UWAGA!

Nakarm duszę w Bibliotece

 
Elbląg, Tak wygląda pracownia konserwacji zbiorów zabytkowych
Tak wygląda pracownia konserwacji zbiorów zabytkowych (fot. Michał Skroboszewski).

Choć trudno w to uwierzyć, zwłaszcza teraz, nie samym chlebem żyje człowiek. Przez najbliższe dni w Bibliotece Elbląskiej będzie można również "nakarmić" ducha. Stare, unikatowe księgi czy możliwość bezpłatnego zeskanowania rodzinnej fotografii to tylko kilka atrakcji, które przygotowała Biblioteka z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zobacz zdjęcia.

Stare księgi czekają
       Elbląskie Święto Chleba to nie tylko stragany z wędlinami, miodem czy chlebem. To także Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których Biblioteka Elbląska pokazuje rzeczy i miejsca, które na co dzień są niedostępne.
       Wśród nich jest pracownia konserwacji zbiorów zabytkowych, która znajduje się w budynku Biblioteki Pedagogicznej przy ul. św. Ducha 25. Można ja będzie odwiedzić jeszcze dziś (11 września) do godz. 19, a także w sobotę i niedzielę, od godz. 11 do 19. Ci, którzy chcą zrobić to grupowo powinni pamiętać, że jednorazowo do pracowni może wejść dziesięć osób.
       - Przede wszystkim będzie można zobaczyć, jak wygląda nasza pracownia, opowiemy o tym, co tutaj robimy i czym się zajmujemy. Będzie można również zobaczyć kilka obiektów po konserwacji i zdjęcia sprzed, żeby można było to porównać oraz sprawdzić, na czym polega praca przy projekcie konserwacji zachowawczej – mówi Ewa Chlebus, konserwator zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. 
       Tym zajmuje się Izabela Klawińska, studentka czwartego roku konserwacji papieru i skóry na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
       - Projekt polega na oczyszczaniu zbiorów i konserwacji zachowawczej 18-wiecznych zbiorów – opowiada studentka, która przez cały wrzesień będzie na praktykach w pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych. - Studia dobrze mnie do tej pracy przygotowują, więc większego zaskoczenia nie było. Trudność polega na tym, że trzeba być precyzyjnym, żeby osiągnąć zamierzony efekt.
       Z kolei w budynku głównym Biblioteki, w sali św. Ducha, w sobotę i niedzielę, od godz. 11 do 19, będzie można oglądać wystawę - Piękno dawnych ksiąg - na której zostaną pokazane najstarsze i najbardziej cenne księgi ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej na co dzień niedostępne, przechowywane i chronione w magazynach. 
      
       Rodzinną fotografię możesz mieć w wersji cyfrowej
       Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, w tych samych godzinach, dla odwiedzających będzie również otwarta biblioteczna pracownia digitalizacji.
       - Będzie można zobaczyć skanery, czyli specjalistyczne urządzenia do digitalizacji, a także prześledzić cały proces, sprawdzić, na czym to polega, dowiedzieć się, jak wygląda proces archiwizacji danych – wyjaśnia Tomasz Jabłoński, kierownik Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. - Na dużej sali będzie prezentowany Wortal Historyczny i Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. To dwa elektroniczne katalogi historii i kultury Elbląga.
       To jednak nie koniec atrakcji. Oprócz tego w ciągu tych dni każdy będzie mógł przynieść zdjęcia albo dokumenty (do wielkości formatu A1), oczywiście w rozsądnych ilościach i bezpłatnie je zeskanować, trzeba mieć ze sobą własny nośnik. Będzie również konkurs, szczegóły można znaleźć na facebooku Biblioteki.
       - Założeniem Europejskich Dni Dziedzictwa jest to, żeby wspierać zachowanie swojego własnego dziedzictwa – dodaje Tomasz Jabłoński.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama