jak teraz, to powstanie nowy problem: gdzie mają parkować osoby korzystające z poradni psychologiczno- pedagogicznej, jej pracownicy oraz nauczyciele SP 23
 • Wg niepotrzebnego wice Nowaka trzeba stworzyć listę potrzeb i je realizować. Chłop chyba dzisiaj pił z koniem. Szkoła podstawowa ma w programie lekcje wf i to właśnie miasto jest odpowiedzialne za szkoły w mieście. Musi zapewnić odpowiednią bazę do realizacji zajęć programowych. No ale naszym wice z miłościwie panującym przyśnił się pomnik Piłsudskiego i ten sen muszą zrealizować nawet kosztem dzieci
 • Dalej ludziska! Jak budżet obywatelski będzie to parkingi stawiać! Po co komu boisko? Po co komu ścieżki rowerowe? Parkingi dla każdego! Każdy Polak musi mieć parking!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Jerzy ze słonecznej(2021-04-23)
 • @😀😀😀 - Na radomskiej jest parking duży to może tam. Sorki za sarkazm ale teren szkoły to nie parking a nawet idąc dalej można na terenie szkoły stworzyć parking i boisko
 • "Mimo wyrażonego wielokrotnie uznania dla projektu uchwały, powstałego z inicjatywy mieszkańców, został on przez komisję zaopiniowany negatywnie "na zrobienie z błota jakiejkolwiek nawierzchni kasy brak a na zadaszenie innego w mieście, nie ? Od czego ta Boża łaska zależy ??
 • Może wróbel opowie jak to nie chciał wesprzeć, ,darmowy "sport dla dzieci. Kasę dla trenerów z tytułu lekoatletyka dla każdego daje góra a on miał pozwolić tylko ćwiczyć na obiektach miejskich np stadion na saperów lub inne obiekty. Tak obiekty które już stoją. No ale miłościwie panujący najpierw powiedział NIE.
 • @Halyna. - Jesteś wroną szukaj gawrona :)
Reklama