UWAGA!

Najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął

 
Elbląg, - Nasz najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął - powiedział gen. bryg. Krzysztof Motacki
- Nasz najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął - powiedział gen. bryg. Krzysztof Motacki (fot. biuro prasowe Dowództwa Wielonarodowej Dywizji)

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu rozpoczęli dziś (26 listopada) ćwiczenie pk. Anakonda - 18. To ostatnia faza certyfikacji, która ma potwierdzić pełną gotowość dywizji NATO. - Nasz najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął - powiedział gen. bryg. Krzysztof Motacki.

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) od wielu miesięcy przygotowywali się do certyfikacji, której ostatnia faza odbędzie się podczas ćwiczenia „Anakonda - 18”. Dziś (26 listopada) na placu apelowym w Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W w Elblągu, dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki oficjalnie rozpoczął ćwiczenie, którego faza główna została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to ćwiczenie z wojskami (7-16 listopada), zaś drugi to ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo.
       Jak podczas dzisiejszej uroczystości powiedział do żołnierzy generał Motacki: - CREVAL jest swoistym egzaminem, podczas którego musimy pokazać nasze przygotowanie, profesjonalizm i inicjatywę. ... Sukces zależy od każdego z was. Panie i panowie, nasz najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął.
       Żołnierze dowództwa dywizji biorą udział w drugim etapie ćwiczenia - CPX. Udział w ćwiczeniu został poprzedzony treningiem sztabowym, sprawdzeniem wyposażenia oraz tzw. Mini Exercise (ćwiczenie wstępne), podczas którego sprawdzony został przepływ informacji oraz system meldunkowy. W czasie ćwiczenia dowództwo dywizji dowodzić będzie z Polowego Stanowiska Dowodzenia. W składzie ćwiczebnych struktur dowodzenia znajdują się m.in. 7. Brygada Zmechanizowana z Czech, litewska Brygada „Żelazny Wilk”, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, pułki artylerii, rozpoznawczy, przeciwlotniczy oraz inżynieryjny, a także inne jednostki. Ogółem w składzie dowództwa dywizji w Elblągu szkolić się będzie ponad pół tysiąca żołnierzy.
       Od 1 grudnia w Elblągu przebywać będzie kilkudziesięciu inspektorów z komisji organizowanej przez stacjonującego w Turcji Allied Land Command (LANDCOM), którzy sprawdzą zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności.
      

  Elbląg, Najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął
(fot. biuro prasowe Dowództwa Wielonarodowej Dywizji)


       ***
       Ćwiczenie "Anakonda -18" to największe ćwiczenie SZ RP w 2018 roku organizowane przez Polskę. Jest ono sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.
       Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej.
      

mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama